Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z jeřábu

30.05.2024 - FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z...

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 10 - PoloJasno

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 21 / 13 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hasička z Olomouckého kraje Irena Piteráková zvítězila v prestižní anketě

15. dubna 2016 - 07:15

Zpět na seznam článků

Hasič roku 2015

Hasička z Olomouckého kraje Irena Piteráková zvítězila v prestižní anketě

Irena Piteráková zdroj foto: HZS Olk.

Přestože v řadách Hasičského záchranného sboru ČR naleznete pouze patnáct procent žen, jedna z nich byla vyhlášena Hasičem roku.

Stalo se tak v rámci nejprestižnější ankety pořádané Ministerstvem vnitra a Hasičským záchranným sborem ČR, Hasič roku, která měla letos svůj sedmý ročník. „V této anketě odborná komise z řad hasičů volí své „NEJ“ - nejlepší velitele, zaměstnance, kolektivy, ale i „nej“ zásah loňského roku nebo projekt roku. Nejvyšším oceněním je pak právě titul Hasič roku. Tímto titulem je každoročně ozdoben příslušník, který v uplynulém roce projevil osobní statečnost nebo splnil zvláště významný služební úkol," objasňuje mluvčí generálního ředitelství HZS ČR, Nicole Zaoralová.

Až do letošního roku se jednalo o kategorii čistě mužskou. Letos se však za svůj hrdinský čin stala hasičkou roku poručík Irena Piteráková, která pracuje jako operační důstojník na Krajském operačním a informačním středisku HZS Olomouckého kraje.

Irena Piteráková přebírá prestižní ocenění zdroj foto: Nicole Zaoralová

Dne 4. července loňského roku cestovala do služby na začátek své noční směny, když na silnici, po které jela, uviděla za horizontem rychle stoupající černý oblak dýmu. „Jako jeden z prvních řidičů přijela na místo dopravní nehody, kde uprostřed komunikace stálo havarované osobní vozidlo a hořelo v zadní části plamenem. Druhé havarované vozidlo stálo za krajnicí v příkopu a u něho se nacházela žena s dítětem v náručí a řidič s poraněnou nohou,“ popisuje skutečný příběh mluvčí Zaoralová.

Irena Piteráková zdroj foto: HZS Olk.

„Z hořícího automobilu vystoupil muž s poraněnou rukou, ve vozidle však ještě ležela bezvládně, napříč vnitřního prostoru hořícího vozidla, žena, jejíž nohy ležely na sedadle spolujezdce a tělo za sedadlem řidiče. Muž byl v šoku, mluvil zmateně, opakoval stejné věty. Snažil se vytáhnout ženu z auta zadními dveřmi, které však nešly otevřít. Nebyl schopen sám ženu vyprostit, práci mu ztěžovala poraněná paže. Zadní část vozidla se ocitla v plamenech. Irena Piteráková se snažila s tímto mužem z vozidla vyprostit bezvládnou ženu předními dveřmi, což šlo jen velmi pomalu a navíc také začal hořet i vnitřní prostor vozu. Žena nekomunikovala, měla potíže s dýcháním. Irena Piteráková volala na pomoc další řidiče. U nehody zastavil motocyklista, který společně s Irenou Piterákovou a řidičem vozu vyprostil zraněnou ženu z vozidla. Ženu přenesli a položili na chráněné místo na dno příkopu u komunikace do bezpečné vzdálenosti od hořícího vozidla hrozícího výbuchem. Během několika málo minut po vytažení ženy bylo celé vozidlo v plamenech a vlivem požáru mu začaly explodovat pneumatiky. Irena Piteráková svým odvážným chováním přispěla k záchraně lidského života,“ dokončila popis události Nicole Zaoralová.

slavnostní večer zdroj foto: HZS Olk.

Při slavnostním večeru, který proběhl ve středu 13. dubna  v TOP hotelu si nejvyšší ocenění, skleněnou hasičskou helmu spolu s diplomem a Plaketou ministra vnitra, převzala vítězka z rukou náměstka ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a archivnictví  Petra Mlsny  a generálního ředitele HZS ČR Drahoslava Ryby. „Obrovských ovací se jí pak dostalo i od celého sálu, kde bylo pře dvě stě účastníků,“ dodala Nicole Zaoralová.

Autor: red.N. Zaoralová

Fotogalerie

Irena Piteráková             zdroj foto: HZS Olk.

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.