Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 04. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Platnost řidičáků a technických prohlídek je prodloužena

04.03.2021 - Platnost řidičáků a technických prohlídek je...

Počasí

04.03.2021 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 0 - Zataženo

05.03.2021 - Pátek

Teplota: 4 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hasiči patří mezi ty, kteří slouží i o Vánocích

25. prosince 2014 - 00:13

Zpět na seznam článků

Na požárních stanicích si strojí stromečky, ale jsou připraveni kdykoliv zasáhnout

Hasiči patří mezi ty, kteří slouží i o Vánocích

Hasiči slouží na Vánoce zdroj foto:Lubomír Grézl velitel pož. stanice Šternberk

Domácí klid, pohoda, odpočinek a setkání s rodinou. Takhle si většina z nás představuje konec roku a s ním spojené svátky. Ne každý má však o Vánocích volno.

Vedle příslušníků řady profesí svátky v zaměstnání tráví také hasiči. „O Vánocích se v práci vystřídáme, na každou směnu vyjde nějaký svátek,“ říká s úsměvem Jiří Ondruch z požární stanice v Šumperku. Za tři desítky věrné služby si na nároky profese dávno zvykl a nežehrá na ně. „Trávit sváteční dny s kolegy nepovažuji za žádnou tragédii. Máme mezi sebou dobré vztahy. Pokud nebude výjezd, sedneme si a popovídáme si,“ dělá si plány Ondruch.

Jiří Odruch foto:sumpersko.net

„Štědrý den na stanici mívá tradičně uvolněnou, přátelskou atmosféru, umocněnou přípravou svátečních pokrmů všeho druhu. A je třeba zdůraznit, že někteří hasiči jsou hotoví šéfkuchaři. Směna si posedí kolem stromečku, vzpomíná se na uplynulé období,“ přiblížil průběh Štědrého večera Vladimír Vysocký, velitel požární stanice Zábřeh. „Vánoční stromeček, byť skromný, si strojíme. Všechny důležité i méně důležité záležitosti se řeší před svátky tak, aby na stanici zavládla v době vánoční dobrá pohoda. Menu se připravuje dle eventuálních chutí příslušníků,“ přidává se Lubomír Grézl, šéf šternberských hasičů.

Hasiči slouží na Vánoce zdroj foto:Lubomír Grézl velitel pož. stanice Šternberk

Vánoční dobroty a živý stromeček budou mít také hasiči v Olomouci i v Prostějově. „V průběhu dne budou plnit úkoly, které se musejí nezbytně vykonat, ale nezadávají se žádné nadstandardní. Hasiči z centrální stanice v Olomouci pojedou dopoledne už třetím rokem navštívit nemocné děti do Fakultní nemocnice a potěší je drobnými dárky,“ vysvětlila tisková mluvčí Vladimíra Hacsiková.

Hasiči předávají dárky nemocným dětem zdroj foto:HZS Ok

Podobný program si naplánovali i hasiči v Prostějově. „Běžné činnosti, které je potřeba udělat, se dělají – přebírka techniky, výstroje a výzbroje, školení, úklid, ale nezadávají se žádné mimořádné úkoly. Tento rok pojedeme navíc na dětské oddělení nemocnice Prostějov. Během této návštěvy rozdáme pár dárečků, plyšovou hračku, omalovánky, pexeso,“ vysvětlil Ivo Jahn, velitel prostějovských hasičů.

Hasiči předávají dárky nemocným dětem zdroj foto:HZS Ok

K tradičním vánočním zásahům patří hašení hořících stromečků. „Někdo má rád klasické svíčky na stromečku, případně prskavky. Jedná se však o otevřený oheň a vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku,“ varuje Hacsiková. Požár mohou způsobit také nekvalitní elektrické svíčky.

Hasiči v Olomouckém kraji loni zasahovali o Štědrém dni třináctkrát. Na Boží hod vánoční je lidé potřebovali 24krát a na Štěpána měli práci ve dvaceti případech. Návštěva hasičů přitom nepatří k těm nejoblíbenějším ani o Vánocích. „Jednou jsme likvidovali požár televize v bytě, kde bylo po celém pokoji rozmístěno vánoční cukroví na mísách, kolem háčkované dečky, ozdůbky. Na tuto slavnostní výzdobu se v průběhu požáru snesla hustá vrstva černých mazlavých vloček a chudák paní, když jsme jí dovolili posléze dovnitř vstoupit, vydávala tak zoufalé vzlyky, že jsme ji museli předat do péče sousedky, v rychlosti popřát šťastné a veselé a rychle opustit místo zásahu,“ vzpomíná šéf zábřežských hasičů Vysocký.

Hasiči předávají dárky nemocným dětem zdroj foto:HZS Ok

Hasiči však dokážou teplo domácí krbu také zažehnout, jak o to svědčí případ, který se před pár lety odehrál v Olomouci. Operační důstojník Jaroslav Brodacký nikdy nezapomene na Štědrý večer, kdy se na něj obrátil v 18 hodin s žádostí o pomoc zoufalý údržbář z hospice na Svatém Kopečku, kde nefungovalo topení. „Byť se přes den snažil pomoc sehnat u instalačních firem, neuspěl. Přímo od štědrovečerního stolu byl na místo vyslán nadporučík Rudolf Hauser,“ líčí operační důstojník. Záchranář Hauser na místě zjistil, že nemá potřebné vybavení, ale dokázal si poradit a sehnal je. A o tři čtvrtě na osm topení už běželo. „Hřála mě symbolika Štědrého dne a pomoci bližním. A děkoval jsem Bohu za jednoho instalatéra-topenáře u jednotky Hasičského záchranného sboru v Olomouci, kterému je jeho práce posláním,“ vzpomíná Brodacký.

Autor: Vladimíra Krejčí, zdroj foto HZS Ok

Fotogalerie

Hasiči slouží na Vánoce   zdroj foto:Lubomír Grézl velitel pož. stanice Šternberk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.