Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 26. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na plnou verzi „Sítě“ pouze s občankou

25.02.2020 - Na plnou verzi „Sítě“ pouze s občankou - Upozorňuje...

Počasí

26.02.2020 - Středa

Teplota: 6 / 2 - prehanky-Sníh

27.02.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - prehanky-Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hasič z Olomouce, Jiří Glabazňa, pomáhal při povodních v Srbsku

03. června 2014 - 20:01

Zpět na seznam článků

Prožil třináct dní na zahraniční misi

Hasič z Olomouce, Jiří Glabazňa, pomáhal při povodních v Srbsku

Hasič z Olomouce, Jiří Glabazňa, pomáhal při povodních v Srbsku zdroj foto:HZS Ok

V úterý  3.června, poprvé od nasazení při povodních v Republice Srbsko, slouží na své domovské požární stanici v Olomouci Jiří Glabazňa. 

Třináct dní nepřetržité čtyřiadvacetihodinové práce, všude spousta vody a vlhko, to byla zahraniční mise jednoho příslušníka Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Spolu s osmičlenným týmem hasičů záchranářů pomáhali místním obyvatelům.

Záchranná mise Srbsko

Jiří Glabazňa odjel do Srbska v pátek 16.května jako styčný důstojník záchranné jednotky, kterou vyslala Česká republika a jako jediný z HZS Olomouckého kraje. První místo, kde jednotka zasahovala, byl okres Lazarevac, které je vzdáleno tisíc kilometrů od Olomouce. „Hasiči začali odčerpávat vodu z místní elektrárny. Zatopeny byly jak povrchové, tak i hlubinné doly, kde se podařilo vodu vyčerpat dříve, než se předpokládalo, a proto se ještě týž den večer přesunuli na nové místo čerpání,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Záchranná mise Srbsko

Druhou oblastí, kde jednotka pomáhala, byla elektrárna u Veliki Crljeni. Po několika dnech namáhavé práce se záchranáři přesunuli  k elektrárně u obce Kostolac. Asi osmdesát kilometrů východně od Bělehradu ležící elektrárna, patří svým význam mezi mimořádně důležité, protože vyrábí a dodává elektrickou energii pro polovinu metropole.

Záchranná mise Srbsko

Jednotka měla za úkol čerpat vodu ze sekundárních vodních zdrojů, aby zabránila zaplavení důležitých provozů v elektrárně. "Čerpadlo je primárně určeno k likvidaci následků povodní, nám se však spolu s německým a francouzským týmem povedlo něco neuvěřitelného. Pomocí čerpadla jsme provedli záchrannou akci. Zachytili jsme kulminaci, s velkou vodou jsme válčili o přístupovou cestu do elektrárny a do přilehlých vesnic. Cestu jsme nakonec úspěšně vybojovali," popsal jeden z náročných dnů Jiří Glabazňa.

Záchranná mise Srbsko

 

Autor: red.,V.Hacsiková, zdroj foto:HZS Ok

Fotogalerie

Hasič z Olomouce, Jiří Glabazňa, pomáhal při povodních v Srbsku  zdroj foto:HZS Ok

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.