Teplota: 23 / 14 - Jasno

HOKEJ: Opava vs Šumperk 4:5

13. září 2023 - 12:17

ilustrační snímek zdroj: archiv

Šumperští hokejisté prolomili střeleckou smůlu! V odvetě s Opavou se sice dostali hned v první třetině do vedení, vítězství se ale rozhodně nerodilo lehce. V prostřední části si totiž obě mužstva otevřela střelnici a během dvaceti minut padlo celkem sedm branek. Naštěstí pro Draky, ani jednou nepřišli o lepší výchozí pozici a vždy byli před Slezanem o krok napřed. Opava se sice v závěru utkání postarala o zdramatizování kontaktním gólem, vyrovnat se jí už ovšem nepodařilo. Svěřenci Davida Káni si tak poprvé v přípravě připisují cenný skalp soupeře. Velkou zásluhu na tomto úspěchu měl i šumperský odchovanec Adam Scheuter, který se mezi střelce zapsal rovnou dvakrát.

Branky a nahrávky: 25. Vojtovič (Ludvík, Vašenka), 29. Kadula (Štindl), 40. Kotásek (Ludvík, Stuchlík), 53. Beránek (Vojtovič, Thiel) – 9. Scheuter (Horký), 22. Scheuter (Horký, Rutar), 24. Cibuzar (Skopal), 28. Pitkänen (Skopal), 33. Šišolák (Jaroš, Jaakkola). Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:5, 4:5.

Opavští hokejisté vstoupili do dnešního utkání o něco svižněji než hostující Draci a už v 6. minutě první třetiny si svojí aktivní hrou vynutili faul Šumperka. Domácí se ihned usadili v útočném pásmu a na hostujícího gólmana vyslali několik slibných pokusů. Ta největší šance ovšem přišla až v posledních vteřinách přesilovky. Skóre dnešního duelu mohl otevřít Vojtovič, jenomže jeho rána z vrcholu kruhu trefila pouze břevno. Tato neproměněná příležitost se následně Slezanu vymstila, neboť se v 9. minutě jako první ujali vedení Draci. Nejprve zkoušel propálit gólmana Slíže Jakub Horký, jeho pokus ale do brány neprošel. Místo toho se kotouč odrazil přesně na hokejku Adama Scheutera, který ránou do horní částí hostující klece skóroval. Šumperk po první trefě výrazně ožil a převzal otěže zápasu. V závěru první dvacetiminutovky si vytvořil ještě tři obrovské šance a jen díky skvěle chytajícímu Marku Slížovi neodcházel domácí celek do kabin s větším brankovým rozdílem.

V prostřední části se s góly doslova roztrhl pytel. Hned zkraje třetiny, respektive v její 22. minutě, zvyšoval na 0:2 střelec prvního gólu Adam Scheuter, který z bezprostřední blízkosti dostal puk za záda přesouvajícího se brankáře. Ještě nestihly uběhnout ani dvě minuty a do tříbrankového trháku poslal Draky Josef Cibuzar, jenž střelou z mezikruží rozvlnil síť domácí svatyně. Svěřenci Pavla Zdráhala se však hned vzápětí také přihlásili o slovo. Ve 25. minutě prolomil střelecké trápení Opavy Jan Vojtovič, jehož milimetrová teč nedala Milanu Ryšavému sebemenší šanci. O tři minuty později si ale hosté vzali zpátky třígólové vedení. Finský útočník Otto Pitkänen nabral velkou rychlost na levém křídle a následně vyslal přesný projektil k bližší tyči, čímž dokonale zaskočil domácího gólmana Slíže. Další bleskurychlou odpověď ale našel nikým nehlídaný Kryštof Kadula, který poslal kotouč přesně mezi betony Ryšavého. Trenéři obou celků na gólové hody zareagovali téměř jednotně a oba brankáře nechali vystřídat.

Premiéra šumperského Matyáše Kacbundy však neměla mezi třemi tyčemi dlouhého trvání, neboť kvůli problémům s výstrojí musel svoje místo znovu přenechat Milanu Ryšavému. Ani menší zmatky v brankovišti ovšem Šumperk nezastavily od vstřelení pátého gólu. Ve 33. minutě vyrazil Antonín Nowak projektil Jaroše pouze k Ondřeji Šišolákovi, jenž puk bez sebemenších problémů dopravil do odkryté brány. Gólovou přestřelku pak v posledních vteřinách druhé periody ukončil opavský Alex Kotásek a prozatímní stav upravil na 3:5.

Závěr utkání už nabídl relativně klidnější průběh hry. Opava, jakožto dotahující tým, byla zcela logicky aktivnější a snažila se s výsledkem ještě něco udělat. Naopak Draci vedení už pouze bránili. Hned v prvních minutách poslední třetiny mohl vrátit Slezan do hry Vašenka, na kterého zívala odkrytá brána, jenomže nedostal zrovna ideální přihrávku a zakončení nezvládl. Drama ale přece jen spatřilo světlo světa. V 53. minutě vykřesal opavskou naději Adam Beránek, který přímo před bránou zachytil odražený kotouč a přízemní ránou ho procedil až do sítě. To ale nakonec bylo ze strany domácího mužstva všechno. Ani závěrečný tlak do brány a ani hra bez brankáře k vyrovnání nestačila. Draci tak poprvé v přípravě slaví úspěch.

Tomáš Sedlák (Draci Pars Šumperk): „Myslím si, že kluci dnes odehráli nejlepší utkání přípravy. Od začátku jsme věděli, že chceme hrát jednoduše a držet se co nejdál od našeho obranného pásma. To kluci splnili. Lehce nahazovali puky k soupeři do třetiny a díky tomu si vytvořili spoustu šancí. Ve druhé třetině jsme soupeři trochu odskočili. Tam jsme je hodně tlačili a dá se říct, že každá druhá třetí střela, co šla na bránu, tak skončila gólem. Tam jsme hráli výborně. Pak jsme si to trochu zkomplikovali nějakým oslabením, přesto si však myslím, že jsme po celý zápas byli mírně lepším týmem. Důležité také bylo, že jsme ustáli závěrečný tlak, kdy to bylo pouze o jeden gól. Tímto směrem bychom se chtěli vydat i v sezóně. To znamená hrát jednoduchý, bruslivý hokej převážně u soupeře v pásmu, napadat ho a hlavně tlačit veškeré puky na bránu. Dnes jsme tedy s výkonem moc spokojeni, i když nějaké chybičky se samozřejmě našly.“

Pavel Zdráhal (HC Slezan Opava): „Byli jsme na tom dnes s pohybem daleko hůř, než Šumperk. Těžko říct, čím to bylo, možná to bylo dáno i tím, že jsme se seznamovali s prostředím. Náš výkon byl takový nemastný, neslaný a popravdě už včera na prvním tréninku to bylo z naší strany takové mdlé. Musíme to ale brát i z jiné stránky - v posledních zápasech jsme uhráli slušné výsledky a po dnešku vidíme, na čem musíme pracovat. Inkasované branky pramenily z toho, že jsme nestíhali v poli. V tu chvíli jsme nebyli schopní včas dostupovat a kupili jsme chyby. Na příští týden se ještě snažíme sehnat soupeře, zatím to ale vypadá, pokud se nám to ale nepovede, bude pro nás generálkou úterní zápas s domácím Krnovem.“

Autor: red., Vanessa Vařeková - redakce DŠ