Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 29. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Sportovní hry seniorů

29.05.2024 - Sportovní hry seniorů - Konal se již devátý ročník

Počasí

29.05.2024 - Středa

Teplota: 20 / 13 - Oblačno

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 20 / 11 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Festival Miloše Movnara skončil vyhlášením vítězů

17. dubna 2013 - 12:10

Zpět na seznam článků

Co si myslí režisér Jiří Fréhar o Divadle Šumperk

Festival Miloše Movnara skončil vyhlášením vítězů

Tomaš Krejčí a Vendula Nováková zdroj foto:Divadlo Šumperk

V Divadle Šumperk skončil již dvacátý ročník Festivalu Miloše Movnara, který se konal ve dnech od 10. do 12. dubna. Festival Miloše Movnara je interní přehlídka inscenací Divadla Šumperk, která byla založena na počet předčasně zemřelého herce divadla, Miloše Movnara. Pět inscenací se představilo ve třech dnech. Slavnostní vyhlášení se konalo 13. dubna.

Tři poroty rozhodovaly tradičně o cenách za nejlepší herecké výkony sezony. Tento rok bylo možné vybírat z výkonů v hrách Macbeth, Nebe na zemi, Strašidlo cantervillské, V pátek v 7 u Řeka a Rozmarné léto.

Odborná porota ve složení Tatjana Lazorčáková, která přednáší na UP Olomouc dějiny českého divadla, rozhlasovou dramatickou tvorbu, divadelní kritiku. Miroslav Plešák, který působí v ateliéru divadelní dramaturgie a činoherní režie, vedeném prof. Cejpkem. Člen uměleckého sdružení Q a Teatrologické společnosti. Jiří Fréhar - režisér, který v Šumperku naposledy režíroval Ostře sledované vlaky. Odborná porota ocenila Tomáše Krejčího za roli Macbetha ve stejnojmenné inscenaci a Vendulu Novákovou za roli Virginie Otisové v inscenaci Strašidlo Cantrevillské.

Studentská porota udělila ceny Matěji Kašíkovi za roli Čerta v inscenaci Nebe na zemi a Bohdaně Pavlíkové za roli Marie v inscenaci V pátek v 7 u Řeka.

Divácké porotě se nejvíce líbil Petr Komínek v roli Faráře a Olga Kaštická jako Barka v inscenaci Nebe na zemi.

O shrnutí jsme požádali předsedu odborné poroty, režiséra Jiřího Fréhara.

Režisér Jiří Fréhar: Musím říct, že jsem velice příjemně překvapen úrovní všech inscenací, které jsme během tří dnů viděli, poněvadž jsou nesmírně vyrovnané, s dobrými mladými herci a s velikým dopadem na diváka. Rozhodování komu udělit hlavní cenu bylo opravdu obtížné. Musím pochválit šumperské divadlo za to, že dokonce v této sezoně uvedlo současnou českou hru s regionálním tématem, která svým obsahem přesahuje region. To byla hra V pátek v 7 u Řeka. K chvále souboru patří, že v miniaturních situacích se neuchýlili k přehrávání a předvedli kaleidoskop současného společenského dění.

Část zastupitelů soudí, že šumperské divadlo je v krizi. Co si o tom myslíte?

Režisér Jiří Fréhar: Z toho, co jsme viděli je zřejmé, že je divadlo ve výjimečně dobré kondici. A hlavně mám dojem, že diváci, kteří přicházejí na představení, pak odcházejí obohaceni o zážitek z přesvědčivého ztvárnění lidských osudů, které vidí na jevišti. Zároveň je tady velká přehršel témat a žánrů. Kromě pohádek divadlo dělá i komedie, tragédie a také současné hry, což je vždy dobrým svědectvím toho, že to divadlo je životné.

Autor: red.,René Sviderski

Fotogalerie

Tomaš Krejčí a Vendula Nováková   zdroj foto:Divadlo Šumperk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.