Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 08. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané

08.07.2020 - Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané - Všude...

Počasí

08.07.2020 - Středa

Teplota: 18 / 10 - obcasny-Déšť

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Filmáče v Šumperku a Zábřehu nabídnou lahůdky

28. srpna 2014 - 11:59

Zpět na seznam článků

Fandové stříbrného plátna se mají na co těšit

Retrokomedie Woodyho Allena Kouzlo měsíčního svitu otevírá novou sezonu zábřežského Filmáče. Milovníci stříbrného plátna si ji mohou vychutnat v úterý 2. září v kině Retro.

Děj se odehrává ve 20. letech minulého století na francouzském Azurovém pobřeží. „Hlavními hrdiny jsou detektiv a dívka, která tvrdí, že umí komunikovat s duchy. Detektiv má odhalit podvod, místo toho se ale zamiluje,“ přiblížila děj snímku Věra Smrčková, šéfka kina. Filmový klub, jenž v Zábřehu obnovil svou činnost v loňském roce, bude i od září pokračovat dvěma úterními projekcemi měsíčně. Promítání vždy uvede Miroslav Macek.

kino Retro

Klubový večer v úterý 16. září bude patřit setkání s absolventem zábřežského gymnázia, známým filmovým historikem a publicistou Pavlem Taussigem. „Diváci se mohou těšit na ukázky z jeho filmové a publicistické tvorby,“ upřesnila Smrčková. Nový čestný občan města Zábřeha převezme ve společnosti filmových nadšenců symbolický klíč od městských bran.

Zábřežští milovníci filmového umění mají zhlédnout také Miláčka, novou adaptaci známého románu Guye de Maupassanta.„Příběh zavede do Paříže druhé poloviny 19. století. Téma a prostředí jsou odrazem Maupassantovy vlastní novinářské kariéry, Paříže té doby a promiskuitního života, kde vášeň a zkušenosti vítězí nad křehkostí a nevinností. Vynikajícímu hereckému obsazením vévodí Robert Pattinson,“ líčí Smrčková.

Věra Smrčková

Dva večery hodlají v zábřežském Filmáči věnovat tvorbě Ingmara Bergmana. „Uvedeme Úsměvy letní noci, jednu z nejpůsobivějších erotických komedií vůbec, která dokazuje, že Bergman nemusí být vždy jen vážný a melancholický. Závěr letošního filmového klubu by měl patřit nejoblíbenějšímu filmu samotného autora, titulu Sedmá pečeť, který byl pro svou uměleckou hodnotu na přání papeže Jana Pavla II. zařazen v seznamu Vatikánu mezi nejvýznamnější filmy,“ uvedla Smrčková.

Zatímco zábřežský Filmáč zahajuje v září po prázdninové přestávce, v Šumperku si milovníci stříbrného plátna nedali pauzu ani v létě. „Představení byla i o prázdninách, pokračujeme v úspěšné sezoně,“ uvedla předsedkyně klubu Kamila Šeligová. Do konce roku se diváci mohou těšit mimo jiné i na snímek Nick Cave: 20 000 dní na zemi. „Dokument o jedinečné umělecké osobnosti seznámí s každodenními rituály Nicka Cavea, s tajemstvím jeho inspirace a také s jeho vnitřními běsy a dávnými, hluboko zasutými křivdami,“ přiblížila Šeligová.

Kamila Šeligová

Šumperští fandové zhlédnout také originální irsko-britskou komedii Frank o rádoby muzikantovi, který ztratí půdu pod nohama, když se přidá k avantgardní popové kapele. Snímek režíroval Lenny Abrahamson. Filmový klub, který působí v kině Oko od roku 2008, promítá každou středu. „V loňském roce jsme nabídli 51 představení, která navštívilo 1210 diváků. Projekce jsou přístupné pro všechny zájemce, ale jen držitelé průkazky mají desetikorunovou slevu na vstupném,“ upřesnila šumperská předsedkyně.

ilustrační snímek

Roční průkaz stojí 60 korun. „Členství v klubu umožňuje zhlédnout na plátně kultovní díla, snímky náležící do zlatého fondu kinematografie, zajímavé novinky nebo vítězné filmy z mezinárodních festivalů. Každý člen získá i slevu ze vstupného na filmové semináře a festivaly nejen u nás, ale i na Slovensku a v Polsku,“ dodala Šeligová, která by v klubu ráda přivítala další filmové fanoušky.

Autor: red.,V. Krejčí

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.