Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 24. srpna 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Mikolas Josef zpíval na Šumpersku

23.08.2019 - Mikolas Josef zpíval na Šumpersku - Překvapení ke...

Počasí

24.08.2019 - Sobota

Teplota: 28 / 15 - Zataženo

25.08.2019 - Neděle

Teplota: 30 / 17 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Filomena Krobotová: Narodila se za Rakouska, přežila Hitlera, komunisty i povodeň

04. února 2015 - 10:44

Zpět na seznam článků

Nejstarší Šumperanka oslavila sté třetí narozeniny

Filomena Krobotová: Narodila se za Rakouska, přežila Hitlera, komunisty i povodeň

Filomena Krobotová oslavila koncem ledna 103. narozeniny zdroj foto: DD

Rodačka z Raškova Filomena Krobotová neměla snadný život, osud jí však dopřál dlouhá léta. Pokud se ji zeptáte, jaký je recept na dlouhověkost odpoví: „Skromné žití a mír v duši.“ Stotříletá Šumperanka je přesvědčená, že za vše, čeho se člověku v životě dostane, by měl děkovat Bohu.

Filomena Krobotova zdroj foto: mus

Na svět přišla v rodině pekaře a obchodníka se smíšeným zbožím. Měla šest sourozenců a od malička byla vedena k víře.

Navštěvovala německé i české školy, v osmnácti letech se provdala za Františka Krobota, řezníka a uzenáře v Raškově. „Manžel byl podnikavý, vypůjčil si peníze a koupil stroje. S jedním tovaryšem vyráběli kvalitní výrobky, které rozvážel po okolí. Nechal postavit chladírnu a zvětšil udírnu, rozšířil dílny. Později přibral pomocníky a pracoval s pěti tovaryši, učněm a šoférem. Koupil nákladní auto, nechal postavit vodovod a garáže,“ vylíčila paní Filomena.

Popřát paní Krobotové přišel také místostarosta Jan Přichystal foto: mus

Rodinná firma vzkvétala, vydělané peníze šikovný podnikatel použil na zvelebení podniku, a protože obchody šly dobře, otevřel filiálku v Šumperku. Nezahálela ani paní Filomena, která prodávala a také pečovala o zaměstnance. „Měli jsme toho ještě hodně v plánu, ale překvapila nás nešťastná válka,“ vzpomíná na konec dobrých časů.

Popřát paní Krobotové přišel také místostarosta Jan Přichystal foto: mus

Po válce manželé museli přihlížet komunistickému tureckému hospodářství, nadále však pilně pracovali na státním, ať už to bylo ve Starém Městě, Šumperku, Bruntále nebo v Zábřehu.

Po letech se dokonce vrátili do svého někdejšího, zestátněného a už notně zhuntovaného podniku, který usilovnou prací opět dali do pořádku. Bydleli v domě, jenž jim kdysi patřil, ale kvůli rozšiřování podniku dostali z bytu výpověď. Postavili si nový dům, u kterého měli i vlastní zahradu, pěstovali zeleninu a strávili šťastný podzim života.

Jan Přichystal, Filomena Krobotová, Olga Hajduková zdroj foto: mus

V roce 1997 zaskočila paní Filomenu stoletá voda. „Vyšla jsem ven a zjistila, že schodiště je pryč. Když jsem se vrátila, podlaha s postelí a nočními stolky klesla dolů a voda vše odnesla,“ líčí otřesné zážitky. Útočiště nalezla u příbuzných, domů se vrátila až na Vánoce. Velká voda ji připravila o majetek, nejvíc ze všeho však želela ztráty růžence posvěceného samotných papežem. Když ho pak na jaře nalezla na poli, vnímala to jako opravdový zázrak.

Už deset let paní Filomena žije v šumperském domově důchodců, kde také se spolubydlícími oslavila koncem ledna své sté třetí narozeniny. „Život člověka trvá 70 let, co je navíc, to je milost,“ soudí stará dáma.

Autor: red.,V. Krejčí

Fotogalerie

Filomena Krobotová oslavila koncem ledna 103. narozeniny   zdroj foto: DD

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.