Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 03. února 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Charitativní zápas v rámci Memoriálu Marka Tisoně

03.02.2023 - Charitativní zápas v rámci Memoriálu Marka Tisoně -...

Počasí

03.02.2023 - Pátek

Teplota: 3 / -1 - Sníh

04.02.2023 - Sobota

Teplota: 3 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Helfštýn zažil největší návštěvnost v historii

11. ledna 2023 - 16:59

Zpět na seznam článků

V roce 2022

Helfštýn zažil největší návštěvnost v historii

Helfštýn zažil největší návštěvnost v historii zdroj foto: OLK

Hrad Helfštýn na Přerovsku se vloni těšil mimořádnému zájmu výletníků.

Přišlo si ho prohlédnout více než 116 tisíc lidí, což je nejvíc od roku 1974, kdy se památka veřejnosti zpřístupnila. „Olomoucký kraj investoval do rekonstrukce Helfštýna desítky miliónů korun. Hrad je velmi známým turistickým cílem, proto jsme v jeho blízkosti finančně podpořili také vybudování Stellplatzu pro parkování obytných vozů se základními potřebami. Parkoviště bude uvedeno do provozu v letošním roce. Věřím, že atraktivním turistickým cílem zůstane hrad i v dalších letech,“ řekla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje.

Našlápnuto na návštěvnický rekord měl středověký hrad hned na začátku minulého roku, kdy uspořádal tradiční novoroční výstup. Velkým lákadlem bylo pro návštěvníky setkání uměleckých kovářů Hefaiston a množství lidí zamířilo na Helfštýn také o Velikonocích. Dařilo se ještě během podzimních měsíců – nebývale teplé počasí přimělo k cestě na hrad dalších devět tisíc lidí. „Jedná se o unikátní památku, jejíž atraktivita ještě vzrostla. A to nejen vlivem rekonstrukce hradního paláce, ale právě i díky skvělým akcím, které zde naše muzeum realizuje. Další z nich proběhnou na Helfštýně už na jaře,“ uvedl radní Jan Žůrek.

Památka patří pod správu Muzea Komenského v Přerově, které naplánovalo na letošní rok rozsáhlou rekonstrukci střechy na druhé bráně hradu. „Stávající šindelová krytina střechy věže je už dožilá. Je třeba provést její kompletní výměnu. Součástí akce bude i oprava krovu, výměna střešních latí, hromosvodu a oplechování. S ohledem na energetické úspory bude provedeno zateplení stropu nad nejvyšším, čtvrtým patrem věže,“ popsal rozsah plánovaných oprav Radim Himmler, ředitel muzea.

Autor: red., Radka Kmochová

Fotogalerie

Helfštýn zažil největší návštěvnost v historii   zdroj foto: OLK

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.