FN Olomouc zahájila generační obměnu infuzní techniky
30. ledna 2018 - 09:57
Předností moderní techniky je zvýšení bezpečnosti pro pacienta
FN Olomouc zahájila generační obměnu infuzní techniky zdroj foto: E. Havrlant
Radikální obměnu infuzní techniky zahájila na přelomu roku Fakultní nemocnici Olomouc, seznam specializovaného vybavení čítá bezmála tisíc položek. Novými lineárními dávkovači, infuzními pumpami, dokovacími stanicemi pro jejich umístění a dalším příslušenstvím bude postupně vybaveno deset klinik a oddělení.
Sofistikovaná technika pro velmi přesné a především bezpečné dávkování léků, výživy a dalších látek podávaných přímo do žíly slouží pacientům hospitalizovaným zejména na jednotkách intenzivní péče, ale i na standardních lůžkách. Moderní přístrojové vybavení pořídila nemocnice za bezmála třicet milionů korun. „Jde o generační obměnu, která pomůže nahradit dosluhující infuzní techniku. Nové vybavení míří nejen k pacientům ve vážném stavu hospitalizovaným na jednotkách intenzivní péče, ale rovněž na standardní lůžková oddělení a do ambulancí, do nichž pacienti docházejí na infuzní terapie z domova. Příkladem jsou ambulantně podávané chemoterapie na denním stacionáři onkologické kliniky nebo ambulantně podávaná biologická léčba na druhé interní klinice,“ popsala hlavní sestra nemocnice Andrea Drobiličová.
Předností moderní techniky je podle jejích slov především maximální bezpečnost pro pacienta. „Při nestandardním průběhu terapie nebo jakémkoliv problému je personál automaticky upozorněn zvukovým alarmem a světelnou signalizací. Ovládání je jednoduché, intuitivní, sestry tedy tráví minimum času nastavováním přístrojů a mohou se plně věnovat pacientům samotným,“ shrnula Andrea Drobiličová.
Nový typ infuzních pump je vhodný pro různé typy zdravotní péče, umožňuje široké využití v léčbě dospělých i dětských pacientů od intenzivní péče, přes zákrokové sály až po ambulantní provoz. Míra využití lineárních dávkovačů podle hlavní sestry v nemocnicích stoupá. „Umožňují podávání více lékových skupin, jako jsou antibiotika, sedativa, látky na ředění krve nebo analgetika ve vyšších koncentracích a s maximální přesností. U těchto látek je výhodnější podávat je z injekčních stříkaček dávkovačů, s vysokou citlivostí a kontinuálně,“ vysvětlila Andrea Drobiličová.
U lůžka jednoho pacienta se pak může vyskytovat několik takových dávkovačů i infuzních pump. Pumpy se používají na rozdíl od lineárních dávkovačů pro dodávání velkých objemů roztoků obsahujících jak léky, tak nosný roztok, který slouží k doplňování tekutin či živin do organismu.
Všechna užívaná infuzní technika je přehledně uspořádána v mobilní infuzní stanici a působí dojmem skříňky s jednotlivými šuplíky, kterých může být až osm nad sebou. „Do června letošního roku postupně nainstalujeme na deset klinik přes pět set nových lineárních dávkovačů, bezmála tři sta padesát infuzních pump a téměř sto stanic pro jejich umístění a další příslušenství. Přístroje budou rozděleny k vybavení 164 lůžek. V současné době už je na pracovištích nainstalováno sedmdesát procent nových pump a dávkovačů a pacienti už je využívají. Nemocnice do generační obměny infuzní techniky investuje celkem 29,8 milionu korun z vlastních zdrojů,“ uvedl tiskiový mluvčí FN Olomouc Egon Havrlant.
Autor: red., E. Havrlant
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.