Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 08. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podnapilý recidivista kradl značkové boty

07.07.2020 - Podnapilý recidivista kradl značkové boty - V chodbě...

Počasí

08.07.2020 - Středa

Teplota: 18 / 10 - obcasny-Déšť

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

FOTO: Při závěru akce Marko bylo nasazeno dvě stě zásahových vozidel

11. června 2018 - 20:01

Zpět na seznam článků

Drogový gang byl zadržen při rozsáhlém společném zásahu

FOTO: Při závěru akce Marko bylo nasazeno dvě stě zásahových vozidel

akce Marko zdroj foto: GŘC

Mimo drog čekaly na celníky a policisty i zakázané a zákeřné zbraně. Organizovaná skupina pachatelů nebrala ohrožení ze strany vyšetřovatelů na lehkou váhu. Skupina měla nastavená protiopatření a také byla vybavena zbraněmi. Krycí název Marko dostala realizace protidrogového oddělení Generálního ředitelství cel a jihočeských policistů.

akce Marko zdroj foto: GŘC

Na přípravě náročné operace pracovali především celníci již od března loňského roku. Vše probíhalo pod dozorem Krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích. Cílem rozsáhlé akce bylo odhalení, nalezení a zadokumentování dostatku důkazů proti organizované skupině pachatelů. Nešlo o běžnou partu výrobců a prodejců drog, ale o sofistikovanou síť vzájemně propojených osob zabývajících se nelegální výrobou, transportem a distribucí omamných a psychotropních látek a jedů v České republice i Rakousku. Dobře organizovaný a řízený gang se skládal z občanů České republiky, zemí bývalé Jugoslávie a  Rakouska.

Mnohaměsíční přípravy vyvrcholily ve čtvrtek 17. května společným zátahem celníků a policistů na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Liberecku. Při této realizaci byly zadrženy tři desítky podezřelých osob. Dle shromážděných informací museli celníci a policisté počítat s tím, že skupina je ozbrojená a bude se bránit zatčení. K zadržení sledovaných osob byly tedy nasazeny zásahové jednotky celní správy a policie. Obavy nebyly zbytečné!

akce Marko zdroj foto: GŘC

akce Marko zdroj foto: GŘC

V rámci akce bylo provedeno bezmála pět desítek domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků. Vyšetřovatelé objevili tři zavedené výrobny pervitinu a osm propracovaných a velmi sofistikovaně sestavených „indoor“ pěstíren konopí, říká se jim „homebox stany“.

akce Marko zdroj foto: GŘC

akce Marko zdroj foto: GŘC

Celkem bylo zajištěno minimálně jeden a půl kilo amfetaminu a metamfetaminu, dále pak 7,5 kilogramů marihuany, půl kilo hašiše, také kokain a extáze. Dále byla objevena řada chemikálií potřebných pro výrobu drog. Zde se do akce zapojili i hasiči, kteří měli za úkol, vzhledem k riziku spojenému s těmito látkami, jejich bezpečnou likvidaci. 

akce Marko zdroj foto: GŘC

akce Marko zdroj foto: GŘC

akce Marko zdroj foto: GŘC

Vyšetřovatelé také nalezli a zajistili necelých pět tisíc anabolik, převážně ve formě ampulí a tablet.  Zasahující celníky a policisty nepřekvapila ani zajištěná finanční hotovost ve výši bezmála milionu korun. 

akce Marko zdroj foto: GŘC

akce Marko zdroj foto: GŘC

akce Marko zdroj foto: GŘC

Potvrdil se také předpoklad o nebezpečnosti skupiny, nalezeny a zajištěny byly nelegální střelné zbraně, a to včetně velmi zákeřné zbraně (tzv. střílející tužky).  Dále byly zajištěny tři automobily, které skupina používala k páchání trestné činnosti.

Skupina zadržených pachatelů se zabývala i majetkovou trestnou činností, o této skutečnosti vypovídá i řada zajištěných nástrojů používaných při vloupání. Zadržení nechtěli nic ponechat náhodě, proto byli vybaveni i proti policejnímu sledování. Zajištěny byly speciální rušičky, směrové mikrofony a jiné sofistikované přístroje.

Vyšetřovatelé předběžně předpokládají či odhadují, že skupina za velmi krátký čas zhruba jednoho roku nelegálně prodala nejméně sto dvacet kilogramů marihuany a minimálně čtyři kila pervitinu.

akce Marko zdroj foto: GŘC

Po úspěšné realizaci nastoupilo kolečko obvinění a výslechů, a také návrhů na vazbu. Celkem bylo obviněno třináct osob ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, kterého se dopustily jako organizovaná skupina působící ve více státech, za což jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody v délce trvání deseti až osmnácti let. U jedenácti osob byl podán podnět na vzetí zadržených do vazby, který byl soudci okresního soudu v Českých Budějovicích akceptován, jeden z obviněných zamířil s ohledem na své starší odsouzení rovnou do výkonu trestu. 

Na závěrečné realizaci případu se podílelo přes pět stovek celníků a policistů, nasazeno bylo dvě stě zásahových vozidel. Policejní vyšetřovatele i celníky však ještě čeká mnohaměsíční vyšetřování a dokazování, nežli se celý případ dostane před soud.

Autor: red., M.Kaňková, zdroj foto: GŘC

Fotogalerie

akce Marko               zdroj foto: GŘC

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.