Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z jeřábu

30.05.2024 - FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z...

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 10 - PoloJasno

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 21 / 13 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hasiči v České republice měli pestrý Štědrý den

25. prosince 2019 - 16:02

Zpět na seznam článků

Letos vyjeli k bezmála 240 událostem

Hasiči v České republice měli pestrý Štědrý den

Tisková mluvčí pplk. Mgr. Nicole Studená zdroj foto: GŘ HZS ČR

Během 24. prosince vyjeli hasiči celkem k 239 událostem. Jednotlivé činnosti kopírovaly trend posledních let, tedy to, že výjezdy k požárům již tvoří méně než třetinu. Hasiči na Štědrý den likvidovali 46 požárů, při kterých se sedm lidí zranilo. Pro srovnání dlouhodobý denní průměr je 305 zásahů denně a 47 požárů.

Nejčastěji vyjížděli hasiči k technickým zásahům, celkem ke 142. Mezi ně patřilo například čerpání vody ze sklepa bytu, čištění propustky od větví v potoce, odstranění stromu přes cestu, otevření bytu, snesení psa ze střechy domu nebo i smutné vytažení utonulé ženy z řeky (Zlínský kraj).

Dále vyjížděli hasiči k třiceti dvěma dopravním nehodám. „Podíváme–li se na některé zástupce typicky vánočních požárů, pak kolem půl třetí odpoledne v Mladé Boleslavi, zahořel od svíčky balicí papír a následně i vybavení bytu. Na zásah hasičů to již nebylo, ale na místě vznikla škoda 10 tisíc korun a tak byl povolán vyšetřovatel příčin požáru," uvedla tisková mluvčí GŘ HZS ČR Nicole Studená.

Vánoční stromeček hořel v obci Odolena Voda (Středočeský kraj). K požáru došlo v přízemí rodinného domu, jedna osoba se popálila a jedna nadýchala zplodin hoření a byly ošetřeny zdravotnickou záchrannou službou. Hasiči objekt přirozeně odvětrali, bylo podezření na skrytá ohniska a tak rozebrali část půdní konstrukce, ale žádné ohnisko nenašli. Část obývacího pokoje byla zasažena plamenným hořením a zbytek rodinného domu zplodinami hoření. Škoda byla stanovena na 950 tisíc korun a příčinou požáru jsou ony nešťastné prskavky na vánočním stromku.

Další stromeček hasili hasiči ze stanice Pardubice na Štědrý večer krátce před půl šestou večer na sídlišti Závodu Míru v Pardubicích. „Žena v obývacím pokoji byla s dětmi u vánočního stromečku. Vzala prskavku, zapálila ji a v druhé ruce měla zvoneček, kterým zazvonila. Během okamžiku vzplál celý stromeček. Požár se podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů,“ uvedla mluvčí Nicole Studená.

Hasiči museli odvětrat silně zakouřené prostory. „Škoda byla vyčíslena na 20 tisíc korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši jeden milion korun. Dle slov vyšetřovatele hasičů byla příčinou vzniku požáru neopatrnost uživatelky při manipulaci s otevřeným ohněm,“ upřesnila mluvčí. Požár se odehrál v devátém patře domu. Uvnitř bytu byla žena, dvě děti a šest koček.

Tři jednotky hasičů vyjížděly na Štědrý večer krátce po osmnácté hodině do Rabštejnské Lhoty (Pardubický kraj), kde v domě došlo k požáru stromečku. „Čtyřčlenná rodina měla doma delší dobu stromeček, který byl již proschlý. Stromek byl postavený před komodou a televizí a umístěn byl na koberci. Po zapálení prskavky se stromek okamžitě vzňal. Jak uvedla vyšetřovatelka hasičů, stačila vteřina a plameny zasáhly nejen stromek, ale dvě komody, sedačku i vánoční dárky pod stromečkem. Silný žár poškodil výplně dveří i oken. Muž se nadýchal zplodin hoření a posádka zdravotnické záchranné služby ho převezla do nemocnice. K popáleninám dle slov vyšetřovatelky hasičů nedošlo,“ přiblížila Nicole Studená.

Adventní věnec zase hořel na stole v bytě v Praze 6. Případ se stal v půl osmé večer v Dejvické ulici a byl rychle zlikvidován.

Další požáry byly většinou menšího rozsahu na volném prostranství. Hořel například kontejner, křoví, zbytky svíčky na hrobě, reklamní cedule, saze v komíně nebo osobní vozidlo.

Autor: red., N. Studená

Fotogalerie

               Tisková mluvčí pplk. Mgr. Nicole Studená   zdroj foto: GŘ HZS ČR

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.