Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 13. listopadu 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zimní příhody Včelích medvídků

12.11.2019 - Zimní příhody Včelích medvídků - Připravilo Divadlo...

Počasí

13.11.2019 - Středa

Teplota: 6 / 3 - obcasny-Déšť

14.11.2019 - Čtvrtek

Teplota: 7 / 2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hejtmanství zmodernizuje výcvikové středisko zdravotnické záchranné služby

07. září 2016 - 07:02

Zpět na seznam článků

Náklady přesáhnou 20 milionů korun

Hejtmanství zmodernizuje výcvikové středisko zdravotnické záchranné služby

ilustrační snímek zdroj foto: Olk.

Pořízení simulačních technologií a školících pomůcek nezbytných pro výuku, zvyšování znalostí a zdokonalování postupů řešících krizové situace – to jsou hlavní cíle projektu, v jehož rámci chce Olomoucký kraj zmodernizovat výcvikové středisko zdravotnických záchranářů.

„Modernizace stávajícího vzdělávacího a výcvikového střediska se týká záchranné služby v Olomouci. Do tohoto místa bychom rádi pořídili nejen speciální figuríny, na kterých budou záchranáři z celého kraje cvičit například zástavu dechu nebo srdeční činnosti, ale rovněž i simulátor zdravotního operačního střediska,“ řekl Michael Fischer, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

Právě linka 155, tedy centrální pracoviště operačního řízení záchranky, patří k důležité části pro další komunikaci s výjezdovými skupinami. „Linka 155 spadá do složek kritické infrastruktury státu a pracuje v nepřetržitém provozu. Mezi nejdůležitější úkoly operátorů patří příjem, vyhodnocování tísňových výzev a dále koordinace jednotlivých skupin zdravotnické záchranné služby. Nový simulátor umožní zvýšit nejen erudici a nácvik součinnosti při mimořádné situaci, ale rovněž najde uplatnění při zaškolování nových operátorů,“ uvedl náměstek Fischer.   

V Olomouci přibude také lezecká stěna s podvěsem. Ta bude určena pro školení záchranářů, kteří pracují na letecké záchranné službě a musí být vycvičení v lezeckých technikách. Stěna by měla být velká zhruba 65 m2 a kromě horolezeckých chytů bude její součástí i velmi důležitá imitace podvěsu odpovídající vrtulníkové plošině.    

V zázemí výcvikového střediska se kromě simulátoru dětského a dospělého pacienta či operačního střediska počítá i se speciálním programem, který umí napodobit mimořádné události s velkým počtem zraněných osob. Aplikace navíc umožní úpravy nebo vytváření nových scénářů podle potřeb organizace. „Záchranáři se v reálu u zásahu setkávají s tolika situacemi a událostmi, že si jen málokdo dokáže představit, co všechno obnáší jeden jediný výjezd.  A ne nadarmo se říká, že těžce na cvičišti, lehce na bojišti,“ doplnil Fischer. 

Finanční náklady plánované modernizace výcvikového střediska přesáhnou částku 20 milionů korun. Hejtmanství na její realizaci zažádá o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu. Evropské dotace by tak mohly pokrýt 85 procent nákladů. Dalších pět procent představuje státní podpora. Olomoucký kraj by do projektu v konečné fázi investoval zhruba dva miliony korun.

Autor: red., K. Navrátilová

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: Olk.

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Spirituál kvintet koncertoval v Zábřehu

Fotek: 75
Přidáno: 31.10.2019

Benefiční koncert pro Pontis

Benefiční koncert pro Pontis

Fotek: 55
Přidáno: 28.10.2019

DŽEMFEST 2019 - III.

DŽEMFEST 2019 - III.

Fotek: 56
Přidáno: 21.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.