Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z jeřábu

30.05.2024 - FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z...

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 10 - PoloJasno

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 21 / 13 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hasiči loni zachránili v kraji dva tisíce lidí

19. ledna 2021 - 11:53

Zpět na seznam článků

K zásahům vyjížděli každou půlhodinu

Hasiči loni zachránili v kraji dva tisíce lidí

zásahy hasičů v roce 2020 zdroj foto: HZS OLK

HZS Olomouckého kraje, jeho příslušníci a zaměstnanci mají za sebou velmi náročný rok. Zaznamenali během něj bezmála 9,5 tisíce událostí, kde byli hasiči potřeba. Meziročně se tak statistika zvýšila o 2,2 tisíce událostí.

Za vysokým číslem je nejen zapojení hasičů do boje proti pandemii koronaviru, ale také vzrůstající čísla technických zásahů ve spojení s živelními pohromami. „V přepočtu to znamená, že naše jednotky vyjely každých 37 minut k zásahu na území kraje, při nichž zachránily téměř dva tisíce lidí a 3,5 tisíce jich evakuovaly,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

statistika událostí zdroj:HZS OLK

Technické pomoci a záchrany osob a zvířat jsou podle statistik nejčastějšími událostmi, které hasiči v kraji řeší. „Loni jsme jich evidovali téměř šest tisíc. A jejich počet rok od roku stoupá. Plošné mimořádné události během několika hodin v terénu zaměstnávají stovky profesionálních i dobrovolných hasičů a jsou tak pro naše jednotky velmi náročné. Loni jsme řešili především vichřice na Jesenicku a Přerovsku, bleskové povodně na Uničovsku a Šumpersku a povodně na řece Bečvě,“ sdělila Lucie Balážová.

statistika událostí zdroj:HZS OLK

Mezi technické pomoci však také patří zásahy, jako je například otevření bytu, vyproštění osob z výtahu nebo likvidace obtížného hmyzu.

Více výjezdů hasiči zaznamenali i v případě úniků nebezpečných látek. „Těchto událostí jsme řešili 358 oproti 311 v předcházejícím roce. Počet dopravních nehod, které si vyžádaly zásah hasičů, loni klesnul díky menšímu provozu na silnicích. Celkový počet událostí na komunikacích činí 1175,“ informovala mluvčí.

statistika událostí zdroj:HZS OLK

Loni hasiči vyjeli k 827 požárům. „Zachránili jsme při nich padesát čtyři lidí, přes 1,4 tisíce osob jsme evakuovali. V přímé souvislosti s požárem loni zemřela jedna osoba, a to na konci září v hořícím bytě v Přerově,“ uvedla Lucie Balážová.

Jednotky na jaře zaměstnávaly rozsáhlé lesní požáry kvůli výraznému suchu. Požár s největší škodou řešili hasiči 21. října v Mikulovicích na Jesenicku, kde hořela skladovací hala s balíky slámy. „Přímá škoda se vyšplhala na 18,5 milionů korun. Díky včasným zásahům se hasičům podařilo uchránit majetek v hodnotě přesahující 350 milionů korun,“ upřesnila mluvčí.

zásah hasičů v roce 2020 zdroj foto: HZS OLK

Loni měla velký vliv na činnost hasičů v Olomouckém kraji pandemie koronaviru. „Museli jsme plnit mnoho nových úkolů: míchati dezinfekci, distribuovat ji po celém kraji, dekontaminovat zdravotnická zařízení, provádět testování obyvatelstva, zajišťovat chod mobilního odběrového týmu, trasovat kontakty, pomáhat v nemocnicích. To vše za nejpřísnějších hygienických pravidel, která ovlivňovala nejen zásahy v souvislosti s řešením pandemie, ale také všechny ostatní,“ přiblížila Lucie Balážová, která dodává: „Příslušníci i zaměstnanci sboru museli dodržovat striktní režimová opatření, aby byla zajištěna akceschopnost výjezdových jednotek a ty mohly plnit úkoly v souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru. V konečném součtu jsme napočítali 694 takovýchto událostí.“

zásah hasičů zdroj foto: HZSOLK

zásah hasičů zdroj foto: HZSOLK

zásah hasičů zdroj foto: HZSOLK

Krajské informační a operační středisko během roku 2020 přijalo na tísňových linkách 112 a 150 téměř 123 tisíc hovorů, což v přepočtu znamená, že naši operátoři odbavili každé čtyři minuty jeden hovor. Nejvytíženější byli na jaře na začátku pandemie a poté při vichřicích a povodních, kdy se provoz na tísňových linkách zvýšil na stovky hovorů za hodinu.

statistika 2020 zdroj HZS OLK

Autor: red., L. Balážová, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

zásahy hasičů v roce 2020                     zdroj foto: HZS OLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.