Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 04. prosince 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Desatero cesty k vlastnímu zdraví

04.12.2023 - Desatero cesty k vlastnímu zdraví - Poodhalí poslední...

Počasí

04.12.2023 - Pondělí

Teplota: -2 / -7 - Zataženo

05.12.2023 - Úterý

Teplota: -2 / -4 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic

04. prosince 2012 - 21:17

Zpět na seznam článků

Dopravní prostředek, kterým jezdil každý z nás

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic zdroj foto:ms

Do časů našich babiček a prababiček zavede návštěvníky Muzeum silnic ve Vikýřovicích. Na sváteční vánoční chvíle totiž připravilo výstavu historických kočárků ze sbírky paní Jarmily Fichtnerové, přičemž z její unikátní sbírky více než šedesáti kočárků bude ve vikýřovickém muzeu k vidění asi třetina, z toho nejstarší kočárky z konce 19. století, ty  mladší pak ze šedesátých let 20. století.

"Paní Jarmila Fichtnerová sbírá kočárky více jak dvacet let, není ovšem již jen známou sběratelkou, kočárky také sama i za pomoci přátel odborně renovuje," říká vedoucí Muzea silnic ve Vikýřovicích, Alena Turková.

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic

Svoji rozrůstající se kolekci historických kočárků návštěvníkům zprostředkovala již na mnoha výstavách. Část její sbírky také mohou zhlédnout návštěvníci zámku v Doudlebech. Předmětem její sběratelského zájmu ovšem jsou nejen dětské kočárky, ale také  hračky pro děvčátka - kočárky, postýlky, kolébky, panenky, oblečky a různé dobové doplňky, kterými se kočárky zkrášlovaly.

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic

"Kočárky byly v minulosti poměrně nákladnou investicí, dědily se z generace na generaci a na  jejich výrobě se podílela řada řemeslníků – kováři, košíkáři, čalouníci i nábytkáři. Výrobci těchto kočárků byla řada drobných dílen a manufaktur, až jejich sloučením pak vznikl světoznámý český výrobce, firma Liberta," doplňuje Alena Turková.

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic

Návštěvníci výstavy uvidí nejen známé „osmipéráky“ a „kukaně“, ve kterých se možná ještě vozili oni sami, případně jejich rodiče nebo prarodiče, k těm nejkrásnějším a nejzdobnějším určitě budou patřit promenádní hluboké kočárky na vysokých kolech, s polohovacími koženými nebo textilními střechami bohatě zdobenými záclonkami.

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic

Vernisáž výstavy Kočárky našich babiček a prababiček se uskuteční v úterý 11. prosince v 17.00 hodin v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. O své sběratelské vášni pohovoří i paní Jarmila Fichtnerová, v programu navozujícímu předvánoční atmosféru vystoupí děti ze Základní školy ve Vikýřovicích. Výstava bude k vidění do března roku 2013. 

Návštěvní doba Muzea silnic ve Vikýřovicích o vánočních svátcích:

24. - 25. prosince – zavřeno

26. prosince – otevřeno – 10 – 16 hod.

31. prosince – zavřeno

1. ledna 2013 - zavřeno

 

Autor: red.,A. Turková zdroj foto: Muzeum silnic

Fotogalerie

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic  zdroj foto:ms

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.