Pondělí 06. února 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Welzlování nabídne pěší pouť k branám Orientu

05.02.2023 - Welzlování nabídne pěší pouť k branám Orientu -...

Počasí

06.02.2023 - Pondělí

Teplota: -1 / -6 - Oblačno

07.02.2023 - Úterý

Teplota: 1 / -7 - Jasno

Farmářské trhy se konaly v Šumperku pátým rokem

11. října 2015 - 21:48

Zpět na seznam článků

ROZHOVOR s Lucií Hoškovou, které můžeme vděčit za to, že trhy se staly běžnou událostí ve městě

Farmářské trhy se konaly v Šumperku pátým rokem

FT Šumperk - Lucie Hošková před stánkem Pomněnky fot: sumpersko.net

Okresní město Šumperk si za pět let zvyklo a nejen lidé v něm, ale i ze širokého okolí, například Jindřichova, že je výhodné zajet první pátek v měsíci do Šumperku a nakoupit. Určitě není rozhodující cena, ale kvalita. Na kvalitě postavila šumperské trhy Lucie Hošková, která stála před pěti lety u zrodu a nebýt možná tvrdohlavé Lucie, v Šumperku by neznali, jak Farmářský trh vypadá. Požádali jsme Lucii Hoškovou o rozhovor a samozřejmě na téma trhy.

zájem o FT v Šumperku je velký foto: sumersko.net

Farmářské trhy v Šumperku mají za sebou pátý ročník. Jak jste spokojena s jejich vývojem?

Lucie Hošková: Zdá se mi, že trhy jsou lepší a lepší. Díky přísným kritériím se nám skutečně podařilo uchovat pravý ráz Farmářských trhů, tak jak jsou psány v Kodexu, který vydalo Ministerstvo zemědělství v roce 2011 a trhy tak mají vysokou úroveň. Sem tam občas když cestuji, zajdu se podívat i na trhy v jiných městech a můžu říci, že šumperské trhy patří opravdu k těm nejlepším. Je to vidět i na zájmu prodejců, kteří se mi neustále hlásí, bohužel již musím z kapacitních důvodů většinou odmítat.

Kolik prodejců se na nich za tu dobu vystřídalo (odhadem). Jsou i tací, kteří jsou od prvního ročníku?

Lucie Hošková: Těžko se to odhaduje, ale řekněme, že číslo nebude daleko od stovky. Ano, jsou zde prodejci, kteří na trhy jezdí už od samého začátku (rok 2011), a právě těch si nejvíce vážím.

FT Šumperk říjen 2015 foto: sumpersko.net

Podle Vašeho názoru, který problém za pětileté období byl nejvážnější?

Lucie Hošková: „Problémy“ se vyskytnou na každém trhu. Trhy chodí pravidelně kontrolovat inspektoři Krajské veterinární správy, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, ČOI… občas mám pocit, že právě trhy jsou mnohem více kontrolované jak kamenné obchody. Nicméně od samého počátku jsem hodně zjišťovala, jak by měl venkovní prodej vypadat a tak jsme pro prodejce spolu s inspektory vymysleli pravidla, kterými se řídí. Ochrana nebalených potravin, správné uchovávání chlazených potravin… bohužel ne vždy se toto podaří dodržet. Právě vysoké letní teploty například zabránili uzenářům přijet na trhy, protože by své výrobky jednoduše neuchladili. K další skupině „problémů“ patří organizační věci – tj. neustálé prověřování prodejců, prověřování původu sortimentu – který je samozřejmě u ovoce a zeleniny například velice těžko prokazatelný, také se potýkáme s nedostatkem místa. Bohužel více jak 45 stánků se na trhy nevleze. Platí zde různá omezení kvůli finančním institucím, které jsou v místě. Také musíme brát ohled na průjezdnost pěší zóny. I když popravdě uvítala bych, kdyby v době trhů například nejezdily popeláři v daném místě, nebo byl provoz alespoň částečně omezen. Lidé v Šumperku si prostě zvykli, že si zastaví před bankou a na pár minut si vyběhnou, něco zařídí apod. Bohužel tento stav pak ucpává ulici a vznikají pak zbytečné konflikty. (To je myslím i téma i pro městskou policii – poznámka redakce)

vozidlo MP projíždí prostorem určeným pro FT foto: sumperko.net

Začíná se hovořit o tom, že by mohla být nově otevřena celoroční tržnice poblíž radnice. Jaký je Váš názor?

Lucie Hošková: Bohužel tato informace se ke mně zatím nedostala a neznám žádné podrobnosti. Samozřejmě mít takové místo by bylo jistě fajn, ale nevěřím tomu, že by tam prodával někdo z těch, co jezdí na trhy. Jednak by o jejich zboží jistě nebyl takový zájem – pokud by byl prodej stálý, a jednak uvědomme si, že řada z nich skutečně ráno podojí kozy nebo krávy, v poledne zadělá na sýry a tvaroh, odpoledne jde na pole a večer seče louku aby měla zvířata co žrát - a druhý den jede na trhy. Lidé nemají čas stát od rána do večera u stánku a čekat jestli někdo přijde. Proto například farmáři využívají prodejny se zdravou výživou, kde jim za nějakou marži jejich výrobky prodávají nebo prodávají přímo „ze dvora“.

nestor šumperskéh divadla herec Petr Král si našel čas a navštívil FT foto: sumperko.net

podnikatel Luděk Kamínek si nenechal ujít burčák foto: sumpersko.net

Poslední trhy v letošním roce byly více spojeny s rukodělnou výrobou, ať malých dílniček, nebo pocházejících od maminek na mateřských dovolených. Také byl spojen s Pomněnkou. Proč právě s ní?

Lucie Hošková: Pomněnka, centrum pro osoby s mentálním postižením je organizace, jejíž uživatelé v rámci své činnosti vytváří nejrůznější předměty. Tyto předměty jednak prodávají ve svém centru na ulici Šumavská v Šumperku a jednak přes internet, a mě napadlo, že moc lidí o tom neví. Proto jsem nabídla možnost přijít prodávat své výrobky na Farmářské trhy. Stánek mají samozřejmě zdarma a získané finanční prostředky z prodeje věcí používají k nákupu potřeb pro další výrobu. Tato spolupráce již probíhá druhým rokem.

FT Šumperk říjen 2015 foto: sumpersko.net

Šumperská Pomněnka pořádala v rámci trhů svůj workshop foto: sumpersko.net

Další zmiňovanou skupinkou jsou rukodělné a řemeslné věci převážně od maminek na mateřské a důchodců, které si tímto přivydělávají. Jsem velice vděčná těmto ženám, že nám dokazují, že ne všechno musíme dovážet z Číny. Pak by totiž hrozilo, že by i tato řemesla mohla navždy upadnout v zapomnění, nehledě na kvalitu.

rukodělná výroba foto: sumpersko.net

Zájem o trhy je přímo dokazatelný na foto ve fotogalerii. Mimo stálé tržnice, která je zvažována, neuvažujete ještě o úpravě termínů konání trhů dvakrát za měsíc?

Lucie Hošková: Jak jsem se již výše zmínila, iniciativa ohledně stálé tržnice jde mimo mě. Podle mě se bude jednat jen o vyhraněný prostor, který se bude pronajímat prodejcům, kteří zrovna přijedou. Kouzlo Farmářských trhů však spočívá v mnohem náročnější práci. Je třeba akci zorganizovat, medializovat, dostat do povědomí lidí a i dbát na úroveň prodeje a prodávaný sortiment.  Jelikož trhy organizuji od samého počátku sama a je to spíše taková hobby iniciativa – jinak jsem klasicky zaměstnaná v kanceláři, kde vykonávám jinou činnost, proto o častějším konání trhů neuvažuji. V minulosti jsme již dvoudenní trhy zkoušeli, zkoušeli jsme i sobotní termíny nicméně toto se neosvědčilo. Pro ty co se na trhy skrze zaměstnání nedostanou, vždy vyjde nějaký termín ve státní svátek nebo o prázdninách.

FT Šumperk říjen 2015 foto: sumpersko.net

Kolik času Vám zabere příprava trhů a jejich průběh?

Lucie Hošková: Zrovna nedávno jsme to počítali – je to něco málo před 30 dnů. Práce po večerech, o víkendech a ve volném čase, od rána do večera na telefonu a na e-mailu. Trhy se konají sedm krát do roka, kolem toho je cca tři dny práce než vytisknu značení, sepíšu seznam, který dále posílám inspektorům, nové prodejce musím zkontrolovat jak v rejstřících, tak i přímo na místě, po trzích se vše musí vyúčtovat. Pokud žádám o nějaké finanční příspěvky, musí se napsat a podat žádost, po skončení trhů vše správně zaúčtovat a vykázat. Je toho celkem dost.

Lucie Hošková dává prostor v rámci trhů také pro chratitativní činnosti foto: sumpersko.net: sumpersko.net

Kterého z farmářů se nepodařilo oproti záměru dostat do Šumperka? Hovořilo se pštrosí farmě, která se nepředstavila vůbec, bio hovězí bylo pouze jednou?

Lucie Hošková: Pštrosí farma Doubravice měla svoje problémy, díky nimž nemohli jezdit, hovězí maso z Rýmařova u nás bylo pouze jednou, protože jezdí dlouhodobě na trhy do Olomouce a do Šternberka a termíny se bohužel kryjí. Nicméně jistě je na šumperských trzích oba ještě uvidíme.

Na co se mohou nakupující v příštím roce těšit?

Lucie Hošková: To je předčasná otázka. Prozatím ještě ani nevíme, zda Farmářské trhy budou.

Farmářské trhy i díky své již pětileté historii si v rámci jejich konání mohli dovolit pomáhat neziskovým organizacím. Jak se v letošním roce dařilo a komu směřovala pomoc.

Lucie Hošková: V letošním roce jsme sbírali víčka od PET Lahví pro nemocného Ondru, který trpí mozkovou obrnou a jeho rodina potřebuje peníze, aby jej mohla poslat na rehabilitace, které pojišťovna nehradí. Díky V. ZŠ Vrchlického v Šumperku se sbírka povedla. Bohužel na trzích se vybralo pouze dva a půl pytle víček, ale žáci V. ZŠ v Šumperku pod vedením učitelky Jany Schreiberové nasbíraly jedenáct pytlů víček. Tímto jim velice děkujeme i za Ondru, který je potřebuje. Sbírka probíhá dále, proto kdo má možnost se ke sbírce připojit nebo ji zorganizovat ve svém okolí, informace najde ZDE

Úroveň Šumperských Farmářských trhů jde díky jejich organizátorce rok od roku k lepšímu. Pátý ročník navíc znamenal pro Šumperk i mimořádné ocenění. Staly se totiž první Farmářským trhem v republice, nad kterým převzal osobní záštitu ministr zemědělství Marian Jurečka. Opět se konají za finančního přispění Olomouckého kraje.

FT Šumperk foto: sumpersko net

Letošní plánované trhy jsou minulostí a za pět let si našly své místo mezi prodejci, kupujícími a věhlas Šumperku se i díky jim šíří do dalších měst. To vše by nebylo, nebýt jedné příjemné mladé, ale velmi pracovité ženy – organizátorky trhů Lucie Hoškové. Během pěti let skutečně dokázala, že umí.

FOTOGALERIE: Farmářské trhy říjen 2015

Myslím si, že v tuto chvíli by se slušelo poděkovat Lucii Hoškové, že nám pomáhá zprostředkovávat potraviny, které chutnají a jsou zdravé a navíc si ještě najde čas pomáhat potřebným.

Autor: red.,a.č., foto: sumpersko.net

Fotogalerie

FT Šumperk - Lucie Hošková před stánkem Pomněnky   fot: sumpersko.net

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.