Hasiči Šumperska nacvičovali spolupráci s vrtulníkem
27. dubna 2015 - 11:07
Plnili bambivak, který poslouží při likvidaci lesních požárů
hasiči Šumperska nacvičovali spolupráci s vrtulníkem foto: sumpersko.netpersko.net
Patnáct jednotek dobrovolných hasičů trénovalo v sobotu dopoledne spolupráci s vrtulníkem letky ministerstva vnitra. Atraktivní podívaná přilákala na šumperské letiště šest stovek návštěvníků.
Hasiči měli plné ruce práce, aby si vyzkoušeli, jak naplnit vodou bambivak zavěšený na laně pod helikoptérou. Nebylo to snadné, od rukou jim ho rval vítr, který se zvedal pod rotující vrtulí létajícího stroje.
FOTOGALERIE: Hasiči na šumperském letišti I.
Zasahující muži měli co dělat, aby překonali sílu srážející je k zemi. Přesto se jim dařilo naplnit vak o objemu čtyř set litrů zhruba za deset sekund. „Používáme menší vak, aby se jednotky rychle vystřídaly. Každá přijde na řadu dvakrát. Chceme totiž maximálně využít letové hodiny, které máme pro nácvik práce s vrtulníkem vymezené,“ objasnil Martin Žaitlik, ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru v Šumperku.
FOTOGALERIE: Hasiči na šumperském letišti II.
Zatímco dobrovolní hasiči pilně cvičili, jejich kolegové profesionálové pomáhali s organizací celé akce, dbali na plynulý provoz i bezpečnost diváků. Vystavili také vozy a techniku, kterou při boji s ohnivým živlem používají, nechyběl ani stánek požární prevence. Jeho návštěvníci se dozvěděli, jak se zachovat, pokud začne hořet. Vyslechli si také, co je nejčastější příčinou lesních požárů. „Bývají to špatně uhašená ohniště, kdy turisté navzdory zákazu zapalují táboráky. Na vině je i likvidace větví a klestí. Sirky do lesa kupodivu nosí také děti, jejich hry pak končívají špatně,“ vylíčil šéf hasičů.
Na šumperské cvičení přiletěl vrtulník z Brna. „V případě potřeby je na místě do půl hodiny. Jeho osádka je plně vyškolena na zásahy při požárech. Pokud není brněnský stroj k dispozici, vypomůže helikoptéra z Prahy,“ uvedl Žaitlik.
Výjimečnou příležitost vidět vrtulník s bambivakem si nenechaly ujít stovky Šumperáků. V pohotovosti byly fotoaparáty i kamery, nejvíc se však natáčelo na mobilní telefony. Lidé si prohlédli helikoptéru zblízka.
FOTOGALERIE: Hasiči na šumperském letišti III.
A pak se zájmem sledovali, jak hasiči za velkého fyzického nasazení plní bambivak proudnicemi i jak se jim vznáší nad hlavami poté, co jej osádka létajícího stroje vyprázdnila a naproti jasně modré obloze ozářeném sluncem se zavlnily závoje z vodních krůpějí.
Nechyběl ani kolegiální žertík, při kterém se podařilo několika kapkami zkropit ředitele Žaitlika.
Mimořádnou událostí nácvik byl i pro samotné aktéry. „Je to zkušenost, ale také zážitek,“ usmíval se Oto Kvasňovský, velitel hasičů v Branné.
Naposledy totiž hasiči s helikoptérou cvičili před třemi lety. „Vrtulník se používá při hašení lesních požárů nebo v nepřístupném terénu. Poslouží také v rozsáhlých průmyslových areálech nebo tam, kde se hasiči nemohou příliš přibližovat kvůli nebezpečí,“ vysvětlil Žaitlik.
FOTOGALERIE: Hasiči na šumperském letišti IV.
V loňském roce šumperští hasiči likvidovali pět lesních požárů. „K větším patřily ty ve Vernířovicích nebo v Bludově, kde na značném prostoru lesa shořely sazenice, oheň napáchal velké škody. Předloni jsme likvidovali devět lesních požárů, ve všech případech jsme si však vystačili s běžnou technikou. Vrtulník jsme naposledy využili v roce 2012, když hořelo u Oskavy v obtížně přístupném terénu,“ zavzpomínal ředitel.
Hasiči doufají, že letos nebudou vrtulník potřebovat, chtějí však být připraveni. Přivítali by, kdyby na prevenci mysleli také návštěvníci lesů. „Hodně pomáhá mobilní komunikační technika. Dříve trvalo, než se člověk, který v lese objevil požár, dostal někam do civilizace, odkud mohl telefonovat. Dnes má každý v kapse mobil,“ pochvaloval si Lubomír Bín, velitel hasičů v Bratrušově.
Co se mu však nelíbí, je, že hasiči přišli o možnost používat při zásazích letadla. „Helikoptéra může přistát kdekoliv. Letadlo má však zase jiné četné přednosti,“ vysvětluje dobrovolný hasič.
Mezi trénujícími záchranáři nechyběla ani dvaadvacetiletá Veronika Pokorná z Petrova nad Desnou, která je u hasičů překvapivých jedenáct let. „Začínala jsem u hasičského sportu v Loučné. Po mně se k hasičům dal také bratr i rodiče,“ líčí mladá žena, která k záchranářům nalákala všechny své blízké.
Koníček ji přivedl ke studiu požární ochrany a dnes pracuje jako preventistka. Kontroluje zabezpečení školských budov, při výkonu profese jí pomáhají zkušenosti, které načerpala přímo v praxi.
Spolu s petrovskými hasiči zasahuje už od svých osmnácti let a vůbec jí nemrzí, že zatím nebyla u žádného většího požáru. „Není, o co stát,“ říká usměvavá dívka. Kolegové hasiči si jí považují, ona sama však hodnotí své možnosti velice realisticky. „Uplatnění žen u hasičů vidím spíše v oblasti zdravotnické první pomoci a psychologické podpory,“ vysvětluje záchranářka, která si i se svou útlou postavou dokázala mezi drsnými muži vydobýt respekt.
Autor: red., V. Krejčí, foto: sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.