Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 19. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Juniorský maraton. Šumperští gymnazisté doběhli první!

19.04.2018 - Juniorský maraton. Šumperští gymnazisté doběhli...

Počasí

skorojasno

19.04.2018 - Čtvrtek

Teplota: 21 / 10 - SkoroJasno

skorojasno

20.04.2018 - Pátek

Teplota: 23 / 10 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Evropský navigační systém Galileo zahájil provoz

18. prosince 2016 - 12:25

Zpět na seznam článků

Co přináší?

Evropský navigační systém Galileo zahájil provoz

ilustrační snímek zdroj foto: MD

Evropská komise oznámila, že 15. prosince spustila služby družicového navigačního systému Galileo. Evropa se tak zařadila mezi hlavní světové hráče na poli družicové navigace. Uživatelé a vlastnící chytrých mobilních telefonů vybavených vhodnými přijímači tak již budou moci signál z družic Galileo využívat a v kombinaci se systémem GPS najít signál i v místech, kde to doposud nebylo možné nebo jen velmi obtížné. 

Zmínka o systému Galileo se poprvé objevila ve sdělení Evropské komise v únoru 1999 a od té doby se systém blíží ke své realizaci. První dvě experimentální družice Giove-A a Giove-B byly vypuštěny v letech 2005 a 2008 a na základě zkušeností z jejich provozu byla navržena evropská navigační družice GalileoSat. „Navigační systém Galileo má celkem tvořit alespoň čtyřiadvacet provozních družic a šest družic záložních, všechny ve výšce zhruba 23 tisíc kilometrů nad Zemí. V tuto chvíli se ve vesmíru nachází osmnáct družic a zbývajících dvanáct by mělo být vypuštěno do roku 2020,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Všichni uživatelé vybavení přijímačem Galileo, např. ve svém mobilním telefonu, budou již brzy moci využívat signál z družic GalileoSat. Signál systému Galileo byl navržen tak, aby byl kompatibilní s GPS. „V místech, kde byl doposud špatný nebo žádný signál, například v ulicích měst se zástavbou zastiňující výhled na oblohu, systém částečně zaplní mezery bez dostatečného pokrytí družicemi GPS. Postupem času, jak bude počet družic Galileo na oběžné dráze narůstat, uživatel zaznamená nejen lepší pokrytí signálem, ale i přesnost v určení své polohy,“ upřesnil mluvčí.

Galileo nabídne pro všechny uživatele bezplatné určení polohy pomocí tzv. Otevřené služby. Dále bude spuštěna šifrovaná Veřejně regulovaná služba, která bude k dispozici pouze veřejným orgánům pro účely ochrany obyvatelstva, pro hasičský záchranný sbor, celníky a policii. Třetí spouštěnou službou bude Pátrací a záchranná služba, která je evropským příspěvkem k mezinárodnímu systému nouzové lokalizace Cospas-Sarsat a umožní zkrátit dobu potřebnou pro detekci lodí v nouzové situaci na moři či osob ztracených v horách ze tří hodin na deset minut.

Systém také od samého počátku garantuje vysokou přesnost časové informace, což využije zejména telekomunikační sektor, bankovní sektor pro synchronizaci finančních transakcí a energetický sektor pro synchronizaci distribučních energetických sítí. „Zatímco v roce 2010 existovali pouze tři výrobci čipových sad kompatibilních se systémem Galileo, dnes takové čipové sady vyrábí sedmnáct společností, což představuje více než devadesát pět procent celosvětové nabídky,“ informoval Neřold.

Kromě toho do konce roku 2018 bude přijímač pro systém Galileo součástí všech typů nově schválených vozidel prodávaných v Evropě vybavených systémem tísňového volání eCall.

Více o systému najdete ZDE

Autor: red., T. Neřold

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: MD

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.