Teplota: 6 / 1 - Zataženo

Etapa na Závodě míru U23 Grand Prix Priessnitz spa

08. června 2019 - 08:02

Vedení pro Švýcara Bisseggera

Tradice žlutého převlékání téměř po každé etapě pokračuje i v letošním sedmém ročníku Závodu míru U23 Grand Prix Priessnitz spa. Páteční první etapu závodu z Jeseníku do Rýmařova, která měřila 134,2 kilometru, vyhrál švýcarský reprezentant Stefan Bissegger. Svým vítězstvím se oblékl i do žlutého trikotu nejlepšího jezdce závodu, ve kterém vystřídal vítěze prologu Nizozemce Nilse Eekhoffa. Získal zároveň dres Satum lídra bodovací soutěže.

Pozici nejlepšího Čecha a držitelem bílého dresu Nadace ČEZ potvrdil Jakub Otruba, který skončil šestý a stejné pořadí mu patří i v průběžném hodnocení.

O osudu etapy se rozhodlo velice záhy. Hned po první vrchařské prémii na Ramzovském sedle na desátém kilometru odjela z pelotonu sedmička jezdců a vydržela spolu v úniku až do cíle. Byli v ní Bissegger, Otruba, Marijn van den Berg (Niz.), Franciso Campos (Port.), Martin Bugge Urianstad (Nor.), Rakušan Patrik Camper a Dán Mathias Norsgaard Jorgensen, který jako jediný v závěru nestačil a odpadl.

Etapa na Závodě míru U23 Grand Prix Priessnitz spa foto: Jan Brychta / Závod míru U23 - jesenická cyklistika

Na vrchařských prémiích dominovali Marijn van den Berg, který drží dres Ondrášovka nejlepšího vrchaře a zároveň dres Prim / Media Walk nejlepšího jezdce do 21 let, a Martin Bugge Urianstad.

Při nájezdu na čtyři okruhy dlouhé dvanáct kilometrů měli uprchlíci k dobru 3:05. Početný peloton sice v každém okruhu něco ze ztráty umazal, ale při nájezdu do posledního kola měl odstup 2:10 a to bylo téměř jisté, že jezdci z úniku budou slavit. V posledním kole se náskok ztenčil o další minutu, ale spurt o etapový vavřín patřil uprchlíkům, ale ne pro Otrubu, který mírně zaostal a přijel o pět vteřin později jak vítězný Bissegger. Druhý skončil van den Berg a třetí Campos. V hlavním poli přijeli se ztrátou 1:09 prakticky všichni naši jezdci.

Etapa na Závodě míru U23 foto Jan Brychta / Závod míru U23 - jesenická cyklistika

"Původní plán byl, že v každé skupině bychom měli mít někoho z týmu. Po první vrchařské prémii najednou zůstalo vepředu pět lidí ze silných týmů a já to měl k nim nejblíže, takže jsem si je docvakl. V úniku jsme spolupracovali, i když já v závěru trochu již šetřil síly. Na spurt jsem původně také myslel, ale soupeři byli prostě lepší. Tento závod není tak dlouhý, takže by mi síly v dalších etapách chybět neměly. Zítra si musíme pohlídat, aby neujela nějaká skupina, pak se uvidí na Dlouhých stráních," odhaduje kde se bude rozhodovat Jakub Otruba.

Spokojen byl po etapě reprezentační kouč Tomáš Konečný. „Kluci měli být aktivní, aby potom nemuseli dojíždět nějaký únik. Vepředu byla velká skupina a myslím, že třeba Francouzi či Belgičané to podcenili a na okruzích se takový náskok pak těžko sjíždí. Z našeho pohledu to dopadlo dobře, máme člověka v pořadí a před zítřkem jsme se s mechanickým vozem posunuli hodně dopředu, což může být velmi důležité."

pódium foto: Jan Brychta / Závod míru U23 - jesenická cyklistika

Výsledky:výsledky zdroj: jesenická cyklistika

Průběžné pořadí: 1. Bissegger 3:12:16, 2. Camper +7, 3. van den Berg +9, 4. Campos +17, 5. Urianstad +18, 6. Otruba +20, ...34. Petr Kelemen +1:27, 53. Honsa +1:29, 65. Tyrpekl +1:31, 70. Řepa +1:31, 76. Jakoubek 1:32, 83. Vacek +1:32, 85. Procházka +1:33, 92. Kašpar +1:35, 101. Rotter +1:38, 103. Sedláček +1:49, 104. Doležal +1:51.

Autor: red., jedenická cyklistika, foto: Jan Brychta / Závod míru U23 - jesenická cyklistika