Kostka srdce
Rakousko
Kostka srdce
Úterý 02. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podnapilý cyklista si v Šumperku na pomoc přivolal policejní hlídku

02.06.2020 - Podnapilý cyklista si v Šumperku na pomoc přivolal...

Počasí

02.06.2020 - Úterý

Teplota: 17 / 8 - Oblačno

03.06.2020 - Středa

Teplota: 20 / 9 - SkoroJasno

čokoláda

FN Olomouc upozorní na nebezpečí proleženin

09. listopadu 2019 - 07:28

Zpět na seznam článků

Světový den STOP dekubitům

FN Olomouc upozorní na nebezpečí proleženin

Stop dekubitům 2018 zdroj foto: archiv FNOL

Ani moderní medicína je neumí zcela vymýtit. Stále zůstávají velkým problémem, který se týká hospitalizovaných pacientů i osob, o které pečují jejich blízcí. Řeč je o dekubitech neboli proleženinách. Na závažnost potíží, které odborníci řadí mezi tzv. chronické rány, každoročně v listopadu upozorňuje Světový den STOP dekubitům. Nebude tomu jinak ani letos. Fakultní nemocnice Olomouci opět při této příležitosti pořádá preventivní akci Mít ránu – to nechceš.

Zdravotníci nabídnou v pátek 15. listopadu od 9 do 14 hodin v konferenčních prostorách II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické všem zájemcům odbornou pomoc a poradenství. „Z dostupných statistik vyplývá, že počty pacientů s dekubity dosahují až desetitisíců ročně,“ upozorňuje Lenka Šeflová, vrchní sestra II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc. Dekubity podle ní vznikají v místech neustálého kontaktu a tlaku. Dochází k uzavření drobných cév, tkáně jsou špatně zásobovány živinami a kyslíkem, a tak dochází k jejich odumírání. „Patří do kategorie chronických ran a jejich doba hojení je zpravidla velmi dlouhá,“ dodává s tím, že proleženiny se mohou tvořit velmi rychle, někdy i během několika desítek minut.

Stop dekubitům 2018 zdroj foto: archiv FNOL

Dlouhodobým působením tlaku dochází k poruše prokrvení dané oblasti a postižená tkáň začne odumírat. Často dochází ke vzniku otevřených ran, k sekundárním infekcím a projevům, které zhoršují kvalitu života člověka, ohrožují jeho život a prodlužují hospitalizaci.

Preventivní akce spojené se Světovým dnem STOP dekubitům jsou proto podle odborníků velmi důležité a je samozřejmé, že se k nim FN Olomouc se k nim jakožto největší zdravotnické zařízení na střední Moravě připojuje. „Veřejnost se díky naší akci může dozvědět, co dekubity jsou a proč vznikají, jak jim předcházet, ale taky jak pečovat o své blízké s dekubitem,“ vysvětluje hlavní sestra fakultní nemocnice,  Andrea Drobiličová.

Stop dekubitům 2018 zdroj foto: archiv FNOL

V pátek 15. listopadu od 9 do 14 hodin si v konferenčních prostorách v přízemí II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické si zájemci budou moci prohlédnout ukázky moderních polohovacích lůžek, pomůcek, materiálů a přípravků k ošetřování proleženin, dozví se, jak správně polohovat ležící pacienty nebo proč je při péči o pacienty s dekubity důležitá správná výživa a rehabilitace. „Letos bude také možnost ochutnat vzorky výživových pokrmů a dozvědět se, co vše lze z doplňků stravy připravit. Těm, kteří pečují o své blízké, nabízíme i sociální poradenství a možnost spolupráce s odborníky a specialisty, ale také třeba s nemocničními kaplany,“ sdělila vedoucí Oddělení ošetřovatelství Adéla Kolková.

Stop dekubitům 2018 zdroj foto: archiv FNOL

Světový den „STOP dekubitům“ pořádá Evropský poradní panel pro otázky proleženin, který vznikl v roce 1996 v Londýně a spojuje zdravotníky a vědce s cílem vést a podporovat všechny evropské země v úsilí o prevenci a léčbu dekubitů, především podporou výzkumu, osvětou veřejnosti a ovlivněním politiky související s dekubity. Aktivity v České republice zaštiťuje Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

Stop dekubitům 2018                  zdroj foto: archiv FNOL

Další články z rubriky

Hejtmanství získalo certifikát na systém managementu hospodaření s energií

Hejtmanství získalo certifikát na systém managementu hospodaření s energií

Energetický audit prováděla nezávislá agentura v únoru a březnu

Profesionální hasič Martin Žaitlik odchází „do civilu“

Profesionální hasič Martin Žaitlik odchází „do civilu“

Téměř po osmadvaceti letech služebního poměru

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.