Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podpora paliativní péči v kraji

24.05.2024 - Podpora paliativní péči v kraji - Nejvíce se zaměřuje...

Počasí

25.05.2024 - Sobota

Teplota: 20 / 15 - Bouřky

26.05.2024 - Neděle

Teplota: 23 / 13 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hasiči v kraji likvidovali několik lesních požárů

02. dubna 2019 - 10:30

Zpět na seznam článků

Zasahující jednotky zamezily většímu rozhoření do okolí

Hasiči v kraji likvidovali několik lesních požárů

lesní požáry v kraji zdroj foto: HZS OLK

Profesionální i dobrovolné jednotky během posledních dnů zasahovali u několika lesních požárů a to již i za hranící kraje při výpomoci u požárů v Dětřichově nad Bystřicí, takřka na hranici v Moravskoslezském kraji. 

Nejprve je nutné zmínit a připomenout požár u obce Hraničné Petrovice na Olomoucku v neděli 31. března. „Celkem šest jednotek hasičů zde likvidovalo požár v lesním porostu po předchozí těžařské činnosti s následným úklidem. Hasiči v prvotní fázi velmi rychle a účinně zabránili rozšíření požáru do mladého porostu. Nicméně dalších několik hodin na ploše přesahující více jak dva hektary dohašovali desítky menších ohnisek a zahoření pařezů a další vzrostlé hrabanky. U události postupně zasahovaly jednotky profesionální požární stanice Šternberk a dále z řad dobrovolných sborů Hraničné Petrovice, Jívová, Moravský Beroun, Domašov a Bohuňovice,“ uvedl tiskový mluvčí HZS Zdeněk Hošák.

lesní požáry v kraji zdroj foto: HZS OLK

lesní požáry v kraji zdroj foto: HZS OLK

lesní požáry v kraji zdroj foto: HZS OLK

Neuplynulo mnoho hodin a stejné jednotky s obměnou a doplněním zasahovali lokačně nedaleko u požáru v katastru obce Dolany - nedaleko obce Jívová. „Jednalo se o požár hrabanky, naštěstí se nerozšířil do vzrostlého lesa. Opětovně zde zasahovala jednotka profesionálních hasičů Šternberk, posílena o profesionální jednotku požární stanice Olomouc a z řad dobrovolných hasičů Dolany, Bohuňovice, Bělkovice-Lašťany, Velká Bystřice a Hlubočky. Zásobování vodou hasiči vyřešili kyvadlově z vodního zdroje obci Dolany-Véska.“

K dalšímu lesnímu požáru s pomocí více jednotek vyjelo do katastru za obcí Radíkov, (poblíž vysílače tedy u Radíkovské věže). Následně hlídkou Policie ČR bylo upřesněno požářiště až téměř u obce Hrubá Voda. Na místo vyjelo několik jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů.

Oznámení o požáru převzala tísňová linka 1. dubna krátce po šestnácté hodině. Operační středisko k likvidaci vyslalo profesionální jednotku stanice Olomouc a dále z řad dobrovolných hasičů Velký Týnec, Velká Bystřice, Olomouc Chválkovice, Staměřice, Hlubočky a Lošov. „Jednalo se o zahoření lesního porostu a hrabanky po předchozím pálení klestí. Zasahující jednotky provedly postupné prolévání, rozhrabávání a zamezení dalšímu většímu rozhoření do okolí,“ informoval mluvčí Hošák. Zásobování vodou je zřízeno u hasičské zbrojnice v Hlubočkách.

lesní požáry v kraji zdroj foto: HZS OLK

lesní požáry v kraji zdroj foto: HZS OLK

K dalšímu lesnímu požáru za hranicí Olomouckého kraje, přesněji nedaleko obce Dětřichov nad Bystřicí vyjela nejprve jednotka dobrovolných hasičů Moravský Beroun v rámci součinnosti do Moravskoslezského kraje. Další jednotkou v rámci mezikrajské pomoci je již také Huzová, v místě požáru byl vyhlášen druhý stupeň poplachu a zvažuje se i pomoc hašení pomocí letecké techniky.

Za zmínku stojí také další lesní požár řešený krátce po poledni 1. dubna za obcí Pavlov na Šumpersku. „Zde došlo také k výraznějšímu rozhoření několika ohnisek po pálení. Operační středisko k likvidaci vyslalo z řad profesionálních hasičů jednotku Litovel, doplněnou o dobrovolné hasiče Mohelnice, Loštice a Pavlov. Hasiči provedli postupnou likvidaci více ohnisek. Opětovně zde hořela hrabanka a klestí na ploše zhruba třicet krát padesát metrů,“ upřesnil Zdeněk Hošák.

 
 

Autor: red., Z. Hošák, zdroj foto: HZS OLK

Fotogalerie

lesní požáry v kraji                zdroj foto: HZS OLK

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.