Here in Normandy
09. října 2017 - 00:03
Díl I.
Těmito slovy zahájil 6. 6. 1984 svůj nejlepší projev nejcharizmatičtější americký prezident Ronald Reagan, když stál na útesu Pointe du Hoc na pobřeží Normandie. Stálo před ním dvaašedesát příslušníků Rangers, kteří při invazi Spojenců na pobřeží Normandie dne 6.června 1944 měli nejtěžší úkol. Pomocí vystřelovacích kotev a žebříků ztéci útesy Pointe de Hoc, na kterém byla těžká děla, která mohla ohrozit invazní lodě. „To jsou muži od Point Hoc… Toto jsou muži, před kterými se třásly tyto útesy“ , pokračoval Reagan a veteráni Rangers měli v očích slzy, stejně jako příslušníci Tajné služby chránící prezidenta.
Tento projev vstoupil do dějin slavných amerických projevů stejně jako projev Martina Luthera Kinga s jeho magickými slovy „I have a dream“ nebo inaugurační projev J.F. Kennedyho: Neptej se, co Amerika udělá pro tebe, ale co ty můžeš udělat pro Ameriku. Pamatuji si Reaganovy projevy, každý kdo ho poslouchal, měl dojem, že Reagan mluví přímo k němu. Jeho charizma přímo přetékalo z obrazovky a viděl jsem ho vyprávět i vtipy o Brežněvovi a SSSR. To by se mělo vysílat na Silvestra.
Odpovídal tomu i vtip, který se vyprávěl v ČSSR po setkání Reagana a generálního tajemníka KSČ a prezidenta Gustava Husáka. Na otázku českého novináře, jak proběhlo jeho setkání s americkým prezidentem, odpověděl G.Husák: „Výborně, začali jsme si tykat – já mu říkám Ronalde a on mně Donalde.“
Název Normandie byl odvozen od Normanů, potomků Vikingů, kteří se po Seině na svých lodích opakovaně dostávali až do Paříže, kde např. několikráte vypálili tehdy největší pařížský kostel Saint-Germain de Prés. Právě bohatství klášterů a kostelů lákalo divoké vikingské bojovníky. Postupem času se Normané začali na území usazovat a sbližovat s okolními kmeny. Když pak ale prohráli bitvu o území s Franky, dohodou získal normanský vůdce Rollo od franckého krále území ke správě a stal se vévodou normanským a Normandie začala znovu rozkvétat. Nejvýznamnějším vévodou normanským byl pak Vilém Dobyvatel, který díky vítězství v bitvě u Hastingsu roku 1066 a tím i porážce anglického krále Harolda, dosedl na anglický trůn a Normandii vládl z Anglie. Dalším významným vévodou pak byl Richard Lví srdce, který také panoval oběma zemím. Bratr Richarda Lvího srdce, král Jan Bezzemek, pak začátkem 13. století území Normandie ztratil a to se stalo součástí Francie. Díky obchodu se solí, vínem a textilem patřila Normandie mezi nejbohatší regiony Francie a mohla se chlubit jistou mírou nezávislosti. Francie, co do rozsahu, byla tehdy mnohem menší a dominujícím státem na velké části jejího území, bylo Burgundsko.
Jestliže je dnes Normandie po Provence nejznámějším francouzským regionem; pochybuji, že by jím byla jen díky ústřicím, camembertu, calvadosu, cidru a Benediktince. I když…, vždyť slavný klášter Saint Michel, střídavě obklopený mořem a jeho dnem, je po Paříži druhou nejnavštěvovanější památkou ve Francii. Normandii ale patří jen napůl, vždyť se o něj musí dělit s Bretaní, protože klášter stojí na hranici obou regionů.
Ale Reagan slovy „Here in Normandy“ nemyslel ústřice ani calvados ani sýry a jiné dobroty. Myslel grandiózní vojenskou operaci, největší nikoli do počtu bojujících vojáků, ale do nasazení všech druhů vojenské techniky – spojenecká invaze „Overlord“ byla kombinovaná pozemní, námořní a letecká operace. Začala v ranních hodinách dne 6. června 1944 a vyloděním Spojenců v Evropě se začaly dny Hitlerovy „Třetí říše“ chýlit ke konci. Než o ní napíšeme pár řádek, vzpomeňme, že 40-ti km úsek pobřeží mezi Le Havrem a Cherbourgem nebyl jediným místem bojů v Normandii ve druhé světové válce. 19. srpna 1942 bylo uskutečněno pokusné vylodění neboli také nájezd na Dieppe - operace Jubilee. Provedly jej hlavně kanadské jednotky, britské speciální oddíly. U Dieppe ještě sbíralo zkušenosti padesát příslušníků amerických Rangers. To vše bylo z moře podporováno osmi torpédoborci a množstvím menších plavidel.
Nájezd samotný se setkal s neúspěchem, neboť nešťastnou shodou náhod došlo k předčasnému varování obránců a útočníci se tak setkali s urputnou obranou. Pro Spojence se jednalo o neocenitelnou zkušenost, bohužel draze zaplacenou hlavně kanadskými životy. Ukázalo se, že idea útoku na těžce bráněný přístav je nerealizovatelná, že je třeba speciálního vybavení a že je nezbytná naprostá vzdušná nadvláda. Toto vše se poté projevilo a zužitkovalo při plánování invaze do Francie, operace Overlord. Ovšem za obrovských kanadských ztrát.
O jiném přístavu na severním pobřeží Francie – Dunkerque, nepíšeme, protože již leží v regionu Pas de Calais. Tak Normandie přišla snad o nejslavnější událost ve II. světové válce, kdy 330 tisíc vojáků anglického expedičního sboru spolu s menším počtem francouzských vojáků stojících na břehu kanálu La Manche v zádech s německými tanky, se nemohlo dostat domů do Anglie, takže si domov přišel pro ně. Vše, co Anglii neslo název loď, plavalo přes kanál a naloďovalo vojáky brodící se vodou.
Vylodění v Normandii předcházela velkolepá klamná operace Fortitude, která měla Hitlera přesvědčit, že k vylodění Spojenců dojde v nejužším místě kanálu v oblasti Pas de Calais, kde také byly přístavy nutné pro vylodění obrovského množství vojenského materiálu. Německé velení ale nevědělo, že umělé přístavy (Murlberry) si Spojenci přivezou s sebou. Proto dvojití agenti ( Garbo a Tricycle) posílají falešné zprávy a na druhém břehu kanálu naproti Pas de Calais vzniká neexistující 1. armáda pod vedením generála George Pattona. Je vyzbrojena stovkami nafouknutých gumových tanků a letadel, pole jsou rozorána pásy traktorů simulujících stopy tanků a éter je plný falešných radiových hlášení.
Slavné byly bojové proslovy prostořekého generála Pattona k vojákům fiktivní armády, které Abwehr, německou vojenskou zpravodajskou službu přesvědčily, že v čele této invazní armády musí být nejlepší a zejména charizmatický americký generál: „Pamatujte si, že žádný parchant ještě nevyhrál válku tak, že zemřel pro svou zemi. Vyhrál ji tím, že donutil jiného pitomého parchanta, aby padl za tu svou“. „Poslouchejte vy bastardi, chci, abyste věděli, že jsem hrdý, že vás mohu vést do boje. Chytíme skopčáky za koule a nakopeme jim zadky, až se dostaneme do Berlína, tak Hitlera, toho zatraceného prolhaného šmejda, osobně zastřelím.“
Jen svůj nejslavnější výrok“ „Voják, který nesouloží, není bojeschopný“, do rádia nepronesl. Věděl, že podněcovat napětí sexuálně vyhladovělých vojáků, by jejich chování v obsazované Francii neprospělo. Sám vojáky při vylodění nevedl – byl v trestu po svém incidentu na Sicilii, do Normandie jen tajně přiletěl, ale koncem července se již vylodil v čele skutečně existující 3. armády, předběhl 4. armádu a pronikl do Bretaně.
O invazi bylo napsáno mnoho a stále se o ní píše a točí filmy – my v Normandii však jdeme, jako miliony turistů každý rok, po reliktech války a muzeích invazi připomínajících. Těm, kteří se na místa invaze chystají, musíme říci, že to není na jednu cestu – prohlédnout si všech 25 muzeí a další památníky, pevnosti a hřbitovy je na několik cest, v mém případě asi na šest.
Jen jednou jsem jel sám, vždy jsem jel s někým, kdo umí řídit auto a domluví se ve Francii, což je tam pro člověka, který nemluví francouzsky, problém. Byl jsem tam i s maminkou, se spisovatelem Janem Benešem, nejlepším průvodcem, protože majorem americké armády a také dvakráte s Lucií, mladou kamarádkou, která se stala mojí koncipientkou a dnes kolegyní advokátkou. Domluvila se francouzsky, při svém sportovním založení vydržela spát kdekoli, ve svém nepromokavém spacáku francouzské cizinecké legie, který měla od svého bratra legionáře, dokonce i v dešti a probudit se ráno v kaluži vody. Ideální holka na cestování bez hotelů. Jenže ani ona nebyla dokonalá. I když akceptovala moje militaristické sklony, její znalosti vojenské techniky byly, no řekněme mírně, někde mezi panenkami a medvídky. „Jééé, koukej na ten tank“, zvolala, když jsme na parkovišti zastavili vedle invazního exponátu - vojenského transportéru. „To není tank“, vysvětluji ji. „Jak to, vždyť to má pásy“.“ A ty myslíš, že všechno co má pásy, je tank?“„To by horská rolba byla taky tank, nemyslíš“ ? „Ne, to ne, ta nemá tu tyč a není zelená“. „Jakou tyč“, nechápu. „Tu rouru, jak se z ní střílí.“ Musím říci, že Lucie opravdu oživovala naše vojenské putování. Neustále s sebou tahala sáček s mraženými mořskými plody, které pořád chroupala, a pro které jsme museli zastavovat u každého supermarketu.
Největší museum na pobřeží je v Arromanches. V moři jsou zde ještě vidět zbytky umělého přístavu, mohutné kesony, které přitáhly spojenecké lodě, aby z nich vytvořily umělé vlnolamy. Celý systém umělého přístavu Murlberry je možno vidět ve zdejším Musée du Débarquement (museum vylodění). V jedné vitríně stojí i figurina v modré letecké uniformě s nášivkou „CZECHOSLOVAKIA“. Největší atrakcí v Arromanches je kruhové kino s devíti projekčními plochami kolem dokola, na kterém se střídají barevné záběry z dnešních pláží s koupajícími se dětmi a běhajícími koni s černobílými dokumentárními záběry vyloďujících se a bojujících vojáků. Je to těžko popsatelný zážitek ve kterém se točíte o 360 stupňů.
Spojenci se vylodili na pěti plážích. Američané na úsecích UTAH a OMAHA, Britové na plážích GOLD a SWORD a Kanaďané mezi nimi na pláži JUNO. Pláž Omaha získala ještě přízvisko „krvavá“, padlo na ní asi 5000 vojáků. Spolu s dalšími padlými Američany ve Francii leží pod tisíci bílých křížů na hřbitově hned za pláží v Colleville sur Mer. Je zde pohřben i generál Theodor Roosevelt, synovec amerického prezidenta, který ale nepadl, nýbrž během bojů zemřel na srdeční mrtvici. Na golfově sestříhaném trávníku je u každého kříže americká a francouzská vlaječka.
Na hřbitově se člověk nesměje, měl by být vážný, dokázal jsem to i v situaci, kdy Lucie při prvním pohledu na les křížů zvolala užasle: „ Kolik mrtvých tady muselo zemřít“. K tomu jsem musel jen dodat: „Copak mrtví, ale tady zemřeli i živí“. K největším ztrátám na Omaze došlo proto, že pro bouřlivé moře se z devětadvaceti obojživelných tanků Sherman DD vylodili jen dva. V jiných vyloďovacích sektorech, kde bylo moře klidnější, poskytli vyloděné Shermany účinnou pomoc pěchotě a snížily ztráty na přijatelnou úroveň, v britských sektorech dokonce na minimální. Ostatní se potopily i s posádkami. Některé vytáhli a můžete je vidět v Musée des Epaves sous marines du Debarquement v Port-en-Bessin olepené škeblemi a zkamenělými nánosy písku a bahna. V muzeu, které patří i žabím mužům, kteří v noci před invazním ránem odstraňovali miny z protiinvazních překážek. Jak to všechno na krvavé Omaze bylo, se dozvíte v Musée Mémorial d´Omaha Beach v Saint-Laurent-sur-Mer a v Musée D-Day Omaha ve Vierville-sur Mer a jak to bylo v sousedním sektoru UTAH zase v Musée du Débarquement Utah Beach v Saint-Marie- du-Mont. Historii bojů v sektoru Sword poznáte v Ouistrehamu v Mussée N 4 Commando, věnované britským speciálním silám, které zde seskočily.
V Oustrehamu je ještě další muzeum. Le Grand Bunker -Musée du Mur de l´Atlantique, museum Atlantického valu věnované jenom německé armádě. Zde zase zaperlila pojídačka mořských plodů. „Hele, tady bojovali Rusové“ upozornila mně. „Tady“, povídám, „kde by se zde vzali?“Lucie ukázala na legendární sovětský samopal Špagin ve vitríně. „Vidíš, to je ta jejich puška s tím talířem“, povídá. „To není puška, ale samopal, a není to talíř, ale diskový zásobník“, vysvětluji. „No, ale patří Rusům“ , tvrdí Lucie.„Patřil, ale je to kořistní zbraň, kterou sem Němci dovezli,“ trpělivě vysvětluji. „Oni jim ji ukradli?“ „Neukradli, ale když je v nějaké bitvě porazili, tak si jejich samopaly ponechali“, vysvětluji dále. „Ale válku vyhráli Rusové“, ujišťuje se znalkyně vojenské historie. „Jo, přesnější je ale říci Sověti,“ kapituluji. „A ti také bojovali s Němci?“, ptá se Lucie. Co mám říci mladé holce, pro kterou je již rok 1989 středověk.
Znám to od studentek historie na FF UK, jedna kolegyně tam odpověděla na otázku zkoušejícího, co byla studená válka, že to byla válka před válkou teplou a horkou. Před muzeem stojí FLaK, zázračný německý protiletecký kanon 88 mm, který díky své elevaci bylo možno používat i jako nejúčinnější zbraň proti tankům. Jeho dostřel 10 km mluví za vše. Byl postrachem nejen Rudoarmějců, ale i spojeneckých vojáků a pilotů. Vedle něj kraluje Fiedler F I 103 –první střela s plochou dráhou letu, které se říkalo V 1 . Když val, tak dodejme, že moc neprostupný ten val nebyl. Nejpevnější byl na pobřeží Pas de Calais, proto Spojenci Němce oklamali a vylodili se v Normandii, kde byl val děravý jako ementál.
Pokračování ve II. díle
Autor: JUDr. Milan Hulík, advokát, historik a publicita
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.