Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 21. července 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

HOKEJ: Informace o vstupném

20.07.2019 - HOKEJ: Informace o vstupném - Ceny vstupného pro...

Počasí

21.07.2019 - Neděle

Teplota: 27 / 18 - Bouřky

22.07.2019 - Pondělí

Teplota: 26 / 15 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hejtmanství zmodernizuje výcvikové středisko zdravotnické záchranné služby

07. září 2016 - 07:02

Zpět na seznam článků

Náklady přesáhnou 20 milionů korun

Hejtmanství zmodernizuje výcvikové středisko zdravotnické záchranné služby

ilustrační snímek zdroj foto: Olk.

Pořízení simulačních technologií a školících pomůcek nezbytných pro výuku, zvyšování znalostí a zdokonalování postupů řešících krizové situace – to jsou hlavní cíle projektu, v jehož rámci chce Olomoucký kraj zmodernizovat výcvikové středisko zdravotnických záchranářů.

„Modernizace stávajícího vzdělávacího a výcvikového střediska se týká záchranné služby v Olomouci. Do tohoto místa bychom rádi pořídili nejen speciální figuríny, na kterých budou záchranáři z celého kraje cvičit například zástavu dechu nebo srdeční činnosti, ale rovněž i simulátor zdravotního operačního střediska,“ řekl Michael Fischer, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

Právě linka 155, tedy centrální pracoviště operačního řízení záchranky, patří k důležité části pro další komunikaci s výjezdovými skupinami. „Linka 155 spadá do složek kritické infrastruktury státu a pracuje v nepřetržitém provozu. Mezi nejdůležitější úkoly operátorů patří příjem, vyhodnocování tísňových výzev a dále koordinace jednotlivých skupin zdravotnické záchranné služby. Nový simulátor umožní zvýšit nejen erudici a nácvik součinnosti při mimořádné situaci, ale rovněž najde uplatnění při zaškolování nových operátorů,“ uvedl náměstek Fischer.   

V Olomouci přibude také lezecká stěna s podvěsem. Ta bude určena pro školení záchranářů, kteří pracují na letecké záchranné službě a musí být vycvičení v lezeckých technikách. Stěna by měla být velká zhruba 65 m2 a kromě horolezeckých chytů bude její součástí i velmi důležitá imitace podvěsu odpovídající vrtulníkové plošině.    

V zázemí výcvikového střediska se kromě simulátoru dětského a dospělého pacienta či operačního střediska počítá i se speciálním programem, který umí napodobit mimořádné události s velkým počtem zraněných osob. Aplikace navíc umožní úpravy nebo vytváření nových scénářů podle potřeb organizace. „Záchranáři se v reálu u zásahu setkávají s tolika situacemi a událostmi, že si jen málokdo dokáže představit, co všechno obnáší jeden jediný výjezd.  A ne nadarmo se říká, že těžce na cvičišti, lehce na bojišti,“ doplnil Fischer. 

Finanční náklady plánované modernizace výcvikového střediska přesáhnou částku 20 milionů korun. Hejtmanství na její realizaci zažádá o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu. Evropské dotace by tak mohly pokrýt 85 procent nákladů. Dalších pět procent představuje státní podpora. Olomoucký kraj by do projektu v konečné fázi investoval zhruba dva miliony korun.

Autor: red., K. Navrátilová

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: Olk.

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.