HOKEJ: Draci Šumperk vs HK Martin 5:3

16. srpna 2019 - 12:43

HOKEJ: Draci Šumperk vs  HK Martin 5:3

Draci Šumperk vs HK Martin foto: Věra Václavková - Draci Šumperk

Šumperští hokejisté se vrátili na svou ledovou plochu a po turnaji v Porubě se poprvé ve čtvrtek 15. srpna představili i svým příznivcům. Proti slovenskému celku z Martinu šli brzy po začátku druhé třetiny do vedení a nakonec náskok uhájili až do závěrečné sirény. Hostům se třikrát v utkání podařilo dostat na dostřel jedné branky, ale pokaždé dokázali svěřenci Martina Janečka reagovat. Třemi asistencemi se blýskl mladičký Adam Scheuter, trefil se i David Haluza.

Branky a nahrávky: 22. Řezáč (Müller, Scheuter), 26. Antonov (Scheuter, Drtil), 45. M. Haloda (Scheuter, Řezáč), 52. Haluza (Drtil), 58. Milfait (Jaroš) - 38. Poliaček (Ligas, Jurášek), 47. Poliaček, 57. Paulíny (Dvořák). Rozhodčí: Novotný - Pippal, Šimčík. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: doplníme. Střely na branku: 30:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3.

Šumperk: Wanecki - Sedlák, Drtil, Gewiese, Kabelka, M. Haloda, Řezáč, od 24. Plhal - Jaroš, Milfait, Pokorný - Vachutka, Spratek, Hroch - Müller, Antonov, Scheuter - Urban, Šíp, Blecha - od 41. Haluza

Martin: Gavalier – Oravec, Rusina, Bakala, Šimon, Lavička, Ligas, Dvořák, Themár - Brezniak, Melcher, Langhammer, Poliaček, Nauš, Jurášek, Paulíny, Rudzan, Zeliska, Brveník, Dírer, Barto

Do branky šumperského týmu se postavil Michal Wanecki, tým pak opět doplnil ve třetí formaci s Antonovem a Müllerem mladičký benjamínek Scheuter. A opět o sobě dal vydatně vědět.

Jestli někdo přišel na zimní stadion se zpožděním, o mnohé přišel. Oba týmy se od začátku prezentovaly aktivní hrou a o zábavu nebyla nouze. Hned po půlminutě dorážel Sedlákův pokus Pokorný, Gavalier se ovšem vytáhl. O chvíli později nebezpečně pálil z levé strany Drtil, i on ale neuspěl. V polovině čtvrté minuty dostával na zadní tyč výbornou přihrávku Rudzan, útočník slovenského celku již chtěl zakončovat do odkryté branky, ale včas strčil kotouč do prudké přihrávky Gewiese. A v páté minutě minul z voleje Müller.

Draci byli přece jen v úvodních minutách nebezpečnější a aktivnější, Martin ale nakopla přesilovka. V ní se Draci sice ubránili, ale slovenský celek i po jejím skončení měl více ze hry. Krásnou individuální akcí se blýskl Paulíny, který prokličkoval až před Waneckiho. Ten ho však skvěle vychytal. V 11. minutě na hranici brankoviště dorážel Melcher, Wanecki byl po předchozím zákroku ještě v pozici ležmo, ale slovenský forvard těžkou dorážku poslal vedle. Na druhé straně zahrozil mladý Šíp, ale z mezikruží trefil jen brankáře.

Další změna v obrazu hry přišla s dalším vyloučením. Zkušený Langhammer musel na trestnou lavici a Draci se snažili vyloučení bývalého českého reprezentanta ztrestat. Obrovskou příležitost měl Vachutka, ale Gavalier vytáhl další výborný zákrok. A také Kabelkova střela o pár chvil později skončila na brankáři Martina, tentokrát Gavalier zakročil lapačkou. Největší šanci úvodní třetiny měl ale až v jejím samotném závěru Antonov, který vypíchl rozehrávku a hnal se sám na brankáře. Ale i ruský útočník pohořel na výborném gólmanovi slovenského celku.

Diváci se v první třetině určitě nenudili, ale gólů se dočkali až ve druhé dvacetiminutovce. A to hned v jejím úvodu se Šumperk dostal do vedení. Do mezikruží dostal kotouč na hůl Jakub Řezáč a ten z voleje propálil Gavaliera. Draci pak nevyužili přesilovku, aby po jejím konci ujel do brejku Nauš, který se vracel z trestné lavice. Ale Wanecki situaci pohlídal. A tak Šumperk zvýšil na 2:0. Rychlou akci rozjeli Scheuter s Drtilem, puk se poté dostal na pravé křídlo k Vladimíru Antonovovi, jehož projektil skončil v síti. Ve 28. minutě mohli přidat Draci další branku, bomba Marka Halody vypadla Gavalierovi z výstroje, ale puk ležící na brankové čáře nedokázali domácí včas dotlačit za ní.

Poté hráli dvakrát oslabeni o jednoho hráče v poli i Draci, během obou početních nevýhod ale mohli zvýšit vedení. Nejprve se Drtil ocitl na konci rychlého kontru, ale beton ležícího brankáře nepřehodil. Během druhého vyloučení pak slavil úspěch aktivní Pokorný, vybojoval za brankou puk a vybruslil si před Gavaliera, ale ani on nedokázal dotlačit kotouč za beton gólmana. A tak přišel trest za neproměněné příležitosti. Aurel Nauš ještě svou velkou šanci nezužitkoval, ale František Poliaček se na konci 37. minuty již z voleje trefil.

Hubené vedení se podařilo Drakům navýšit v úvodu třetí třetiny. Scheuter si připsal třetí asistenci v zápase, když namazal Marku Halodovi, jehož bomba našla konečné stanoviště až v brance. Hned vzápětí mohli navýšit šumperské vedení Gewiese, ale nedal. A tak přišla znovu korekce ze strany Františka Poliačka. Ten potrestal chybu v šumperské obraně a vrátil Martin na dostřel jediné branky. V těch chvílích se do hry zapojil i třináctý útočník domácích David Haluza a byl to právě on, kdo během prvních chvil na ledě v utkání vrátil Drakům náskok dvou branek. Mladý útočník poslal přihrávku od Drtila za záda bezmocného Gavaliera.

I tak došlo na další dramatizaci utkání. Hosté totiž dokázali v 57. minutě využít přesilovou hru. Po Dvořákově přihrávce trefil horní kout Waneckiho branky Adam Paulíny. Na závěrečný nápor Martina ale nedošlo. Šumperk totiž znovu dokázal odpovědět, Jaroš poslal do úniku Jana Milfaita, který prostřelil Gavaliera.

Draci tak porazili nepříjemného soupeře 5:3 a radost domácím příznivcům nezkazil ani fakt, že v dodatečných nájezdech po skončení utkání uspěl slovenský celek.

Řekl po zápase:

Martin Janeček (Šumperk): „Dnes jsme ukázali, že dokážeme hrát týmově, byť třeba i v neúplném složení, i všichni junioři hráli výborně. Vyzdvihl bych naší hru, která vyplývala z pohybu, sebevědomí a nebojácnosti hrát na kotouči. Pokud jsme byli v této fázi a necouvali jsme, tak si troufám tvrdit, že jsme vládli utkání. Pokud jsme trochu zalezli v části první třetiny a v té druhé, tak samozřejmě soupeři jsme dovolili vystrčit růžky a byl nebezpečný. Zápas mohl skončit i větším rozdílem, ale spoustu věcí máme před sebou.“

Autor: red., Jaroslav Svoboda, foto: Věra Václavková - Draci Šumperk

Draci Šumperk vs  HK Martin         foto: Věra Václavková - Draci Šumperk