Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 10. prosince 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Od ledna bude seniory v Šumperku vozit Taxík Maxík

09.12.2019 - Od ledna bude seniory v Šumperku vozit Taxík Maxík -...

Počasí

10.12.2019 - Úterý

Teplota: 4 / 0 - obcasny-Déšť

11.12.2019 - Středa

Teplota: 2 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hasiči budou číst dětem vlastní pohádky

31. srpna 2016 - 08:50

Zpět na seznam článků

Křest knihy se uskuteční 3. září

Hasiči budou číst dětem vlastní pohádky

ilustrační snímek zdroj foto: N. Zaoralová

Více než rok trvalo, než světlo světa spatřila první knížka pravých hasičských pohádek. Pohádek, jejichž autory jsou sami hasiči - ti, kteří přijímají tísňové hovory na lince 112, rozhodují o výjezdech jednotky na operačním středisku, ti, kteří vyjíždějí ke všem mimořádným událostem, i ti, kteří posléze vyšetřují příčiny vzniklých požárů. „Ti všichni hasiči a hasičky si našli čas, aby napsali, bez nároku na odměnu, svou pohádku pro dětské čtenáře a posluchače,“ osvětluje tisková mluvčí Generálního ředitelství Nicole Zaoralová.Hasičské pohádky obálka zdroj foto: N.Zaoralová

Hlavní myšlenkou připravované knihy byla nejistá vize, že pohádky by pro děti měli napsat sami hasiči. Formou literární soutěže byli osloveni všichni příslušníci více než desetitisícového sboru a s mírnými obavami se čekalo, kolik příspěvků se vlastně sejde.

Během půl roku se sešlo téměř čtyřicet krásných pohádek i celých pohádkových příběhů a další příspěvky přicházely ještě dlouho po uzávěrce soutěže. Odborná porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou měla nelehký úkol vybrat ty nejlepší z nich.

genmjr. Ing. Drahoslav Ryba

Nakonec bylo do knihy vybráno čtrnáct klasických pohádek, ve kterých děti potkají draky, čerty, skřítky, statečné kohouty i kapry záchranáře. „Společně s vypravěčem mohou děti držet palce kominíku Jankovi, aby stihl včas vymést všechny pekelné komíny, nebo přemýšlet, která kapička vody je ta nejdůležitější. Možná, že i dospělí čtenáři na chvilku znejistí, co je pravdy na pohádce o bratřích Síčích - prvních členech hasičského sboru,“ přibližuje mluvčí Nicole Zaoralová.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba k tomu řekl: „Již nějakou dobu jsem přemýšlel o tom, že by bylo hezké mít vlastní pohádky o hasičích, které by rodiče nebo prarodiče mohli dětem číst. Když jsem na začátku s touto myšlenkou oslovil kolegy, vůbec mě nenapadlo, kolik tvořivých lidí u sboru pracuje. Pohádky, které se nám podařilo posbírat, jsou tak krásné, jako by je psali opravdoví spisovatelé.“ a dodal „Mám z knížky velikou radost a doufám, že se bude líbit všem malým i velkým čtenářům.“

Knížku veselými a vtipnými ilustracemi na míru obohatil malíř a zároveň dobrovolný hasič Ladislav Cabicar, kterému jsou hasičská témata velmi blízká také proto, že je dlouholetým autorem vzdělávacích materiálů pro děti v oblasti požární prevence a dalších bezpečnostních témat. Sám ilustrátor k tomu doplnil: „Pohádky jsou pohodové a tak i práce na této knížce pro mne byla radost. De facto po prvním přečtení pohádek už se mi v hlavě rýsovala přesná podoba ilustrace.“

Prozatím se neuvažuje o volném prodeji této knihy. Děti i dospělí mohou Hasičské pohádky získat jako odměnu za účast v nejrůznějších soutěžích a na akcích pořádaných Hasičským záchranným sborem ČR," upřesňuje Nocile Zaoralová.

První knížky budou rozdány hned po jejím křtu, který proběhne v sobotu 3. září v Expozici požární ochrany během akce Zbirožské hasičské Tatrování.

Knížku slavnostně pokřtí generální ředitel Hasičského záchranného sboru a další zajímaví a známí kmotři a kmotřičky. Možná, že si křest knihy nenechají ujít ani některé pohádkové postavy z knížky Hasičských pohádek,“ dodává Nicole Zaoralová

Autor: red., N. Zaoralová, zdroj foto: GŘ HZS ČR

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: N. Zaoralová

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.