FN Olomouc pokoří příští týden hranici 1000 transplantací kostní dřeně
16. května 2014 - 13:17
Tisícím pacientem je Roman Weiss z Olomouce
FN Olomouc - pacient Roman Wiess v izolačním boxu zdroj foto:FN Ol.
Tisíc transplantací kostní dřeně provedou v nejbližších dnech odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc, která patří mezi přední hemato-onkologická centra v zemi. Jubilejním pacientem je šestatřicetiletý Roman Weiss z Olomouce, jemuž letos na počátku roku olomoučtí lékaři diagnostikovali závažné onemocnění krvetvorby. V příštím týdnu podstoupí transplantaci štěpu od dárce z Německa.
V olomoucké nemocnici byl program transplantací zahájen v roce 1997, přičemž první pacientka žije dnes plnohodnotným životem bezmála osmnáct roků.„Transplantace kostní dřeně představují pro řadu nemocných jedinou naději na záchranu života. Velmi mě těší, že jsme tuto naději mohli dát už tisícovce našich pacientů a že se naše hemato-onkologická klinika úspěšností léčby řadí k předním evropským centrům,“ podotkl ředitel Fakultní nemocnice Olomouc docent Roman Havlík.
Právě transplantační program dává dnes šanci na přežití přibližně osmdesáti procentům lidí s nejzávažnějšími onemocněními krve a krvetvorby. „Když jsme téměř před osmnácti lety začínali s transplantacemi kostní dřeně v Olomouci, byl to velký posun v dostupnosti této léčby pro české pacienty. Nemocné jsme předtím byli nuceni posílat do Prahy nebo Plzně. Navíc výskyt těchto chorob narůstá a kapacita tehdejších pracovišť už nestačila,“ popsal profesor Karel Indrák, přednosta Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc.
Úspěšnost léčby se podle jeho slov neustále zvyšuje díky včasnější diagnostice a novým lékům. „Jestli je dárce kostní dřeně příbuzným nemocného nebo není, to dnes už v procesu léčby nehraje zásadní roli. Umíme vhodného dárce velmi přesně vytipovat. Zlepšuje se diagnostika, podpůrná léčba i naše zkušenosti. To vše hraje ve prospěch nemocného,“ uvedl profesor Indrák. Ročně je ve FN Olomouc transplantováno více než sedmdesát pacientů.
Tisícím pacientem je mladý muž z Olomouce, u něhož olomoučtí lékaři diagnostikovali akutní myeloidní leukémii. „Chemoterapie nepřinesla očekávané výsledky, proto jsme se dohodli na transplantaci, která je pro něj jedinou šancí na vyléčení. Vhodného dárce se nám nepodařilo najít ani v rodině nemocného ani v českých registrech, našel se ovšem v německém registru dárců krvetvorných buněk. Pro pacienta i jeho rodinu to znamená novou naději,“ řekl docent Edgar Faber, vedoucí lékař transplantačního centra.
Roman Weiss se doposud naplno věnoval manželce a dvěma dětem, měl náročnou práci a rekreačně hrál hokej a sportoval. „Na konci roku jsem se ale necítil dobře, byl jsem slabý, unavený a extrémně bledý. V polovině ledna jsem pak šel na vyšetření a tam jsem se dozvěděl, že mám závažné onemocnění krvetvorby. Byl to obrovský šok,“ popsal pacient. V té době už s manželkou čekali třetí dítě, které se narodilo teprve před dvěma týdny. „Moje rodina je pro mě obrovskou podporou a také motivací. Lékařům olomoucké kliniky důvěřuji a pevně věřím, že se vyléčím a budu se moci vrátit ke svému dosavadnímu životu,“ dodal Roman Weiss.
V České republice existuje tak jako v řadě vyspělých zemí dárcovský program kostní dřeně, který je koordinován Českým národním registrem dárců dřeně a Českým registrem dárců krvetvorných buněk. Lidí, kteří jsou zapsáni v databázi dobrovolných potenciálních dárců ochotných v budoucnu kdykoliv to bude třeba darovat a zachránit lidský život, je stále málo.
Autor: red.,E.Havrlant, zdroj foto:FN Ol.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.