Středa 18. května 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové příměstské tábory v Šumperku

18.05.2022 - Nové příměstské tábory v Šumperku - Dům kultury...

Počasí

18.05.2022 - Středa

Teplota: 18 / 6 - SkoroJasno

19.05.2022 - Čtvrtek

Teplota: 21 / 5 - Jasno

Expozice Čarodějnických procesů v Šumperku

20. ledna 2022 - 07:33

Zpět na seznam článků

Čeká modernizace

Expozice Čarodějnických procesů v Šumperku

Expozice Čarodějnických procesů v Šumperku zdroj foto: mus

Populární expozice Čarodějnických procesů, která je umístěna ve sklepení Geschaderova domu, by mohla projít rekonstrukcí. Město se připojilo k přeshraničnímu projektu v oblasti cestovního ruchu s názvem Po stopách čarodějnic a má tak šanci na zisk evropské dotace. Tyto peníze by zamířily právě do turisty hojně navštěvované expozice.

Město Šumperk otevřelo expozici Čarodějnické procesy v roce 2010. Návštěvníkům zajímavou formou představuje temné období šumperských dějin 17. století a zároveň vzdává hold obětem inkvizičních procesů, kterých jen přímo ze Šumperka bylo pětadvacet. „Expozice byla ve své době vybavena moderním elektronickým audioprůvodce. Ve sluchátkách tak návštěvníky provází sugestivní hlas postavy předsedy soudního tribunálu Bobliga. Technické vybavení expozice už ale dosluhuje,“ vysvětlila místostarostka Marta Novotná.

Jenom v roce 2021 audioprůvodce použilo bezmála sedm a půl tisíce návštěvníků a za celou dobu její existence téměř sedmdesát sedm tisíc osob. „Na konci minulého roku nás oslovila společnost Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu, která nás informovala o tom, že připravuje přeshraniční projekt v oblasti cestovního ruchu s názvem Po stopách čarodějnic v česko-polském pohraničí financovaného z Programu Interreg V-A ČR-Polsko. Tato nabídka přišla v pravý čas v souvislosti se záměrem modernizovat expozici, proto jsme se rádi k projektu připojili,“ vysvětlil vedoucí oddělení kultury Bohuslav Vondruška. Sdělil, že součástí zamýšlené modernizace budou noví audioprůvodci a také doplnění vybraných prostor expozice o dynamické prvky videomappingu. „V tuto chvíli je podaná žádost a spolu s našimi projektovými partnery, jak na české, tak i polské straně, doufáme, že se nám podaří finance na projekt získat. Tyto peníze by pokryly až osmdesát pět procent nákladů na modernizaci expozice,“ doplnil Vondruška.

Expozice je přístupná denně od června do září. Mimo sezónu je třeba se předem k prohlídce objednat.

Autor: red., S.Singerová - mus,

Fotogalerie

Expozice Čarodějnických procesů v Šumperku    zdroj foto: mus

Další články z rubriky

Zábřeh si připomněl konec II. světové války

Zábřeh si připomněl konec II. světové války

Na pamětní desku přibylo jméno Arnošta Václavka

Exkluzivní Fotogalerie

Kapela Jelen v Šumperku

Kapela Jelen v Šumperku

Fotek: 67
Přidáno: 23.04.2022

Princezky a princezny v silničním muzeu

Princezky a princezny v silničním muzeu

Fotek: 39
Přidáno: 15.04.2022

Velikonoce na Zámečku ve Vikýřovicích

Velikonoce na Zámečku ve Vikýřovicích

Fotek: 68
Přidáno: 11.04.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.