Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 17. dubna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace

16.04.2021 - Šumperští zastupitelé budou přidělovat dotace - Ve...

Počasí

17.04.2021 - Sobota

Teplota: 8 / 2 - obcasny-Déšť

18.04.2021 - Neděle

Teplota: 11 / 3 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Energeticky úsporné budovy v Zábřeze

01. března 2021 - 15:58

Zpět na seznam článků

Šetří městu peníze

Energeticky úsporné budovy v Zábřeze

budova I MěÚ Zábřeh zdroj foto: muz

Výrazné energetické úspory se v Zábřeze projevily po rekonstrukci energetického hospodářství největších administrativních i školských objektů.

Snížení nákladů na energie je prokazatelně dosaženo po realizaci energeticky úsporných opatření v režimu takzvané metody EPC (Energy Per-formance Contracting). Touto metodou bylo ve městě rekonstruováno v roce 2013 celkem pět objektů – budova městského úřadu na Masarykově náměstí, budova městského úřadu na náměstí Osvobození, kulturní dům, II. Základní škola Boženy Němcové a IV. Základní škola Severo-východ.

Základním principem této metody je splácení investičních nákladů projektu až z prokazatelně dosažených úspor výdajů na energie v současnosti. Projekt zahrnoval technologické úpravy a změny energetických systémů tak, aby ve svém výsledku zaručily úspory energie, a tedy i úspory provozních nákladů ve vybraných objektech. Současně s energií projekt pomáhá šetřit přírodní zdroje a je příspěvkem města k řešení problematiky klimatických změn.

Realizaci na sebe převzala specializovaná firma energetických služeb. Investice, úroky a náklady na služby splácí město dodavateli díky dosažení úspory v provozních nákladech po danou dobu. „Znamená to, že město má zrekonstruovány otopné systémy v budovách, které to nutně potřebovaly, bez vysoké počáteční investice. Úspory jsou částečně použity na splácení investice dodavateli, současně z nich ale již v desetiletém průběhu splácení provozu profituje město. Po splacení investice již budou dosahované finanční úspory dispozici městu v plné výši,“ vysvětlil starosta František John.

budova II MěÚ Zábřeh zdroj foto: muz

Kromě úspor na vytápění, byly ještě realizovány úpravy týkající se úspor na vodě (výměna stávajících baterií za úsporné) a úsporná opatření na spotřebě elektrické energie (výměna stávají-cích zářivek za úspornější LED typy). Dále je v rámci těchto opatření provoz centrálního dispečinku kontrolujícího chod systémů na jednotlivých budovách s možností jejich dálkové regulace. Chod systému, včetně vyhodnocování získávaných úspor na jednotlivých budovách, je v souladu se smluvním ujednáním dva krát ročně vyhodnocován.

Z těchto vyhodnocení vyplynulo, že v letech 2014 – 2019 přinesla realizovaná opatření úsporu městu přes 2,2 mil. korun. V roce 2011 bylo město dokonce oceněno za nejlepší projekt smluvně zaručených úspor energie. V soutěži o nejlepšího připravovatele projektů EPC se zábřežský záměr umístil na 2. místě.

Budova Městského úřadu Zábřeh – Masarykovo nám. 6

Namísto starého, nespolehlivého elektrického vytápění bylo provedeno centrální (ústřední) teplo-vodní vytápění s plynovou kotelnou, usazenou moderními kondenzačními kotly a moderní regulací systému. Hlavní úspora je v přechodu vytápění z drahé elektřiny na zemní plyn.

Budova Městského úřadu Zábřeh – náměstí Osvobození 15

Byla provedena výměna plynového kotle v plynové kotelně, doplněna regulace, mírně upraveny hlavní větve vytápění. Hlavní úspora je ve výměně zdroje tepla za úspornější, s vyšší účinností, lepším regulování výkonu celé soustavy vytápění.

Základná škola Boženy Němcové

Namísto původního elektrického vytápění bylo provedeno ústřední teplovodní vytápění s malou plynovou kotelnou v každém pavilonu, usazenou moderními kondenzačními kotly a moderní regulací systému. Hlavní úspora je v přechodu vytápění z drahé elektřiny na zemní plyn.

Základní škola Severovýchod

Byly provedeny úpravy na technologii stávající výměníkové stanice, napojené na centrální kotelnu firmy Talorm. Bylo osazeno moderní zařízení na předávání tepla s regulací. Hlavní úspora je v účinnějším (tedy úspornějším) předávání tepla.

Budova kulturního domu

Byly provedeny pouze malé úpravy, spočívající v osazení regulace systému vytápění v administrativní části v II.NP. Hlavní úspora: regulace systému a zavedení monitoringu hospodaření s teplem v části objektu kulturního domu

Autor: red., L. Mahdalová, zdroj foto: muz

Fotogalerie

budova I MěÚ Zábřeh               zdroj foto: muz

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Policie hodnotí první týden opatření

Policie hodnotí první týden opatření

Fotek: 43
Přidáno: 08.03.2021

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.