Úterý 02. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami

01.06.2020 - Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami -...

Počasí

02.06.2020 - Úterý

Teplota: 18 / 8 - Oblačno

03.06.2020 - Středa

Teplota: 18 / 9 - Přeháňky-Déšť

Galerie Jiřího Jílka zůstává zavřena

27. března 2020 - 18:15

Zpět na seznam článků

Přesto chce letošní plán výstav dodržet

Galerie Jiřího Jílka zůstává zavřena

ilustrační snímek zdroj foto: archiv dk

Galerie Jiřího Jílka loni bojovala o přežití. Letos získala významný grant Ministerstva kultury, přesto je v nelehké situaci a připravuje nouzový plán výstav, tak aby věrní návštěvníci nebyli o výtvarné umění v Šumperku ochuzeni. „Vždy jsem do Galerie Jiřího Jílka zval dobré autory bez ohledu na věk. Měřítkem je pro mě vždy kvalita. Jde o lidi, kteří dělají pravdivé umění, protože prostě musí,“ říká galerista Miroslav Koval, který je s šumperskou Galerií Jiřího Jílka pevně spjat už desítky let.

Díky jeho dramaturgii a vzácným kontaktům s těmi nejzajímavějšími výtvarníky z celé republiky, navštěvují vernisáže výstav milovníci umění nejen ze Šumperka, ale i z Olomouce, Rýmařova, Prahy i dalších míst. Loni zachraňovali galerii sponzoři. Letos získala v grantovém řízení Ministerstva kultury ČR přislíbenou podporu ve výši sto osmdesáti tisíc korun. „Měli jsme obrovskou radost, že letošní projekt dvanácti výstav nazvaný „Na okraji“ uspěl. Vernisáže a výstavy prvních třech měsíců tohoto roku se setkaly s velkým ohlasem, a pak přišla rána v podobě vyhlášení nouzového stavu a nutného uzavření galerie,“ popisuje průběh uplynulých měsíců jednatelka Domu kultury Šumperk Hana Písková.

V minulém týdnu musela Ministerstvu kultury dokládat, jak galerie plánovaný projekt naplňuje a zda nehodlá některé výstavy rušit. „Po dohodě s Miroslavem Kovalem jednu z plánovaných výstav pouze přesuneme do ledna 2021 a ty ostatní se nám snad podaří zrealizovat. Na květen už je připravena úžasná výstava Hany Rysové a Pavla Herynka. Pokud by se nouzový stav vyhlášený vládou znovu prodlužoval, máme i plán B a C,“ dodává Písková. V nouzových plánech by došlo ke krácení výstav v řádu dnů, program Na okraji by měl být ale zachován.

Autor: red., H. Písková - dk, zdroj foto: dk

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv dk

Další články z rubriky

Klášterní hudební slavnosti nabídnou hvězdný program

Klášterní hudební slavnosti nabídnou hvězdný program

K vidění budou od července do září

Přihlásit se do tanečních lze v Zábřehu již nyní

Přihlásit se do tanečních lze v Zábřehu již nyní

Uzávěrka pro příjem přihlášek byla stanovena na 8. září

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.