Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Halu Jesenické nemocnice znovu zdobí dílo Slavoje Kovaříka

07. srpna 2017 - 12:56

Zpět na seznam článků

Malíře, grafika, scénografa, básníka a vysokoškolského pedagoga

Halu Jesenické nemocnice znovu zdobí dílo Slavoje Kovaříka

Halu Jesenické nemocnice znovu zdobí dílo Slavoje Kovaříka zdroj foto: R. Miloševská

Pacienti i návštěvníci Jesenické nemocnice mohou při návštěvách zdravotnického zařízení obdivovat umělecký skvost.

Po letech skrývání byla v hale nemocnice znovu odhalena nástěnná instalace významného moravského umělce Slavoje Kovaříka (1923-2003), kterou předchozí majitelé nemocnice z neznámého důvodu skryli. „Po převzetí nemocnice v minulém roce bylo dílo samotné překryto plachtou a podobně i jeho původ byl zahalen rouškou tajemství. Na instalaci totiž nebyl nalezen žádný podpis ani datace. Postupným pátráním se nám ale podařilo zjistit, že jde o cenné dílo významného moravského autora,“ prozrazuje Markéta Stržínková, marketingová pracovnice Jesenické nemocnice.

Zaměstnancům, včetně dlouholetých, nebyl původ díla ani důvod zakrytí známý. Autorství i stáří díla tak odhalili nakonec až odborníci z umělecké sféry. „Autorem díla je Slavoj Kovařík. Jde o jednu z jeho nepočetných realizací do architektury z období sedmdesátých až osmdesátých let minulého století. Již dnes má toto dílo svoji umělecko-historickou hodnotu,“ prozrazuje Ladislav Daněk z Muzea umění Olomouc, který se na dílo Slavoje Kovaříka specializuje.

Fakt, že dílo není podepsáno ani datováno, jej přitom nepřekvapuje. „Slavoj Kovařík si nikdy nevedl záznamy o pohybu svých, z velké části rozdaných, děl, a tím méně ho zajímala jejich přesná datace. Prostě raději tvořil a žil, než se zajímal o svou prezentaci a osud postupně se rozptylujícího díla,“ dodává Daněk.

Slavoj Kovařík přitom pro Česko není zdaleka autorem zanedbatelného významu. Tento malíř, grafik, scénograf, básník a vysokoškolský pedagog, který studoval u Emila Filly, má na svém kontě nejen řadu cenných uměleckých děl, ale například se zasloužil coby scénograf i o vzestup olomouckého divadelnictví v šedesátých letech 20. století. Ovlivněn byl v počátcích svojí tvorby kubismem, později pak lettrismem a pop artem. „Osobně jsem byla moc mile překvapená, že jsme v interiéru nemocnice nalezli takto cenné dílo významného autora. Dekorativní stěnu v Jesenické nemocnici určitě zachováme na původním místě, kde ji mohou obdivovat jak naši pacienti, tak i jejich návštěvy,“ dodala ředitelka Jesenické nemocnice Jana Chrastinová.

Umístění jeho díla v Jesenické nemocnici přitom rovněž není nijak nečekané. „Autor měl k Jesenicku úzký vztah, což patrně vysvětluje, proč byl realizací dekorativní stěny pověřen právě on. Kovaříkův nevlastní otec totiž pocházel z Jeseníku a malíř sem o prázdninách jezdil tvořit už od konce čtyřicátých let,“ uzavírá Daněk. 

Autor: red., R. Miloševská

Fotogalerie

Halu Jesenické nemocnice znovu zdobí dílo Slavoje Kovaříka   zdroj foto: R. Miloševská

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.