Sobota 20. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Držitelé krajských cen v oblasti kultury

19.04.2024 - Držitelé krajských cen v oblasti kultury - Opera,...

Počasí

20.04.2024 - Sobota

Teplota: 9 / 3 - obcasny-Déšť

21.04.2024 - Neděle

Teplota: 6 / 1 - Zataženo

Festival Bonjour Olomouc

04. března 2024 - 12:12

Zpět na seznam článků

Letošní ročník zahájí talk show s diplomatem Petrem Janyškou

Festival Bonjour Olomouc

Festival Bonjour Olomouc - pozvánka zdroj: upol.

Festival Bonjour Olomouc se chystá popáté nadchnout město Olomouc francouzskou atmosférou. Příznivci a milovníci francouzštiny či francouzského kulturního bohatství opět budou moci prožít kousek Francie přímo v hanácké metropoli. Od 12. března nabídne během deseti festivalových dnů víc než dvacet zajímavých akcí.

S cílem podpořit francouzský jazyk a rozšířit povědomí o francouzské kultuře pořádá Francouzské centrum Univerzity Palackého v Olomouci (UP) a katedra romanistiky Filozofické fakulty UP ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc již pátý ročník Festivalu Bonjour Olomouc. „Bez ohledu na věk i profesní zaměření zveme i letos všechny zájemce na večery s francouzskou literaturou, na divadelní představení, scénická čtení, přednášky i na promítání filmů. Těšit se mohou také na ochutnávku z pestrých francouzských pochutin včetně francouzských vín. Nabídneme i účast na zajímavých workshopech, na komentovaných prohlídkách městem či na pietní akci, jejímž prostřednictvím připomeneme ‚olomoucké‘ Francouze,“ uvedl za organizaci festivalu vedoucí Francouzského centra UP Jan Zatloukal z katedry romanistiky FF UP.

V nově zrekonstruovaném sále Muzea umění Olomouc Central zahájí program festivalu talk show s Petrem Janyškou, diplomatem, novinářem, překladatelem a bývalým velvyslancem ve Francii. Jeho poutavé povídání doprovodí francouzské jazzové melodie v podání Jarmily Bekové, Richarda Mlynáře, Romana Mlynáře a Honzy Berana.

Festival francouzské kultury nabídne také dvě přednášky emeritního pařížského profesora, známého komparatisty Francise Claudona.„První z nich, zasazená do barokních kulis kaple Božího těla Uměleckého centra UP, směřuje ke středoškolským i vysokoškolským studentům včetně širší frankofilní veřejnosti. V popularizačním duchu představí ‚příběh‘ francouzského jazyka a nově otevřeného velkolepého muzea Cité internationale de la langue française na královském zámku ve Villers-Cotterêts, které v roce 2023 slavnostně inauguroval prezident Emmanuel Macron. Druhá, odborná přednáška pak bude určena především studentům romanistiky. Francis Claudon v ní představí slavný román Gustava Flauberta Citová výchova v kontextu románové tvorby ve Francii 19. století. Rovněž pro studenty katedry romanistky je ve spolupráci s odborníky z brněnské firmy Kyndryl připraven i exkluzivní workshop efektivní komunikace ve francouzštině nazvaný Communiquer, c’est exiter!,“ dodal Jan Zatloukal.

I letos si na své přijdou také milovníci francouzské gastronomie. Olomoucký Green Bar připraví tradiční vegetariánské menu inspirované francouzskou kuchyní, letošní novinkou však bude francouzské menu šéfkuchařů Romana Pauluse a Petra Stokláska. Labužníci se tak mohou těšit na tradiční francouzské speciality včetně slavných dezertů, jako jsou makronky, éclair nebo tarte tatin. Chybět nebude ani oblíbená degustace vín pod vedením Jiřího Bílého z vinotéky Galský kohout. „Ve spolupráci se společností Lesaffre i letos zopakujeme úspěšný workshop francouzského pečení, při němž se zájemci pod vedením francouzského pekaře Gabriela seznámí s postupy, jak si upéct křupavou bagetu a lahodný máslový croissant. O akci bývá tradičně velký zájem, doporučujeme proto včasnou rezervaci,“ doplnil vedoucí Francouzského centra UP.

Francouzské centrum Univerzity Palackého je mimo jiné i zkušebním centrem mezinárodních zkoušek DELF/DALF, a tak i letos zve všechny ty, kteří by rádi dosáhli na mezinárodně platný diplom certifikující jejich znalost francouzštiny. I tyto zkoušky si nanečisto totiž budou moci během festivalu vyzkoušet.

Během přehlídky francouzské kultury nebude chybět ani divadlo. Například Divadelní soubor žáků Cyrilometodějského gymnázia Prostějov si pod vedením Jany Chammas připravil hned dvě hry. Nejprve se uvede autorskou hrou jednoho z členů souboru s názvem Célia, na ni pak studenti naváží slavnou novoromantickou hrou Edmonda Rostanda Cyrano de Bergerac. Obě představení nabídne festival ve francouzštině s českými titulky.

Festival Bonjour Olomouc se uskuteční od 12. do 22. března.

Autor: red., E. Havrtlant

Fotogalerie

Festival Bonjour Olomouc - pozvánka   zdroj: upol.

Další články z rubriky

Přednáškový sál v botanické zahradě

Přednáškový sál v botanické zahradě

Otevře Přírodovědecká fakulta UP

Folklórní symfonie bez hranic

Folklórní symfonie bez hranic

Unikátní setkání univerzitních souborů Visegrádu v srdci Olomouce

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.