Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podpora paliativní péči v kraji

24.05.2024 - Podpora paliativní péči v kraji - Nejvíce se zaměřuje...

Počasí

25.05.2024 - Sobota

Teplota: 20 / 15 - Bouřky

26.05.2024 - Neděle

Teplota: 23 / 13 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hasiči budou číst dětem vlastní pohádky

31. srpna 2016 - 08:50

Zpět na seznam článků

Křest knihy se uskuteční 3. září

Hasiči budou číst dětem vlastní pohádky

ilustrační snímek zdroj foto: N. Zaoralová

Více než rok trvalo, než světlo světa spatřila první knížka pravých hasičských pohádek. Pohádek, jejichž autory jsou sami hasiči - ti, kteří přijímají tísňové hovory na lince 112, rozhodují o výjezdech jednotky na operačním středisku, ti, kteří vyjíždějí ke všem mimořádným událostem, i ti, kteří posléze vyšetřují příčiny vzniklých požárů. „Ti všichni hasiči a hasičky si našli čas, aby napsali, bez nároku na odměnu, svou pohádku pro dětské čtenáře a posluchače,“ osvětluje tisková mluvčí Generálního ředitelství Nicole Zaoralová.Hasičské pohádky obálka zdroj foto: N.Zaoralová

Hlavní myšlenkou připravované knihy byla nejistá vize, že pohádky by pro děti měli napsat sami hasiči. Formou literární soutěže byli osloveni všichni příslušníci více než desetitisícového sboru a s mírnými obavami se čekalo, kolik příspěvků se vlastně sejde.

Během půl roku se sešlo téměř čtyřicet krásných pohádek i celých pohádkových příběhů a další příspěvky přicházely ještě dlouho po uzávěrce soutěže. Odborná porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou měla nelehký úkol vybrat ty nejlepší z nich.

genmjr. Ing. Drahoslav Ryba

Nakonec bylo do knihy vybráno čtrnáct klasických pohádek, ve kterých děti potkají draky, čerty, skřítky, statečné kohouty i kapry záchranáře. „Společně s vypravěčem mohou děti držet palce kominíku Jankovi, aby stihl včas vymést všechny pekelné komíny, nebo přemýšlet, která kapička vody je ta nejdůležitější. Možná, že i dospělí čtenáři na chvilku znejistí, co je pravdy na pohádce o bratřích Síčích - prvních členech hasičského sboru,“ přibližuje mluvčí Nicole Zaoralová.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba k tomu řekl: „Již nějakou dobu jsem přemýšlel o tom, že by bylo hezké mít vlastní pohádky o hasičích, které by rodiče nebo prarodiče mohli dětem číst. Když jsem na začátku s touto myšlenkou oslovil kolegy, vůbec mě nenapadlo, kolik tvořivých lidí u sboru pracuje. Pohádky, které se nám podařilo posbírat, jsou tak krásné, jako by je psali opravdoví spisovatelé.“ a dodal „Mám z knížky velikou radost a doufám, že se bude líbit všem malým i velkým čtenářům.“

Knížku veselými a vtipnými ilustracemi na míru obohatil malíř a zároveň dobrovolný hasič Ladislav Cabicar, kterému jsou hasičská témata velmi blízká také proto, že je dlouholetým autorem vzdělávacích materiálů pro děti v oblasti požární prevence a dalších bezpečnostních témat. Sám ilustrátor k tomu doplnil: „Pohádky jsou pohodové a tak i práce na této knížce pro mne byla radost. De facto po prvním přečtení pohádek už se mi v hlavě rýsovala přesná podoba ilustrace.“

Prozatím se neuvažuje o volném prodeji této knihy. Děti i dospělí mohou Hasičské pohádky získat jako odměnu za účast v nejrůznějších soutěžích a na akcích pořádaných Hasičským záchranným sborem ČR," upřesňuje Nocile Zaoralová.

První knížky budou rozdány hned po jejím křtu, který proběhne v sobotu 3. září v Expozici požární ochrany během akce Zbirožské hasičské Tatrování.

Knížku slavnostně pokřtí generální ředitel Hasičského záchranného sboru a další zajímaví a známí kmotři a kmotřičky. Možná, že si křest knihy nenechají ujít ani některé pohádkové postavy z knížky Hasičských pohádek,“ dodává Nicole Zaoralová

Autor: red., N. Zaoralová, zdroj foto: GŘ HZS ČR

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: N. Zaoralová

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.