Sobota 28. listopadu 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policisté v kraji podpořili charitativní sbírku

28.11.2020 - Policisté v kraji podpořili charitativní sbírku -...

Počasí

28.11.2020 - Sobota

Teplota: 4 / 0 - Oblačno

29.11.2020 - Neděle

Teplota: 3 / -1 - Sníh

Hejtmanství jednalo se starosty a Lesy ČR o rušení lesních správ

20. listopadu 2020 - 13:36

Zpět na seznam článků

Prostřednictvím videokonference

Hejtmanství jednalo se starosty a Lesy ČR o rušení lesních správ

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Olomoucký kraj vyslyšel žádosti starostů z Jesenicka a zorganizoval videokonferenci, jejímž tématem bylo rušení některých lesních správ na severu regionu. K tomuto kroku se rozhodly Lesy ČR.

Účelem konference, do které se zapojilo na dvacet účastníků včetně hejtmana Olomouckého kraje, generálního ředitele státního podniku Lesy ČR, náměstka ministra zemědělství i samotných starostů, byla hlavně výměna informací. „Právě informace v souvislosti s plánovaným rušením lesních správ chyběly starostům nejvíce. V tomto směru byla videokonference velmi přínosná, protože si jednotlivé strany vysvětlily postoje a zároveň došlo k vyjasnění mnoha pochybností,“ uvedl Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí.

Lesy ČR se v kraji starají zhruba o šestačtyřicet procent všech lesních ploch. Na Jesenicku plánují zrušit polovinu svých správ – zůstat by měly jen tři.

Starostové z Jesenicka mají obavy z negativních dopadů na péči o lesy, zatímco společnost Lesy ČR zdůrazňuje ekonomické úspory. „Účastníci jednání se dohodli, že ve výměně informací budou pokračovat. Už jen proto, že všechny obavy ze strany obcí zatím rozptýleny nejsou. Rovněž požadavek kraje, aby Lesy ČR s rušením správ počkaly, nebyl vyslyšen,“ dodal Šmída.   

Stávajících jedenáct krajských ředitelství nahradí od 1. ledna 2021 sedm oblastních - na severní a jižní Moravě, na Vysočině a také v jižních, západních, severních i východních Čechách.

Na Moravě se sloučí šest lesních správ do tří a letos v září už vznikl Závod lesní techniky s vlastními podnikovými stroji i dělníky. Lesy ČR také převedou dosavadní centrálně řízené „Správy toků“ pod oblastní ředitelství, takže se v regionech úzce organizačně propojí lesní s vodním hospodařením. To napomůže rychlejší realizaci projektů v rámci celopodnikového programu „Vracíme vodu lesu“. „Zjednodušíme systém řízení. Ubydou referentské administrativní pozice a vzniknou provozní. Zřízením Závodu lesní techniky navíc můžeme pružně nasadit vlastní techniku i zaměstnance všude, kde to bude třeba. Reagovat flexibilně a vlastními silami na kalamitu i následnou obnovu lesa je teď nejdůležitější. Zároveň okamžitě snížíme, řádově o desítky milionů korun, naše vlastní režijní náklady,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. 

Změnu podnik projednal s odbory, dozorčí radou i s Ministerstvem zemědělství ČR. „Starostové a zastupitelé, včetně krajských se o změny zajímají a projevují pochopitelný zájem a obavy o dopady na hospodaření, zaměstnanost a další aspekty související s probíhajícími změnami. Dohodli jsme se, že budeme reagovat na jejich písemné dotazy a ty podrobně zodpovíme. Zároveň plánujeme v prvním čtvrtletí příštího roku desítky regionálních setkání v místě se zástupci samospráv i s veřejností,“ dodal generální ředitel Lesů ČR.

Autor: red., E. Knajblová, E. Jouklová

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Šumperská knihovna je druhá nejlepší v republice

Šumperská knihovna je druhá nejlepší v republice

Ve čtvrtek 26. listopadu byla ocenění slavnostně vyhlášena

Průzkum zjistí spokojenost lidí s internetem

Průzkum zjistí spokojenost lidí s internetem

Výsledky využije také Olomoucký kraj

Exkluzivní Fotogalerie

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

ŠumpeRUN 2020 III

ŠumpeRUN 2020 III

Fotek: 64
Přidáno: 16.09.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.