Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 22. května 2025 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Soutěž TFA ovládnul hasič z HZS Plzeňského kraje

22.05.2025 - Soutěž TFA ovládnul hasič z HZS Plzeňského kraje -...

Počasí

22.05.2025 - Čtvrtek

Teplota: 15 / 11 - Bouřky

23.05.2025 - Pátek

Teplota: 15 / 5 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Fyzika a umělá inteligence

20. července 2023 - 11:13

Zpět na seznam článků

Vědci z UP využívají neuronové sítě k luštění kvantového provázání

Fyzika a umělá inteligence

ilustrační snímek zdroj: upol. - M. Tomanová

Fyzici na Univerzitě Palackého v Olomouci (UP) se zabývají problematikou kvantového provázání, které je v současnosti předmětem intenzivního výzkumu a úspěchy v něm byly loni oceněny Nobelovou cenou za fyziku. Mezinárodní tým vedený vědci z katedry optiky Přírodovědecké fakulty UP vyvinul umělé neuronové sítě pro přesnou a rychlou analýzu kvantového provázání. Tento zajímavý přírodní jev bylo dosud obtížné měřit a dekódovat, přitom na něj spoléhají nové kvantové technologie. Výsledky výzkumu publikoval prestižní časopis Science Advances.

Kvantové provázání je jedním z charakteristických rysů mikrosvěta, který nemá obdobu v klasické fyzice. Kvantové provázání popisuje propojení části fyzikálních systémů bez ohledu na jejich vzdálenost – to, co se stane s jednou z částic v provázaném páru, určuje, co se stane s druhou částicí, i když jsou od sebe jakkoliv vzdálené. Tento jev sice odporuje lidské intuici, je však klíčový pro revoluční kvantové aplikace. Umožňuje bezpečnou komunikaci (neodposlechnutelný přenos informace), kvantovou teleportaci, sestrojení kvantových počítačů i přesné snímání, což výrazně posouvá vědecké hranice a formuje budoucí technologie. Kvantifikace kvantové provázanosti ale byla pro vědce dlouho obtížnou výzvou – vyžadovala předchozí znalosti o systému a náročné experimentální postupy s omezenou použitelností.

Mezinárodní tým vědců z Olomouce, Stockholmu, Würzburgu, Oldenburgu a Princetonu vyvinul nový postup, který díky zapojení umělých neuronových sítí umožňuje přímé vyčíslení provázání z neúplných měření a zároveň dosahuje o řád vyšší přesnosti než dosud používané metody. Tým představil i přístup nezávislý na měřicím zařízení, který může snadno zahrnout data z různých měřicích postupů. „Dopady našeho výzkumu jsou značné. Spolehlivé určení provázanosti v kvantových systémech umožní jejich hlubší studium a otevírá cestu k efektivnímu vývoji kvantových sítí a senzorů,“ říká doktorand Dominik Koutný.

Autor: red., E. Havrtlant

Fotogalerie

ilustrační snímek                           zdroj: upol. - M. Tomanová

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Michal Prokop v Šumperku

Michal Prokop v Šumperku

Fotek: 65
Přidáno: 17.05.2025

GASTROFESTIVAL v šumperském parku

GASTROFESTIVAL v šumperském parku

Fotek: 52
Přidáno: 10.05.2025

Šumperský kulturák oslavil 45. narozeniny

Šumperský kulturák oslavil 45. narozeniny

Fotek: 76
Přidáno: 09.05.2025

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.