Středa 24. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Srazil cyklistu a od nehody ujel

24.07.2024 - Srazil cyklistu a od nehody ujel - Tragická dopravní...

Počasí

24.07.2024 - Středa

Teplota: 22 / 17 - Bouřky

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 13 - SkoroJasno

Fakultní nemocnice obsazuje střechy svých budov fotovoltaickými systémy

04. září 2023 - 15:23

Zpět na seznam článků

Až pětina spotřeby "zadarmo"

Fakultní nemocnice obsazuje střechy svých budov fotovoltaickými systémy

Fakultní nemocnice obsazuje střechy svých budov fotovoltaickými systémy zdroj foto: FN OL

V souladu s moderními trendy, ale především se zdravým rozumem a péčí řádného hospodáře vyrůstají na nových i stávajících pavilonech v areálu FN Olomouc fotovoltaické elektrárny. Už nyní je jejich výkon takový, že za příznivého počasí pokryjí až dvacet procent aktuální spotřeby elektrické energie. Do budoucna navíc toto číslo poroste, ve fázi přípravy a realizace jsou totiž fotovoltaiky na dalších budovách. To vše s významnou podporou dotací z Operačního programu životní prostředí.

Fotovoltaické elektrárny provozuje FN Olomouc již nyní na svých objektech A (centrální modrý monoblok), Y (II. interní klinika - gastroenterologická a geriatrická), S (Ortopedická klinika) a P (ambulantní pavilon Hemato-onkologické kliniky). Fotovoltaika už je nainstalována také na novostavbě pavilonu G (Oddělení klinické alergologie a imunologie). „Zde čekáme na povolení k připojení k distribuční síti ČEZ, bez nějž nelze systém provozovat,“ vysvětluje hlavní správce areálu FN Olomouc Vladimír Olejníček a dodává, že dalšími budovami, kde je již vysoutěžen dodavatel a chystá se realizace, jsou pavilon Q (Dětská klinika) a nemocniční ubytovny.

Celkový špičkový elektrický výkon již instalovaných fotovoltaických elektráren činí 422 kilowatt-peaků (kWp), což znamená zhruba pětinu momentální spotřeby celého areálu nemocnice. „V něm také zde vyrobenou elektřinu beze zbytku využíváme, čímž odpadá nutnost pořizovat nákladné bateriové uložiště. Takto dosažená úspora energické energie má pochopitelně nemalý dopad i na životní prostředí,“ konstatuje Vladimír Olejníček.

Všechny údaje týkající se výkonu svých fotovoltaických systémů a spotřeby i úspor energie plánuje FN Olomouc v dohledné době zveřejňovat na svém webu. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě vedle budování a provozování fotovoltaik přistupuje k šetření energie a životního prostředí také dalšími způsoby - mimo jiné stavěním budov v pasivním energetickém standardu, zateplováním svých starších objektů či zřizováním nabíjecích stanic pro elektromobily. „Pro zaměstnance jsme také zřídili mailovou adresu energie@fnol.cz. Jestliže zaznamenají při výkonu své práce či při pohybu v areálu nemocnice případy plýtvání energiemi, mohou tuto skutečnost sdělit na tento mail. Na jejich podněty budou reagovat přímo naši energetičtí odborníci,“ doplňuje vedoucí odboru komunikace a marketingu Veronika Jeřábková.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FN OL

Fotogalerie

 Fakultní nemocnice obsazuje střechy svých budov fotovoltaickými systémy  zdroj foto: FN OL
Fakultní nemocnice obsazuje střechy svých budov fotovoltaickými systémy  zdroj foto: FN OL

Další články z rubriky

Jesenický festival Jesnění

Jesenický festival Jesnění

Pozvánka na čtvrtý ročník

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.