HOKEJ: Šumperk vs Havířov 4:2

06. prosince 2015 - 08:57

Draci popáté v řadě doma vítězní

Daniel Zelenka - šumperský gólman, který podržel svůj tým foto: sumpersko.net

Třicátým kolem pokračovala v sobotu 5. prosince WSM liga. Během ní se utkaly celky domácího Salithu a hostujícího AZ. Oba celky mají letos za sebou tři zápasy, devět bodů.

Zatímco v minulém utkání proti Dukle rozhodla o vítězství svěřenců Milana Mazance poslední třetina, tentokrát nakročili šumperští hokejisté za třemi body v úvodních čtyřiceti minutách, kdy nejprve v závěru úvodní třetiny skórovali slepenými góly Eduard Šimun a Tomáš Fořt, ve druhé třetině rozhodl vítěznou trefou novic v týmu David Jurík.

V utkání sehrál klíčovou roli brankář Daniel Zelenka, který až do posledních minut držel havířovské střelce zkrátka a výraznou měrou přispěl k domácímu vítězství.

Salit vs AZ - radost diváků foto: sumpersko.net

Podrobnosti: Třetiny: 2:0, 1:0, 1:2.

Branky a nahrávky: 16. Šimun (Sedlák, Brunec), 17. Fořt (Milfait, Vrdlovec), 33. Jurík (Šebek), 45. Haas, Kolář, Zdráhal) - 59. Štumpf (Okál, Pechanec), 60. Mazanec (Ostrčil). Rozhodčí: Kika - Barteček, Poruba. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 1149. Střely na branku: 17:42 (6:10, 7:10, 4:22). Průběh utkání: 4:0, 4:2.

Šumperk: Zelenka - Prokop, Holík, Zdráhal, Sedlák, Puzič, Drtil, Bažant - Milfait, Vrdlovec, Fořt - Haas, Půhoný, Kolář - Ostřanský, Šebek, Jurík - Brunec, Šimun, Hroch. Trenér: Milan Mazanec.

Havířov: Laco - Krisl, Bahounek, Korím, Štencel, Mazanec, Ostrčil, Lenďák - Sztefek, Pechanec, Štumpf - Okál, Maliník, Kanko- Gřeš, Sedláček, Matějek - Bednář, Hudeček, Kotala. Trenér: Štefan Mikeš.

tabulka zdroj:h.s.

Největší šanci úvodních minut si vypracoval Havířov a paradoxně ve vlastním oslabení, kdy Štumpf po přejetí modré na vrcholu kruhů napřáhl a jeho bomba orazítkovala břevno Zelenkovy klece. Další střelecké pokusy Slezanů Zelenka dobře viděl a pečlivě pokrýval, na druhé straně domácí často míjeli branku Marka Laca.

Slovenský brankář byl ale v zápase prvním, kdo inkasoval. Jeho krajan Eduard Šimun si vybruslil zpoza branky a překvapil zkušeného gólmana ranou na bližší tyč. Domácí pak přidali velmi důležitý druhý gól hned vzápětí. Po přihrávce Jana Milfaita se z prostoru mezi kruhy prosadil Tomáš Fořt a rychlé šumperské trefy určily další ráz zápasu.

Draci totiž neměli potřebu se nikam zběsile tlačit a trpělivě zase čekali na své šance. I tak hned v úvodu druhé třetiny pálili Holík, Fořt i Kolář, ale ani jeden neskóroval. Ve 25. minutě vychytal Laco efektně Půhoného. Hrozili i hosté, ale jejich koncovka postrádala přesnost a často kotouč mířil mimo branku.

FOTOGALERIE: Šumperk vs Havířov

Ve 33. minutě pak potřetí udeřil Šumperk, to rychlý přechod středního pásma vyšperkoval David Šebek krásnou přihrávkou najetému Davidu Juríkovi, který svůj debut v šumperském dresu okořenil perfektní kličkou do bekhendu, kdy samostatný nájezd zakončil pod víko Lacovy branky.

Vedení o tři góly Šumperk ještě více uklidnilo a hosté se naopak dlouho trápili při přechodu do koncovky. Zvednou hlavu, dostal Havířov v samotném závěru třetiny, kdy se do brejku dostal Michal Sztefek a v poslední chvíli ho ve snaze vypíchnout kotouč podrazil Sedlák. Sudí Kika nařídil trestné střílení, v něm ale havířovský forvard nic překvapivého nevymyslel a pokus prostřelit Zelenku mezi betony mu šumperský brankář bez problémů pokryl.

trestní střílení foto: sumpersko.net

Největší tlak měli hosté ve třetí třetině, ve které si Daniel Zelenka posbíral dvacet úspšěných zákroků do ligových statistik. Ale brankář domácích přiváděl dlouho hosty k zoufalství. Neuspěl Maliník, ani Kanko, v dobré šanci ani hráč čtvrtého útoku AZetu Kotala.

Zápasu nakonec nechyběla ani tvrdá bitka, kdy se do sebe pustili domácí zkušený zadák Holík a hostující mladík Hudeček, který poslal zbytečně zezadu na mantinel skloněného Prokopa, jenž neměl šanci se tvrdému nárazu vyhnout. Holíkova vendeta skončila vítězstvím šumperského zadáka na body, i na tresty z toho nakonec vyšli lépe domácí, kdy Holík i Hudeček dostali za hrubost shodně 2+2 minuty, havířovský útočník k tomu dostal i trest za vražení.

Šumperk vs Havířov foto: sumpersko.net

A Šumperk nedisciplinovanost Jana Hudečka ztrestal, byť se štěstím. Jan Kolář Zdráhalovu nabídku na střelbu z kruhu nezakončil, kotouč se však od něj dostal k Marku Haasovi, který z první prostřelil Marka Laca. I nadále však pokračovali v útočení hosté, jenže když se skrze zformované šiky domácích beků dostal Havířov do koncovky, tak Zelenka perfektním výkonem držel vedení 4:0.

Marek Haas střílí gól úpravuje stav na 4 :0 foto: sumpersko.net

Marek Hass se raduje foto: sumpersko.net

V 50. minutě pak Martin Mazanec orazítkoval břevno domácí branky, při následné přesilovce pak hosté několikrát mířili vedle, a když už Sztefek nasměroval ránu směrem do branky, tak ji Zelenka zase lapil.

Martin Mazanec foto: sumpersko.net

A tak gólové momenty Havířova přišly až v závěru duelu, dost pozdě na to sáhnout ještě na bodový zisk. V úvodu 59. minutě z prostoru nad kruhy vypálil příklepem Daniel Štumpf a Zelenka na jeho bombu nedosáhl, o minutu a deset vteřin později nahodil ze středního pásma kotouč Martin Mazanec a Zelenka, který nic neviděl, jen bezmocně rozhodil rukama.

Havířov tak podeváté v řadě nedokázal vyhrát v normální hrací době, tentokrát ani nebodoval. Šumperk se oproti tomu přiblížil ke dvanáctým Benátkám nad Jizerou na rozdíl tří bodů, na poslední Most pak mají již náskok pětibodový.

Nejlepšími hráči duelu byli vyhlášeni domácí gólman Daniel Zelenka a hostující Martin Mazanec, syn šumperského trenéra.

Milan Mazanec (Šumperk): „Je dobře, že soupeř dal branky až v závěru. V první třetině byl lepší, měl více příležitostí. Havířov byl velmi silný v osobních soubojích. Ohledně Davida Jurík, svým přístupem a nasazením se nám na tréninku líbil, dnes dal vítěznou branku. Na druhou stranu několikrát neplnil náš systém a ztratil nějaké tři puky ve středním pásmu.“

Štefan Mikeš (Havířov): „Já jsem samozřejmě smutný, prohrálo se. My jsme do Šumperku jeli s tím, že v obou předchozích zápasech jsme dostali pět branek a prohráli, teď jsme chtěli vyhrát. Neměli jsme špatný vstup do zápasu, ale nedali jsme branky, naopak domácí dvěma slepenými góly vedení získali. Když si to celkově sečtu, tak domácí, svým nasazením, oddaností úkolu, disciplinovaností, plněním taktických pokynů, vyhráli zaslouženě.“

Autor: red.,h.s., J. Svoboda foto: sumpersko.net