Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 20. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Desetimilionová sankce hrozí některým zaměstnavatelům na Zábřežsku a Litovelsku

19.04.2018 - Desetimilionová sankce hrozí některým zaměstnavatelům...

Počasí

polojasno

20.04.2018 - Pátek

Teplota: 24 / 11 - PoloJasno

polojasno

21.04.2018 - Sobota

Teplota: 22 / 10 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Finta na seniora! Podvodníci chtěli uhradit dluh po zemřelé manželce

09. ledna 2018 - 06:53

Zpět na seznam článků

Vyhrožovali mu, že přijde o dům

Finta na seniora! Podvodníci chtěli uhradit dluh po zemřelé manželce

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Kriminalisté zahájili trestní stíhání čtyř osob – muže ve věku padesáti let, a tří žen, sedmadvacetileté a dvou třiatřicetiletých. Tři z nich jsou z Olomouckého kraje, jedna z Moravskoslezského kraje. Padesátiletý muž byl obviněn ze spáchání pokračujícího trestného činu podvod. Sedmadvacetiletá a třiatřicetiletá žena byly obviněny ze spáchání trestného činu podvod, spáchaného formou spolupachatelství, druhá třiatřicetiletá žena byla obviněna ze spáchání trestného činu podílnictví a účastenství ve formě pomoci k trestnému činu podvod, spáchaného ve stadiu pokusu.

Toho se obvinění dopustili koncem prosince loňského roku a začátkem ledna letošního roku v jedné z obcí na Olomoucku. „Nejprve padesátiletý obviněný telefonicky kontaktoval jednaosmdesátiletého seniora s tím, že má zaplatit dluh za telefon v řádu několika desítek tisíc korun, který zůstal po jeho zemřelé manželce s tím, že by jinak mohl přijít o dům. Dohodli se tedy na částce 250 tisíc korun, kterou měla vyzvednout údajná zástupkyně společnosti. Uvedenou částku pak převzala osobně sedmadvacetiletá obviněná,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Irena Urbánková.

Podvodník však kontaktoval seniora o několik dnů později opět. „Tentokrát s tím, že údajná zástupkyně společnosti, která peníze převzala, zahynula při autonehodě a peníze jsou nyní na policii, a oni s nimi nemohou disponovat, a že tedy musí znovu zaplatit 200 tisíc korun,“ sdělila mluvčí.

Opět je měla převzít zástupkyně společnosti, jedna z třiatřicetiletých obviněných žen.

Vzhledem k tomu, že senior pojal podezření, že by se mohlo jednat o podvod, vše oznámil na policii. Následoval bleskurychlý a profesionální zásah kriminalistů, při němž byly osoby zadrženy ještě téhož dne, kdy si přišly převzít dalších 200 tisíc korun. „Z částky 250 tisíc korun, kterou obvinění vylákali koncem prosince, se podařilo kriminalistům zajistit pouze malou část. Zbytek peněz obvinění použili pro vlastní potřebu, a to ať už na nákup elektroniky či jiného zboží. Tyto věci byly zajištěny jako věci, důležité pro trestní řízení. Většinu peněz však prohráli na automatech,“ informovala Irena Urbánková.

Jak kriminalisté zjistili, padesátiletý obviněný byl již v minulosti za podvodné jednání, soudem odsouzen a potrestán. „Kriminalisté dali podnět státnímu zástupci k vydání návrhu na vzetí obviněného do vazby, který byl soudem akceptován a trestní stíhání probíhá vazebně. V případě ostatních tří obviněných žen je trestní stíhání vedeno na svobodě. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí všem obviněným až pětiletý pobyt za mřížemi,“ sdělila policejní mluvčí. 

V této souvislosti kriminalisté varují před podvodným jednáním, kdy neznámí pachatelé prostřednictvím pevné telefonní linky kontaktují převážně osoby staršího věku, a pod nejrůznějšími smyšlenými legendami se od nich snaží vylákat různě vysoké finanční obnosy. Pro peníze pak pošlou své údajné kamarády či známé. „Apelujeme na všechny občany, především na seniory, aby při kontaktu s cizími lidmi byli obezřetní, nevpouštěli si do bytu či domu cizí lidi a nedávali jim v žádném případě peníze. V případě jakýchkoliv pochybností mohou kontaktovat linku 158,“ doporučuje Irena Urbánková.

Autor: red., pis

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.