FOTO: Ceny města Šumperka za rok 2017 byly předány
15. dubna 2018 - 22:28
Slavnostní večer se konal v šumperském divadle
Ceny města Šumperka za rok 2017 byly předány foto: šumpersko.net - M. Jeřábek
Ze sedmdesáti různých nominací vybírali zastupitelé oceněné v jedenácti kategoriích. Ceny města Šumperka za rok 2017 si převzali jejich držitelé v sobotu 14. dubna.
FOTOREPORTÁŽ - Slavnostní předání Cen města 2017 - I.
Architektura – novostavba Budova pavilonu „R“ Nemocnice Šumperk. Areál Nemocnice Šumperk nově doplnil pavilon „R“, jehož výstavba přišla na více než sto miliónů korun. Dalších šedesát miliónů korun pak nemocnice investovala do nákupu špičkové zdravotnické technologie. Do pavilonu, jenž se stal největší investicí v historii nemocnice, se přestěhovala řada ambulancí, mamografické pracoviště i nemocniční lékárna. Výstavba byla zahájena na jaře roku 2016. Už na začátku minulého roku v něm bylo otevřeno nové pracoviště magnetické rezonance. V moderním pavilonu najdou pacientky nově také mamografické pracoviště.
Cenu převzal: Martin Pelnář, člen představenstva a Boris Petrov, architekt pavilonu R, předávající: Marta Novotná, zastupitelka
Architektura – rekonstrukce Stavební úpravy budovy v Lidické ulici – hospůdka „Benátky“. Původně patřil objekt k prvorepublikové městské plovárně s půjčovnou lodiček. Celé této části Šumperka se říkalo „Malé Benátky“. V posledních letech to již byla jen nevábná hospoda. Nedávno byl zde ale otevřen nový skatepark a in-line dráha kolem celého rybníka. Postupné budování nové volnočasové oblasti přilákalo i Evu a Jaroslava Weinlichovi, kteří se pustili do náročné rekonstrukce dosluhující restaurace. Zdařilé provedení stavebních úprav objektu vedlo ke zdařilé obnově jeho původního poslání s nápaditou modernizací.
Cenu převzali: Eva a Jaroslav Weinlichovi, předávající: Alena Šmotková, radní
Podnikání – drobné podnikání Masna „U Hajtmarek“ Paní Vítková vede již deset let malé řeznictví v Zábřežské ulici a za tu dobu si vybudovala široký okruh spokojených zákazníků. Nabízí vždy čerstvé potraviny renomovaných regionálních i republikových výrobců. Její přístup k zákazníkům vyniká profesionalitou, poctivostí a vstřícností. Řada jejích zákazníků je přesvědčena, že ocenění takového podnikatele, který svou živnost mimo městské centrum pojímá skutečně jako službu veřejnosti, je nejen zasloužené, ale zároveň vysílá i dobrý signál, že město Šumperk podobně pracovité a poctivé živnostníky nepřehlíží.
Cenu převzala: Lenka Vítková, předávající: Tomáš Spurný, místostarosta
FOTOREPORTÁŽ: Slavnostní předání Cen města 2017 II
Podnikání – společnosti SHM. Firma SHM pod vedením Pavla Holubáře sbírá jeden úspěch za druhým. V roce loňském roce získala firma titul „TOP odpovědná firma 2017“, která vyzdvihuje nejzajímavější aktivity na poli trvale udržitelného a odpovědného podnikání. Firma je také držitelem ocenění „Česká hlava 2017“ – nejprestižnějšího českého ocenění za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. Firma SHM zvítězila v kategorii Industrie, cena Ministerstva průmyslu a obchodu za Soubor PVD povlaků typu CrVN, CrNx a CrAlBN a technologie jejich přípravy.
Cenu převzal: Pavel Holubář, ředitel společnosti, předávající: Petr Krill, emeritní starosta Šumperka
Sport Dušan Ščambura je handicapovaný sportovec, který reprezentuje hlavně město Šumperk na republikových i světových atletických soutěžích. V březnu loňského roku dosáhl ve světovém poháru v Dubaji na druhé místo ve vrhu koulí a obsadil také třetí místo v hodu oštěpem. Na Mistrovství ČR získal bronzovou medaili rovněž v hodu oštěpem. Na Mistrovství Slovenské repuliky vyhrál dvě zlaté medaile v disciplínách hod oštěpem a vrh koulí, na „bednu“ se dostal také v hodu diskem, kde obsadil třetí místo. V celkovém bodování Českého poháru se ve své kategorii aktuálně pohybuje na prvním místě a ze všech handicapovaných sportovců – atletů se v roce 2017 umístil na devátém místě v celé v České republice.
Cenu převzal: Dušan Ščambura, předávající: Květoslav Vykydal, zastupitel
Cena mladých Kryštof Grygar - šumperský rodák vyrůstal v Libině, kde také získal první kontakt s divadlem v divadelním kroužku. Přes „dramaťák“ v Základní umělecké škole Uničov se dostal k brněnské konzervatoři. Již během brněnských studií začal postupně hostovat v různých divadlech: v Divadle Radost, v Moravském divadle Olomouc, ale působil i zde v Šumperku. Nemalé zkušenosti má i s filmovou a televizní kamerou. Po úspěšném dokončení studia je v současné době členem hereckého souboru Divadla Šumperk. Velice mile překvapil milovníky divadla ještě jako student v hlavní roli „D’Argtagnana“. V loňské sezóně již jako člen divadelního souboru skvěle ztvárnil hlavní role v inscenacích „Mučedník“ a „Manon Lescaut“, také v letošní divadelní sezóně úspěšně baví diváky v řadě zajímavých rolí.
Cenu převzal: Kryštof Grygar, předávající: Michael Kohajda, radní
Kultura Lubomír Hlavsa je hudebníkem, ilustrátorem, výtvarníkem, scenáristou, kameramanem, ale hlavně režisérem a propagátorem našeho města a regionu. Na přelomu 80. a 90. let působil jako výtvarník a ilustrátor – kreslíř komiksů pro řadu časopisů. V roce 1992 založil vlastní produkční televizní společnost a už v roce 1997 začala jeho spolupráce s Českou televizí, která trvá až dodnes. Pro Českou televizi vytvořil jako režisér a scenárista více než stovku dokumentárních pořadů a filmů. Od roku 2010 se věnuje především historickým tématům a dokumentární tvorbě. V současné době dokončuje svůj první celovečerní snímek Poslední útěk Jeronýma Pražského v hlavních rolích s Ondřejem Vetchým a Jitkou Čvančarovou.
Cenu převzal: Lubomír Hlavsa, předávající: Ondřej Polák, zastupitel
Vzdělávání Jana Valentová pracuje již více než pětatřicet let jako učitelka hry na klavír, v minulosti působila nejméně deset let jako vedoucí klavírního oddělení. Trvale dosahuje nadstandardních výsledků, její žáci se pravidelně umisťují na předních místech v prestižních celostátních a mezinárodních soutěžích. Výrazných výsledků dosahuje především s žáky v oblasti komorní hry, čtyřruční hry a hry na dva klavíry. Její žáci pravidelně vystupují na koncertech Klasika Viva, kde na společných vystoupeních s předními českými i světovými interprety reprezentují šumperskou základní uměleckou školu a město Šumperk.
Cenu převzala: Jana Valentová, předávající: Irena Jonová, zastupitelka
Významný počin v sociální a humanitární oblasti Lukáš Rozsíval. V roce 2017 na lyžařském výcviku své třídy při velmi vážné nehodě poskytl spolu s Matějem K. a Dominikem H. první pomoc svému spolužákovi a tím mu zachránil život. Okamžitě zavolali rychlou záchrannou službu a podle instrukcí dispečerky poskytli vážně zraněnému Martinu Ž. první pomoc. Ve velmi náročné situaci zachovali chladnou hlavu a dokázali zastavit tepenné krvácení a udržet Martina při vědomí. Lukáš byl poté hlavním organizátorem studentského benefičního koncertu, který se uskutečnil 30. května vloni v klášterním kostele a jehož výtěžek byl věnován Martinovi pro jeho snazší návrat do života.
Cenu převzal: Lukáš Rozsíval, předávající: Martin Janíček, zastupitel
Životní prostředí a ekologie - společnost Agritec je pokračovatelem původní německé firmy z roku 1942. I přes složitou historii si společnost zachovala svoji odbornou a vědeckou náplň, tedy komplexní agrobiologický výzkum přadných rostlin‚ technických plodin, kořeninových rostlin a luskovin. Od roku 1993 se zabývá vysoce kvalifikovaným aplikovaným výzkumem v oblasti genetiky a biotechnologií, molekulární biologie, šlechtění rostlin, fyziologie, fytopatologie, integrované ochrany rostlin. Společnost díky svému jedinečnému know-how ve výše uvedených oblastech dlouhodobě spolupracuje s řadou institucí EU. Hlavním výsledkem činnosti společnosti Agritec jsou vyšlechtěné odrůdy lnu, hrachu, řepky, kmínu realizované a licencované v České republice a v EU.
Cenu převzali: Zdeněk Muroň a Prokop Šmirous, jednatelé společnosti. Předávající: Jiří Gonda, radní
Přínos městu - Zdeňka Daňková. Někdejší ředitelka městské knihovny dlouhá léta usilovala o výstavbu nové knihovny a nakonec se i podílela na projektu vybudování nové knihovny v prostorech bývalé Masarykovy základní školy. Patří mezi zakladatele a hlavní organizátory literárně-filmového festivalu „Město čte knihu“, který si za čtrnáct roků své existence získal zájem řady Šumperáků. Svou osobností výrazně ovlivnila řadu kulturních akcí, které probíhaly v Městské knihovně Šumperk. Zároveň je velmi aktivní členkou Klubu českých turistů Šumperk.
Cenu převzala: Zdeňka Daňková, předávající: Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje; Zdeněk Brož, starosta
Večerem provázeli herci šumperského divadla Lucie Šmejkalová a Kryštof Grygar.
Po skončení oficiální části pokračoval večer v prostorách secesního a zrcadlového sálu společenským večerem za hudebního doprovodu skupiny Trocha klidu, která vystoupila i v průběhu slavnostního předání cen.
Autor: red., mus., foto: šumpersko.net - M. Jeřábek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.