Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 24. února 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zubní víla ve FN Olomouc má čtyřnohého pomocníka

24.02.2021 - Zubní víla ve FN Olomouc má čtyřnohého pomocníka -...

Počasí

24.02.2021 - Středa

Teplota: 12 / 3 - Jasno

25.02.2021 - Čtvrtek

Teplota: 12 / 3 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

FN Olomouc začíná budovat potrubní poštu o délce třináct kilometrů

08. října 2015 - 07:27

Zpět na seznam článků

Vzorky budou do laboratoří „létat“

FN Olomouc začíná budovat potrubní poštu o délce třináct kilometrů

FN Olomouc zdroj foto: archiv

Budování sítě potrubní pošty se v těchto dnech rozběhlo ve Fakultní nemocnici Olomouc. Potrubí v celkové délce 13 kilometrů propojí většinu budov v nemocničním areálu. Projekt by měl zjednodušit, zefektivnit a především zrychlit přepravu biologických vzorků k laboratorním vyšetřením. Lékaři a tedy i pacienti tak budou na výsledky testů čekat kratší dobu. Potrubní pošta by v nemocnici měla začít fungovat na přelomu let 2016 a 2017, celkové náklady na její realizaci ve výši 85 milionů korun zaplatí zdravotnické zařízení z vlastních zdrojů.

Areál nemocnice má rozlohu bezmála tři desítky hektarů a jednotlivé kliniky byly historicky budovány jako samostatné pavilony. Součástí areálu jsou rovněž Teoretické ústavy, v nichž sídlí Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a také některá laboratorní pracoviště, která nemocnice i fakulta sdílejí. „Každý den je z klinik přepravováno několik tisíc vzorků biologického materiálu k vyšetření do laboratoří. Máme zavedenou nepřetržitou pochůzkovou službu, takže náš personál pěšky odnáší vzorky k laboratornímu zpracování. Našim cílem je co nejvíce soustředit pozornost personálu na péči o nemocné a omezit úkony, které můžeme automatizovat,“ říká Martin Šamaj, náměstek ředitele pro nelékařské obory.

Budování systému začalo koncem září. Potrubí, které je podle místa uložení kovové, plastové, bude vedeno pod zemí i ve stropních podhledech budov, zásilky bude pohánět stlačený vzduch. Řídícím centrem bude „nádraží“, které začíná vyrůstat na travnaté ploše mezi III. interní klinikou a klinikami onkologie a plicních nemocí. „V tomto prostoru bude bohužel nutné skácet několik vzrostlých stromů, samozřejmě jsme zajistili náhradní výsadbu stromů v těsném sousedství. Pro vedení v zemi využijeme částečně nynější síťové rozvody, někde budeme muset provádět výkopové práce,“ podotýká náměstek.

Ze čtyř pětin bude tímto způsobem přepravován biologický materiál a vzorky, ovšem šíře potrubí je 16 centimetrů, což umožní širší využití k přepravě různých materiálů. „Denně to může být několik tisíc zásilek. Uvažujeme rovněž využití k přepravě léků, dokumentů a drobného zdravotnického materiálu. Vše bude transportováno ve speciálních přepravních pouzdrech, které mají vnitřní délku až čtyřicet centimetrů a jsou opatřena paměťovými čipy, abychom měli kontrolu nad jednotlivými zásilkami. Tím se zvýší i bezpečnost a vyloučí se chyba lidského faktoru,“ dodává Martin Šamaj.

Autor: red., E. Havrlant

Fotogalerie

FN Olomouc                zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.