Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Prvního máje se do Zábřehu sjede celý region

25.04.2024 - Prvního máje se do Zábřehu sjede celý region - K...

Počasí

25.04.2024 - Čtvrtek

Teplota: 10 / 3 - Přeháňky-Déšť

26.04.2024 - Pátek

Teplota: 13 / 2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Historici si chválí spolupráci s amatéry

21. září 2021 - 16:35

Zpět na seznam článků

Preventivní archeologie funguje.

Historici si chválí spolupráci s amatéry

Preventivní archeologie funguje zdroj foto:OLK

Stovky nálezů, které by jinak skončily v soukromých sbírkách nebo dokonce v zahraničí – místo toho jsou ozdobou mnoha tuzemských expozic nebo předmětem archeologického bádání.

To je výsledek dlouholeté spolupráce Archeologického centra Olomouc s amatérskými hledači, kteří do terénu vyráží vybaveni vlastními detektory kovů. „S mnoha detektoráři funguje spolupráce bezvadně, dá se říct, že jsme si je tak trošku vychovali. Sami mají zájem na tom, aby se nálezy, které objeví, staly předmětem archeologického a historického výzkumu,“ uvedl Jaroslav Peška, ředitel archeologického centra v Olomouci.

Preventivní archeologie funguje zdroj foto:OLK

Detektory kovů se v posledních letech staly masovou záležitostí.

Hledači nalézají cenné mince, ale například i historické nástroje a další předměty, které pochází často až ze středověku. Unikátním se stal nález zlatých náramků z mladší doby bronzové. „Na spolupráci profesionálních archeologů a detektorářů je skvělé to, že detektoráři se často dostanou do míst, kam mi z časových a kapacitních důvodů nemůžeme, protože se soustředíme především na velká a cenná archeologická naleziště,“ vysvětlil Marek Kalábek, vedoucí projektu Preventivní archeologie.

Preventivní archeologie funguje zdroj foto:OLK

Archeologické centrum v Olomouci, které je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje, si v poslední době připsalo řadu úspěchů. Spoustu cenných vykopávek objevili archeologové ve spolupráci s detektoráři například na Přerovsku, Kroměřížsku a Šumpersku. „Centrum podniká archeologický výzkum například i na území Černé Hory. Aktuálně připravuje podání projektu z evropských fondů k průzkumu knížecích mohyl na Balkáně, což jsou mimořádně zajímavé objekty, které mají vztah k celé naší civilizaci,“ dodal Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Autor: red., E. Knajblová, zdroj foto: OLK

Fotogalerie

Preventivní archeologie funguje               zdroj foto:OLK

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.