„Farmářské trhy v Šumperku jsou jako moje dítě,“ říká jejich zakladatelka a organizátorka
12. října 2016 - 10:27
ROZHOVOR a Lucií Hoškovou o její šestileté praxi
Ing. Lucie Hošková - ornizátorka a zakladatelka trhů foto: sumpersko.net
Nádherné slunečné počasí babího podzimu vytvořilo kulisu pro letošní poslední farmářské trhy v Šumperku. Minulý pátek se uzavřela již jejich šestá sezona.
A návštěvníci měli opět z čeho vybírat. Nakupovat mohli u více jak třiceti stánků. Na místě prodávali regionální výrobci masa a uzenin, sýrů, místní pekaři, ovocnáři a zelináři a další.
FOTOREPORTÁŽ: Farmářské trhy - říjen 2016
Snad nejočekávanější stánek říjnových trhů byla Tvarůžková cukrárna z Loštic, která na šumperské trhy zavítá jen na jaře a na podzim, neboť jejich účast je žádána po celé republice.
„Stálí zákazníci však vědí, že tvarůžkové moučníky lze koupit nejen v prodejně Lošticích, ale nově také v Olomouci,“ upřesňuje organizátorka Lucie Hošková.
Prezentaci výrobků, které získaly značku Regionálních potravina Olomouckého kraje, předvedla Okresní Agrární komora Šumperk. Nakupovat potraviny se značkou Regionální potravina Olomouckého kraje tak mohli zákazníci u stánku zábřežské firmy Designfoods, Tvarůžkové cukrárny z Loštic a Střední školy gastronomie a farmářství Jeseník. „Právě tito výrobci kvalitních potravin stáli již při samotném zrodu trhů před šesti lety,“ připomíná Lucie Hoškové, které v Šumperku vděčí za založení a organizování oblíbených trhů.
FOTOREPORTÁŽ: Farmářské trhy - říjen 2016 - II.
Jaký byl zájem ze strany prodávajících o říjnové farmářské trhy.
Lucie Hošková: Tradičně veliký – je vidět že první pátek v měsíci již mají Šumperáci vžitý a že trhy se staly pravidelným rituálem.
Musela jste v průběhu řešit nějaký problém?
Lucie Hošková: Každý trh se objeví nějaký drobný organizační problém. Tím že stánky se pokaždé odváží a přiváží, nestojí na jednom místě, rozvaděče elektřiny se schovávají do země a na dalších trzích zase mohou být umístěny blíže či dále…Každý trh musím odmítat řadu prodejců z důvodu nedostatku místa – ale na druhou stranu také trošku i strategicky. Farmářské trhy mají sloužit především k prodeji místních výrobců a nebylo by dobře dělat konkurenci od prodejců podnikajících mimo náš kraj.
Který produkt podle ohlasu letos návštěvníky nejvíce upoutal?
Lucie Hošková: Je vidět že v Šumperku je největší zájem o čerstvé uzeniny, pečivo, ovoce a zeleninu. Neustále se mě lidé ptají na domácí vejce a na med. Snažím se vždy, aby bylo z čeho vybírat a aby sortiment byl různorodý. Vybere si každý.
Uzavřel se šestý ročník FT, když se ohlédnete zpět, který ročník byl z Vašeho pohledu nejvíce náročný?
Lucie Hošková: Nejvíce náročné samozřejmě byly první ročníky, kdy se teprve tvořila databáze prodejců, sama jsem se učila podmínky a pravidla prodeje a rozeznávat poctivé prodejce od překupníků. Po šesti letech mohu prohlásit, že na trzích v Šumperku prodávají samotní výrobci, či rodinní příslušníci, pověření prodejci a to i u zboží zahraničních značek. Přednost dostávají regionální výrobci a skutečně ti malí výrobci potravin, kteří to s podnikáním nemají mnohdy lehké, těm se snažím pomoci i s propagací.
Kdo z prodejců nabízí v Šumperku své produkty od jejich začátku?
Lucie Hošková: Ráda bych poděkovala prodejcům, kteří na trhy jezdí od samotného počátku pravidelně. MVDr. Josef Klimeš – řeznictví a uzenářství Bušín, Maso V+W, s.r.o. - řeznictví a uzenářství Krnov, Dušan Feranec – sýry DITA – Šumperk, František Halaxa – minipivovar Bravůr, Loučná nad Desnou, Pekařství Šimbera, Libina, Bohdana Foberová – ručně šité hračky, výrobky ruční výroby, přebytky zeleniny, Střední odborná škola gastronomie a farmářství Jeseník, Pavel Cvrček – Jiří Cink, výrobky z rakytníku, Miroslav Nesét – ovoce a zelenina Veleboř, Agroholding Bernatice – pekárna Hanušovice, Hana a Antonín Dospivovi – ovoce a zelenina, Damodara Josef Nejedlý – Luštěninové speciality, Václav Razým – truhlářská výroba, Davídkovo koření – Veronika Jurásková, David Jurásek, Ivo a Světlana Velískovi, víno z černého rybízu. Ráda bych také poděkovala Olomouckému kraji a ministru zemědělství Marianu Jurečkovi za finanční podporu, bez nichž by trhy nešly organizovat s tímto rozpočtem.
Můžete pro zajímavost uvést, kolik prodejci platili před šesti lety za stánek a nyní?
Lucie Hošková: Prodejci platí 250 korun za vlastní stánek do 3m2, 300 korun za pronájem stánku od města, 350 korun za chladící auto a 50 korun pokud někdo potřebuje větší odběr elektřiny. Za celou dobu konání Farmářských trhů v Šumperku se nájem zvedl o 50 korun. Výrobcům, kteří obdrželi prestižní regionální ocenění, poskytujeme v době ochutnávek stánek zdarma.
Trhy, které v Šumperku organizujete, během své šestileté existence také podpořily nejrůznější projekty neziskových organizací.
Lucie Hošková: Farmářské trhy v Šumperku slouží i jako prostor pro setkávání – proto toho využíváme i pro dobročinné sbírky. Sbíraly se víčka pro Sárinku, Víčka pro Ondru a letos víčka pro Kačenku. Spolupracuji i s Pomněnkou, centrem pro mentálně postižené v Šumperku, kde dostávají k dispozici stánek zdarma pro svoji prezentaci a prodej výrobků. Prostor nabízím i dalším organizátorům dobročinných sbírek, kteří hledají prostor. Pomoci mohu s propagací.
Jak budou vypadat trhy v příštím roce?
Lucie Hošková: Očekáváme ztížení podmínek prodeje na trzích a úbytek drobných prodejců i míst konání farmářských trhů. I prodejci na farmářských trzích se musí řídit zákonem o živnostenském podnikání a podmínkami prodeje – zejména pak platnými nařízeními ohledně etiket, podmínek skladování a uchovávání zboží apod. Pro příští rok některým z nich přibyde povinnost registračních pokladen, což není levná záležitost a tak někteří uvažují o tom, že přestanou podnikat.
Autor: red., S. Adoltová, foto: sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.