18.04.2024 - Český pianista Michal Mašek v Zábřehu - Pozvánka na...

HC RT Torax Poruba vs Draci Pars Šumperk 4:3p

30. listopadu 2022 - 22:45

Draci Šumperk zdroj:archiv

Šumperští Draci zajížděli v rámci 25. kola ve středu 30. listopadu na led dosavadního lídra Chance ligy, ostravské Poruby. Zatímco v první dvacetiminutovce vyčnívali zejména brankáři, kteří svými fantastickými zákroky nepustili ani jednu střelu, v té druhé se s góly doslova roztrhl pytel. Šest branek celkem, tři pak na každé straně. Taková byla střelecká bilance druhé periody. Svěřenci Lukáše Majera byli vždy v pozici dotahujícího týmu, pokaždé se jim ale podařilo srovnat krok. Díky dvěma přesným střelám kapitána Lukáše Žálčíka a brance Vojtěcha Šuhaje vstupovali Draci do závěrečného dějství za nerozhodného stavu. To probíhalo téměř identicky jako první perioda. Opět zářili oba gólmani, o osudu dnešního utkání tak muselo rozhodnout prodloužení. V něm měli šumperští hokejisté k dispozici početní výhodu, jenomže ta se jim nakonec stala osudnou. Ve vlastním oslabení rozhodl o bonusovém bodu pro Porubu Dominik Hrníčko.

Branky a nahrávky: 25. Střondala (Klimíček, Hrníčko), 34. Karafiát (Šlahař, Toman), 34. Pšurný (Lemcke, Šlahař), 62. Hrníčko (Urbanec) – 27. Žálčík (Nedvídek, Průžek), 35. Šuhaj (Š. Jelínek, Mácha), 38. Žálčík (Hrachovský). Rozhodčí: Čáp, Jaroš – Hanzlík, Otáhal. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 932. Střely na branku: 49:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3 .

Poruba: Dolejš – Klimíček, Lemcke, Urbanec, Voráček, Sedlák, Krenželok – Gřeš, Vachovec, Vildumetz – Šlahař, Pšurný, Berisha – Karafiát, Toman, Häring – Christov, Střondala, Hrníčko – Brodek.

Šumperk: Hamalčík – Kadeřávek, Eliáš, L. Rutar, Hrachovský, Kunst, Dudycha – Průžek, Nedvídek, Žálčík – Svoboda, Šuhaj, Š. Jelínek – Vachutka, Kohút, Mácha – Křemen, Bernat, Jouza.

Uběhlo teprve 29 vteřin 25. kola Chance ligy mezi Porubou a Šumperkem a hostující celek musel do čtyř. Za vysokou hůl si šel na dvě minuty odpočinout Patrik Kadeřávek. Domácí Poruba ale tuto výhodu nezúročila, Draci tak zvládli oslabení bez větších problémů. Ostravané byli v průběhu první dvacetiminutovky daleko aktivnějším týmem, hostující bránu ostřelovali ze všech možných pozic, ale na výborného Petra Hamalčíka recept nenašli. Šumperk se do první nebezpečné šance dostal až v polovině třetiny. Nejprve vyslal tvrdou střelu Vojtěch Šuhaj, Daniel Dolejš ale kotouč vyrazil svými betony. Následně se pokoušel dorážet ještě Šimon Jelínek, tentokrát však byla připravena brankářova vyrážečka. Hned vzápětí se před brankářem ocitl zcela sám Vratislav Kunst, a přestože měl dost času na přípravu střely, trefil pouze Dolejšovu lapačku. Na druhé straně prověřil Hamalčíkovy betony Aaron Berisha. O chvíli později se Ludvík Rutar dostal až za domácí obranu, kde se pokoušel tečovat střelu jednoho ze svých spoluhráčů. Jeho teč jen těsně minula porubskou svatyni. V závěru první části si i šumperské mužstvo zahrálo první přesilovou hru, když menší trest za krosček obdržel Daniel Krenželok. Úvodní minuty početní převahy Drakům ale nevyšly podle představ. Naopak oslabená Poruba se dostala do přečíslení a uháněla na Hamalčíka. Nakonec to všechno vzal na sebe Vít Christov, který ale trefil pouze výstroj hostujícího brankáře. Oba týmy tak do kabin odjížděly bez vstřelené branky.

Šumperku v úvodu druhého dějství ještě zbývala část přesilovky. Lukáš Nevídek v posledních vteřinách ještě stihl vystřelit, jeho střela ale byla sražena. Diváci se v RT Torax aréně dočkali první branky až ve 25. minutě. Po vyhraném buly se k puku dostal Klimíček, který na nic nečekal a od modré vypálil. Jeho ránu Hamalčík vyrazil pouze před sebe, kde stál zcela volný Vojtěch Střondala , který střelou nad brankářovo rameno otevřel gólový účet – 1:0. Šumperk s odpovědí na tuto branku nečekal příliš dlouho. Ve 27. minutě tečoval Nedvídkovu střelu, přesně pod horní tyč Dolejšovy brány, šumperský kapitán Lukáš Žálčík – 1:1. Domácí tým chtěl co nejrychleji vrátit vedení zpět na svoji stranu, obrovský tlak před hostující bránou ale nedokázal využít. Nicméně další šanci skórovat dostala Poruba o chvíli později. Šumperští Draci si totiž pomohli nedovoleným zákrokem. Ostravané během druhé početní převahy pálili snad ze všech možných stran, Petr Hamalčík ale několika fantastickými zákroky znovu podržel svůj tým. TORAX nakonec přece jen vrátil vedení na svoji stranu, nicméně až při hře 5 na 5. Ve 34. minutě zachytil Hamalčík svými betony střelu Šlahaře, jenomže Jiří Karafiát nakonec puk našel a dorazil ho do prázdné brány – 2:1. Porubu vstřelený gól opět nastartoval a po 46 vteřinách to už bylo o dvě branky. Roman Pšurný byl posledním hráčem domácího celku, který se kotouče dotknul. Ten se pak nešťastně odrazil od brusle jednoho z šumperských obránců a doklouzal až za brankovou čáru – 3:1. Šumperk ale znovu blesku rychle odpověděl. Ve 35. minutě vyrazil Daniel Dolejš střelecký pokus Jelínka pouze před sebe, kde stál nikým nehlídaný Vojtěch Šuhaj, který si puk usměrnil a následně ho poslal nad Dolejšův beton – 3:2. Šumperští hokejisté ještě ke konci prostřední části dostali, díky dvěma porubským prohřeškům, výhodu dvojnásobné početní převahy. A přesně 54 vteřin před koncem prvního trestu rozradostnil šumperské fanoušky druhým gólem kapitán Draků, Lukáš Žálčík, který přesnou střelou ke vzdálenější tyči vyrovnal – 3:3.

Závěrečná dvacetiminutovka probíhala téměř identicky jako ta úvodní. Opět zářili brankáři na obou stranách, proto nezbývalo nic jiného než čekat, kdo udělá první chybu. O něco těžší práci měl šumperský brankář, na kterého letěla jedna střela za druhou. Hamalčík však statečně odolával. Do zajímavé šance se ve 47. minutě dostal hostující Hrachovský, který nahodil puk před bránu, kde se nebezpečně odrazil a změnil směr. Nicméně domácí brankář pohotově zareagoval a lapačkou si připsal další zákrok. Na druhé straně neuspěl ani Jakub Šlahař, jehož pokus Hamalčík bez problémů vyrazil. Po dalším střeleckém neúspěchu Poruby se do protiútoku vydal Bernat, jeho zakončení ale síť nerozvlnilo. V polovině třetí třetiny dostali domácí příležitost dnešní souboj rozhodnout. Šumperský centr Nedvídek totiž vyfasoval dvouminutový trest za hákování. Poruba v přesilovce okamžitě uzamkla Draky v jejich obranném pásmu a postupně navyšovala tlak. Asi největší gólovou šanci měl na své holi Hrníčko, který mířil do volného prostou brány, jenomže Petr Hamalčík předvedl na poslední chvíli parádní roznožku a špičkou levého betonu zabránil jasné brance. Oba celky v posledních minutách zvolnili a šetřili síly na prodloužení, které už s jistotou mělo následovat.

V nastaveném čase drželi puk na hokejkách domácí. Po prostřídání ale o něj přišli a do útoku mohl vyrazit Šumperk. Ovšem před porubskou bránou byl podražen svým bývalým spoluhráčem Vildumetzem Žálčík a Drakům se tak rázem naskytla možnost tento atraktivní duel ukončit. Jenomže přesilová hra se stala hostujícímu týmu osudnou. Dominik Hrníčko získal ve vlastním pásmu puk, překonal šumperskou defenzívu, nachytal brankáře a nekompromisně zakončil – 4:3. Svěřenci Lukáše Majera bojovali celý zápas statečně, ale bohužel na bonusový bod už nedosáhli. Přesto mohou z ledu odjíždět se vztyčenou hlavou.

Lukáš Majer (Draci Pars Šumperk): „Do každého zápasu se snažíme jít s tím, že chceme urvat nějaký bod. Do Poruby jsme přijeli se stejným záměrem – odmakat utkání, což se nám povedlo. Proti těžkému soupeři jsme smazali dvougólové manko, ale mrzí nás, že jsme pak vzhledem k vývoji nezískali extra bod v prodloužení. Na druhou stranu musíme mít velkou pokoru k lize a uvědomit si, že v závěru byla Poruba lepší, hlavně v přesilovkách tam měla několik šancí. Díky obětavosti, blokování střel a vynikajícímu Hamalčíkovi jsme našli cestu k bodu, kterého si hodně vážíme.“

Jiří Režnar (HC RT Torax Poruba 2011): „V Chance lize není soupeře, se kterým byste mohli hrát na půl plynu. Musíte jít do každého utkání a střídání na sto procent. Šumperk je hodně nepříjemný a dobře bruslící soupeř, navíc mu dobře zachytal gólman. Vedli jsme už 3:1, ale vzápětí jsme dostali hloupý gól, ve dvojnásobném oslabení další a hrálo se od nuly. Pořád si říkáme, že nesmíme faulovat, ale buď je někdo frustrovaný a udělá faul, nebo tam zbytečně z přemíry snahy strčí hokejku. Důležité však je, že jsme zvládli prodloužení, kdy Dominik Hrníčko v oslabení ujel a rozhodl.“

Autor: red., Vanessa Vařeková - redakce DŠ

Draci Šumperk                      zdroj:archiv