Úterý 02. června 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami

01.06.2020 - Exmanžel ženu vytrvale obtěžuje výhrůžkami -...

Počasí

02.06.2020 - Úterý

Teplota: 17 / 8 - Oblačno

03.06.2020 - Středa

Teplota: 20 / 9 - SkoroJasno

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic

03. března 2020 - 14:32

Zpět na seznam článků

Pozvánka na výstavu

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic

pozvánka na výstavu zdroj foto: MS Vikýřovice

Do časů našich babiček a prababiček zavede návštěvníky Muzea silnic ve Vikýřovicích výstava historických kočárků, která bude ke zhlédnutí ve Velkém výstavním sále až do 23. května. Na desítkách unikátních exponátů regionální sběratelky Jarmily Fichtnerové je možno sledovat historický vývoj „dětských vozítek“, přičemž nejstarší vystavený kočárek pochází z roku 1880, ty nejmladší jsou pak z 80. let 20. století.

pozvánka na výstavu zdroj foto: MS Vikýřovice

Jarmila Fichtnerová sbírá kočárky již téměř třicet let, není ovšem jen známou sběratelkou, kočárky také sama odborně  renovuje. Předmětem její sběratelského zájmu jsou  nejen dětské kočárky, ale také  hračky pro děvčátka - kočárky, postýlky, kolébky, panenky, oblečky a různé dobové doplňky, kterými se kočárky zkrášlovaly (dečky, přikrývky apod).

Své sbírky vystavuje v podkroví rodinného domu v Bludově.

Jarmila Fichtnerová zdroj foto: MS Vikýřovice

Kočárky byly v minulosti poměrně nákladnou investicí, dědily se z generace na generaci a na  jejich výrobě se podílela řada řemeslníků – kovářů, košíkářů, čalouníků i nábytkářů. Z drobných dílen a manufaktur vznikly známé firmy vyrábějící kočárky, u nás například známá firma Liberta.

Návštěvníci výstavy  uvidí nejen známé „osmipéráky“, „kukaně“ nebo „labutí křídla“, ve kterých se možná ještě vozili oni sami, případně jejich rodiče nebo prarodiče. K těm nejkrásnějším a nejzdobnějším  určitě patří promenádní hluboké kočárky na vysokých kolech, s  polohovacími koženými nebo textilními střechami bohatě zdobenými záclonkami. Unikáty jsou také kočárky aerodynamického  tvaru, napodobující automobily z 30. let 20. století. 

pozvánka na výstavu zdroj foto: MS Vikýřovice

Chronologicky řazené exponáty doplněné dobovými fotografiemi názorně ukazují, jak probíhal vývoj dětských kočárků. Dnešní  oblíbené trojkolky tak mohou mít svůj vzor v trojkolkách z konce 19. století. Kočárky na vysokých kolech, v 1. čtvrtině 20. století vystřídané skříňkovými kočárky na nízkých  podvozcích, se do módy opět vrátily v 70. letech 20. století, důvodem byla narůstající doprava a především výfukové plyny automobilů.

Rozložité „kukaně“ byly prostorným místem nejen pro miminka, ale také pro přehlídku ozdobných zavinovaček, peřinek, zimních kožešinových  pytlů apod. Koženkové Liberty s postranními průhlednými okénky z počátku 80. let  20. století měly dítěti poskytnout  rozhled a možná i maminkám větší možnost pochlubit se svojí ratolestí. 

pozvánka na výstavu zdroj foto: MS Vikýřovice

Část výstavy tvoří kočárky na hraní, tzv. loutkové kočárky, kopírující vývoj hlubokých a sportovních kočárků. Loutkové se jim říkalo proto, že holčičky v nich vozily loutky – panenky. I těch je  vystavena celá řada, nejstarší je z počátku 20. století, k vidění jsou ale také např. „bárbíny“.

pozvánka na výstavu zdroj foto: MS Vikýřovice

Výstava, která bude ke zhlédnutí do 23. května, bude zakončena setkáním se sběratelkou a módní přehlídkou na nádvoří Muzea silnic, kde vystavené kočárky doplní i maminky a tatínkové v dobovém oblečení.

Autor: red., Alena Turková, zdroj foto: MS Vikýřovice

Fotogalerie

pozvánka na výstavu                     zdroj foto: MS Vikýřovice

Další články z rubriky

Stavba prvních železnic bývalého Rakouska-Uherska

Stavba prvních železnic bývalého Rakouska-Uherska

Výstava připomíná i podnikatelskou činnost bratří Kleinů

Obraz „Švadlenka“ poprvé v Olomouckém kraji!

Obraz „Švadlenka“ poprvé v Olomouckém kraji!

Naposledy byl vystaven na Moravě před více než padesáti lety

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.