Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 23. listopadu 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Snow Film Fest

22.11.2024 - Snow Film Fest - Nabídne adrenalin, humor i dojetí

Počasí

23.11.2024 - Sobota

Teplota: 2 / 0 - Sníh

24.11.2024 - Neděle

Teplota: 1 / 0 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Falešný bankéř okradl muže ze Šumperska o dvě stě tisíc korun

01. června 2021 - 16:33

Zpět na seznam článků

Podvodníci jsou čím dál sofistikovanější

Falešný bankéř okradl muže ze Šumperska o dvě stě tisíc korun

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Minulý týden se na olomoucké policisty obrátil šestatřicetiletý muž ze Šumperska s oznámením, že se s největší pravděpodobností stal obětí podvodníka.

V úterý 25. května dopoledne jej telefonicky kontaktoval muž, který se představil jako pracovník bankovní společnosti. „Sdělil mu, že zaznamenal napadení jeho bankovního účtu. Současně ho informoval, že takových případů aktuálně evidují více a spolupracují s policií. Krátce po ukončení hovoru jej telefonicky kontaktoval další člověk, který se představil jako policista a upozornil ho, že od této chvíle je vázán mlčenlivostí. Zároveň si smluvili termín schůzky. Přibližně po deseti minutách jej kontaktoval opět bankéř a vybídl ho, aby se co nejrychleji přemístit k velmi dobře zabezpečenému bankomatu v obchodním centru v Olomouci. Apeloval na něj, že je potřeba reagovat ihned a zabránit tak větším finančním ztrátám,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Petra Vaňharová.

Muž nasedl na vlak a vyjel do Olomouce. „V průběhu cesty mu volající, vystupující jako bankéř, dal pokyny, aby si nainstaloval aplikaci pro zasílání zpráv a zvýšil si limit pro výběr v bankomatu,“ sdělila mluvčí.

Po vstupu do obchodního centra muž plnil pokyny volajícího. „Zamířil k běžnému bankomatu, u kterého si ze svého účtu vybral necelých sto tisíc korun. Poté se přesunul k bankomatu na kryptoměnu, a pomocí zaslaných QR kódů od bankéře do něj čtyřmi transakcemi vložil celou vybranou hotovost. V tuto chvíli ho volající uklidnil, že peníze z běžného účtu jsou zachráněny. Nicméně dodal, že je potřeba učinit další opatření z oblasti půjček. V hovoru s poškozeným již pokračoval jiný muž, který se představil jako specialista přes bankovní úvěry. Sdělil mu, že z jeho běžného účtu bylo zažádáno o předschválenou půjčku a je potřeba peníze rychle vybrat, aby se k nim nedostala neoprávněná osoba. Pro výběr úvěrové částky musel muž nejprve zažádat u své banky o poskytnutí úvěru,“ přiblížila průběh podvodu Petra Vaňharová.

V obavách o své finance zaslal ihned přes internetové bankovnictví žádost o úvěr. „Během pár okamžiků mu jeho banka připsala na běžný účet sto padesát tisíc korun. Opět se podle instrukcí volajícího přesunul k bankomatům ve stejném obchodním domě v Olomouci. Z běžného účtu vybral celou částku připsaného úvěru a tu začal po menších obnosech vkládat do bankomatu na kryptoměnu pod obdrženým QR kódem od rádoby bankéře. Přeplněný bankomat kryptoměny nakonec muži zachránil z částky sto padesát tisíc korun zhruba jednu třetinu financí, kterou nepřijal,“ informovala policejní mluvčí.

V tuto chvíli začalo muži docházet, že od transakcí nemá žádné doklady a tušil, že se zřejmě nechal napálit podvodníkem. „Zavolal do své banky, kde mu jeho neblahé tušení potvrdili a poradili mu, aby okamžitě kontaktoval policii. Způsobená škoda se pohybuje v částce kolem dvou set tisíc korun,“ upřesnila mluvčí.

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

Snaha podvodníka připravit důvěřivé jedince o peníze prostřednictvím telefonního hovoru nese název ,,vishing.“ Policie upozorňuje veřejnost, aby dbali zvýšené obezřetnosti a v žádném případě nesdělovali citlivá data jak po telefonu, tak ani emailem. „Ostudou není být opatrný, proto při sebemenší pochybnosti raději hovor ukončete a kontaktujte oficiální telefonní linku banky. Mějte na paměti, že bankovní pracovníci takovým způsobem své klienty nikdy nekontaktují a v žádném případě nevyžadují poskytování citlivých dat, či přeposílání financí na jiné účty. V současné době dochází k nárůstu obdobných případů a obětmi se nezřídka stávají i vysokoškolsky vzdělaní lidé. Pachatelé se snaží o vytvoření stresově vypjaté situace, která může oběti snadněji přivést k neuvážlivým reakcím,“ dodává Petra Vaňharová.

Autor: red., pis. P. Vaňharová

Fotogalerie

ilustrační snímek                              zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dušičky v Šumperku

Dušičky v Šumperku

Fotek: 94
Přidáno: 03.11.2024

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ II.

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ II.

Fotek: 69
Přidáno: 26.10.2024

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ I.

Tradiční podzimní akce šumperské VŠ I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.10.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.