Úterý 16. srpna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Ani praktické, ani oblíbené

16.08.2022 - Ani praktické, ani oblíbené - Už šestnáct let lze v...

Počasí

16.08.2022 - Úterý

Teplota: 29 / 16 - SkoroJasno

17.08.2022 - Středa

Teplota: 30 / 15 - SkoroJasno

Extrémní sucho omezilo plavbu na Baťově kanále

28. července 2022 - 12:54

Zpět na seznam článků

Aktuální stav průtoků největší moravské řeky klesá k historickým minimům

Extrémní sucho omezilo plavbu na Baťově kanále

ilustrační snímek zdroj foto archiv: PM

Kvůli extrémně nízkým průtokům v řece Moravě není možné v plné míře zajistit stanovenou plavební hladinu na Baťově kanálu. Státní plavební správa proto vydala opatření obecné povahy o omezení plavby. Podle těchto omezení ve chvíli, kdy klesnou průtoky v Moravě pod 5 m³/s, bude docházet k omezení komorovacího cyklu. Ten bude probíhat jednou za hodinu. Současně s tím budou smět na hladinu vyplout pouze lodě s ponorem maximálně šedesát centimetrů.

Na jezu Spytihněv (odbočení severního kanálového úseku z řeky) protéká 5,5 m³/s, ve Strážnici 4,4 m³/s. „V tomto okamžiku proto není možné manipulacemi zajistit ani minimální zůstatkové průtoky v Moravě pod jezy, natož u těchto jezů trvale zajistit stanovenou plavební hloubku v rejdách plavebních komor Baťova kanálu navazujících na říční úseky. Nízké kolísající průtoky v řece Moravě spolu s prázdninovou intenzitou komorování způsobují zaklesávání hladin zejména v nadjezí jezu Spytihněv a Veselí nad Moravou, ze kterých jsou oba kanálové úseky Baťova kanálu zásobovány prostřednictvím plavebních komor vodou. Nízká plavební hloubka může vést v případě neopatrnosti k poškození lodí a člunů,“ uvedl tiskový mluvčí Petr Chmelař.

V zájmu zajištění bezpečnosti provozu na vodní cestě tak bude proplouvání všemi plavebními komorami Baťova kanálu probíhat v situaci, kdy klesne průtok v Moravě měřený na limnigrafické stanici ve Spytihněvi pod 5 m³/s v hodinových intervalech. Informace o průtocích v řece Moravě ve Spytihněvi jsou veřejně dostupné na webu ČHMÚ.

Nízké průtoky omezily plavbu již podruhé v novodobé historii Baťova kanálu. „Poprvé to ovšem bylo až na konci srpna v roce 2018. Správce vodní cesty proto v souladu s omezením vydaným Státní plavební správou vyzývá vůdce malých plavidel ke zvýšené pozornosti a opatrnosti při plavbě po Baťově kanálu, především při pohybu v rejdách plavebních komor přímo navazujících na řeku Moravu, dodržování maximálního ponoru plavidla a respektování omezení komorovacího cyklu,“ upřesnil mluvčí.

Autor: red., Petr Chmelař - PM, zdroj foto: PM

Fotogalerie

ilustrační snímek                 zdroj foto archiv: PM

Další články z rubriky

Arboretum nabízí chladivou oázu

Arboretum nabízí chladivou oázu

I historii zemědělství na Hané

Exkluzivní Fotogalerie

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Fotek: 63
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Fotek: 54
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Fotek: 68
Přidáno: 06.08.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.