Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 20. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zloděj při vloupání na Hanušovicku nepohrdl krátkým občerstvením

20.10.2019 - Zloděj při vloupání na Hanušovicku nepohrdl krátkým...

Počasí

20.10.2019 - Neděle

Teplota: 18 / 11 - PoloJasno

21.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Falšování odrůd u dovozových brambor v českých obchodech

16. dubna 2016 - 08:19

Zpět na seznam článků

Kontrolní akce zaměřená na přítomnost reziduí pesticidů

Falšování odrůd u dovozových brambor v českých obchodech

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala uvádět do oběhu přes 26 tun brambor z Německa, u kterých laboratorní analýza potvrdila falšování deklarované odrůdy.

Inspektoři odebrali kontrolní vzorek brambor v provozovně společnosti Penny Market, který byl označen „Brambory konzumní pozdní, odrůda Gala“. „Výsledek rozboru ukázal, že veškeré odebrané hlízy ve vzorku neodpovídají deklarované odrůdě a inspekce zakázala celou šarži uvádět do oběhu. Dodavatelem je centrální sklad prodejce,“ uvedl tiskový mluvčí Pavel Kopřiva.

Při kontrole dovozu inspektoři odebrali vzorek brambor v balícím provozu společnosti Agrico Bohemia. „Zde analýza potvrdila, že deklarované odrůdě „Brambory konzumní pozdní, odrůda Jelly“ odpovídaly pouze dvě třetiny hodnoceného objemu a inspekce uložila zákaz uvádět předmětnou šarži brambor do oběhu. Dodavatelem je společnost KCB Kartoffel-Centrum-Bayern, Geiselhoring,“ informoval mluvčí Kopřiva, který dodal: „S dovozci inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.“

V rámci kontrolní akce zaměřené na přítomnost reziduí pesticidů dále Státní zemědělská a potravinářská inspekce hodnotila dvacet vzorků brambor původem z České republiky, Německa, Nizozemska a Francie. „Všechny vzorky vyhověly zákonem stanoveným limitům, přičemž vzorky původem z ČR v průměru vykazovaly nižší koncentrace reziduí pesticidů, než vzorky z dovozu. U většiny tuzemských vzorků nebyly vůbec rezidua pesticidů naměřeny,“ sdělil mluvčí Pavel Kopřiva.

Autor: red., P. Kopřiva

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.