Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 15. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Literární festival na Šumpersku

15.07.2024 - Literární festival na Šumpersku - KNIHA v LÁZNI 2024

Počasí

15.07.2024 - Pondělí

Teplota: 30 / 17 - SkoroJasno

16.07.2024 - Úterý

Teplota: 29 / 18 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Gynekologové v Olomouci operují s 3D brýlemi

20. září 2014 - 11:21

Zpět na seznam článků

Olomoučtí odborníci mají za sebou první desítku těchto specializovaných operací.

Gynekologové v Olomouci operují s 3D brýlemi

3D operace na gynekologii zdroj foto: FN Ol.

Lékaři z Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc operují s 3D brýlemi, díky kterým vidí obraz operované oblasti reálněji. Umožňuje jim to nová špičková technologie Einstein Vision, kterou začali využívat jako první gynekologické pracoviště v zemi. Finanční dar ve výši 3,5 milionu korun na pořízení přístroje poskytla společnost OLMA. 

Výkony prováděné s pomocí moderní laparoskopické věže, jsou přesnější, šetrnější k pacientovi a především také bezpečnější. „Během výkonu má operatér i ostatní členové jeho týmu nasazeny 3D brýle, které jsou prakticky totožné s brýlemi, jaké se využívají například v kině. Dvě paralelní kamery snímají obraz tak, aby mohl být na monitor přenášen prostorově. Lépe tak získáme představu o anatomických strukturách v operačním poli, zvyšuje se tak přesnost a hlavně bezpečnost operace pro pacienta,“ popsal profesor Radovan Pilka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc. 3D operace na gynekologii zdroj foto: FN Ol.

V pátek 19. září olomoučtí specialisté operovali s pomocí nové technologie šestadvacetiletou ženu s endometriózou, tedy gynekologickým onemocněním doprovázeným bolestmi v malé pánvi a také neplodností. „Tyto potíže nelze bez operace odstranit. S novou technologií a díky kvalitnějšímu zobrazení jsme nyní schopni tento výkon provádět šetrněji. Laparoskopickou věž využijeme nejčastěji právě při nejsložitějších gynekologických výkonech, jako je řešení některých vývojových vad či odstranění zhoubných nádorů ženských orgánů,“ doplnil Pilka.

3D operace na gynekologii zdroj foto: FN Ol.

Olomoucká fakultní nemocnice je už šestým zdravotnickým zařízením v České republice, kam byla nejnovější verze 3D laparoskopu Einstein Vision dodána. „Zároveň je ale prvním gynekologickým pracovištěm, které touto moderní technologií disponuje. Druhá generace Einstein Vision má oproti té první menší rozměry kamerové hlavy a vylepšený software umožňující rotaci. Práce s ním je tak pro lékaře ještě snazší a uživatelsky jednodušší. Díky dvěma Full HD kamerám není obraz digitálně dopočítáván, a lékaři se tak mohou spolehnout na ostré a věrné zobrazení, které jim umožňuje provádět i operační výkony vysoce náročné na detaily, jako jsou například operace střev, prostaty, ledvin či gynekologické zákroky na děloze,“ řekl doktor Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun, která technologii dodává.

Autor: red.,E.Havrlant

Fotogalerie

3D operace na gynekologii  zdroj foto: FN Ol.

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Šumperk 2024

Šumperk 2024

Fotek: 43
Přidáno: 08.07.2024

Den Policie ČR 2024 II.

Den Policie ČR 2024 II.

Fotek: 97
Přidáno: 23.06.2024

Den Policie ČR 2024 I.

Den Policie ČR 2024 I.

Fotek: 62
Přidáno: 23.06.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.