Kola z půjčoven na železničních stanicích

03.05.2024 - Kola z půjčoven na železničních stanicích - Je nově...

Gymnastky GK Šumperk závodily v Ostravě

16. června 2023 - 07:32

Reportáž z MČR ve sportovní gymnastice

Gymnastky GK Šumperk závodily v Ostravě zdroj foto: oddíl

O víkendu 9. – 11. června proběhlo v Ostravě na Varenské ulici Mistrovství ČR ve sportovní gymnastice výkonnostní linie A a B. Jedná se o nejvyšší možnou soutěž pro malé sportovkyně. Gymnastky GK Šumperk tak poměřily síly s těmi nejlepšími v rámci celé ČR.  K radosti trenérek Silvii Urbanové a Jany Žandové se závodu zúčastnila všechna děvčata věnující se tomuto náročnému sportovnímu odvětví. Sportovní gymnastika je náročný sport, který vyžaduje nejen fyzickou kondici, ale i vnitřní disciplínu a psychickou odolnost.

Na MČR se gymnastky probojovaly z oblastního přeboru Olomouckého kraje (VS1A, VS5B) nebo z kvalifikačních závodů Brno, Praha, Ostrava (VS2A, VS3A).

Maraton zahájily závodnice kategorie VS3A (11-12 let) v pátek v odpoledních hodinách. Zde GK Šumperk reprezentovaly dvě děvčata – Klaudie Ďulíková a Ivana Svobodová. Obě děvčata zvládla náročné sestavy, ale na medailové pozice to ještě nestačilo.

Druhý den do závodu naskočila favoritka GK Šumperk Michaela Janků, která se po seřazení všech závodnic z ČR objevila na 2. místě. Bohužel Michaela se 10 dní před vrcholnou soutěží zranila v hodině TV a do poslední chvíle trenérka Silvie Urbanová nevěděla, zda nastoupí k bojům o první příčky. Díky fyzioterapeutovi Vladimíru Horníčkovi byla Míša schopna závodit, ale na přeskoku byla nucena zvolit skok s nižší obtížností. I když zacvičila bez větších chyb, nižší výchozí známka za obtížnost na přeskoku ji stála medaili. Přesto trenérku potěšila krásným 5. místem.

Neděle byla pro GK Šumperk, co se počtu účastnic týče, nejbohatší. Závod zahájila nejmladší děvčátka 8 let a mladší. GK Šumperk reprezentovala Tereza Štěpánková a Kateřina Stromšíková. Děvčata předvedla pěkné sestavy, ale nevyvarovala se chybiček na kladině. Obě se umístily v polovině startovního pole.

Po nich nastoupila nejpočetnější skupina GK Šumperk, ale i v rámci ČR, kategorie VS2A. V první sledu se představila tři děvčata, která si tento výkonnostní stupeň zacvičila poprvé. Aby zvládly všechny sestavy, musely se naučit řadu nových prvků. Nejlépe se umístila Terezie Paraska, za ní skončila Ester Evjáková, Adéla Jurásková, Viktorie Peduzzi, která byla po kvalifikacích druhou náhradnicí. V této kategorii byly vidět i ostřílené závodnice, které si sestavy vyzkoušely už loni. Během roku na sobě hodně zapracovala Patricie Petrová a odměnou jí byla elitní dvacítka. Oddílová kolegyně Lucie Paraska se vešla do první poloviny závodního pole.

Autor: red., Jana Žandová, zdroj foto: GK Šumperk

Gymnastky GK Šumperk závodily v Ostravě    zdroj foto: oddíl
Gymnastky GK Šumperk závodily v Ostravě    zdroj foto: oddílGymnastky GK Šumperk závodily v Ostravě    zdroj foto: oddíl