Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dny lidové architektury

25.07.2024 - Dny lidové architektury - Hanácká obec Cholina oživila...

Počasí

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 14 - PoloJasno

26.07.2024 - Pátek

Teplota: 25 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Historie a současnost závodu 1000 mil československých

20. června 2024 - 11:50

Zpět na seznam článků

Ohlédnutí za letošním ročníkem

Historie a současnost závodu 1000 mil československých

1000 mil československých zdroj foto: B. Pácl

Vzpomínková jízda historických automobilů 1000 mil československých si letos připomněla 90 let od nejúspěšnějšího ročníku původního dálkového závodu mezi Prahou a Bratislavou. Zatímco tehdy šlo o motorsportový podnik, dnes je to jedna z nejvýznamnějších akcí oslavujících technický um našich předků a tradici tuzemského automobilového průmyslu. Patronem 1000 mil československých byl prezident T. G. Masaryk, věnoval do závodu hlavní cenu. Díky laskavosti paní Zuzany Heroldové byl pohár prvního prezidenta z roku 1934 vystaven ve Smetanově sále klubového domu.

Akce začíná stejně jako v dobách legendárního automobilového závodu. Opletalova ulice před Autoklubem ČR se ve středu 12. června změnila v depo soutěžních vozidel, k dobré náladě hrála swingová kapela, pro děti připravilo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského soutěžní program Buď jako Eliška, připomínající královnu volantu Elišku Junkovou. Odpoledne vrcholilo módní přehlídkou dobových kostýmů Salonu první republiky. „Večer proběhla ve Smetanově sále rozprava a aukce ve prospěch Nadace Terezy Maxové dětem, konkrétně na projekt To dáš, který podporuje zaměstnávání mladých lidí z dětských domovů. Aukce vynesla 136 tisíc korun,“ uvedl tiskový mluvčí Bohumil Pácl.

Ve čtvrtek 13. června automobily startovaly v minutových intervalech. Hned začátek úvodní etapy, která končila v Bratislavě, byl obtížný.  Za první průjezdní kontrolou areálem Eurovia v Kolíně trasu zkropil silný déšť, zejména v otevřených vozech byly posádky zcela promočené i kvůli dlouhému stání v koloně před dopravním omezením u Havlíčkova Brodu. „Ne nadarmo je ale podtitulem 1000 mil slogan, že jde o soutěž pro opravdové sportsmany. Přesto ale úvodní etapa ukončila účast hned několika posádkám,“ poznamenal Jiří Patočka, ředitel soutěže. Nakonec dvanáct ze sto dvaceti vozidel, které odstartovaly ve čtvrtek od budovy Autoklubu ČR, nemohlo být v soutěži pro odstoupení klasifikováno.

Letošní zvláštní zkoušky byly hlavně o přesnosti. V té první jeli účastníci po části původního Masarykova okruhu v Brně, který měli zdolat za předem určený čas. Tuto zkoušku ovládl s Volvem PV 36 Cariocca Jaroslav Krajník, jehož automobil je opravdu raritní, podle švédského Volvo klubu jsou na světě jen tři kusy!

Páteční etapa na Slovensku byla ve znamení zvláštní zkoušky na okruhu v Dĺhé. Soutěžící měli za úkol odjet dvě kola v co nejbližším čase. V této zkoušce dominoval pravidelný účastník Pavel Krotil s BMW 326. Poslední zkouška byla určena pro sportovní vozy, a jediná byla o rychlosti. Vozy měly projet slalom na uzavřené trati za co nejkratší čas. Nejrychlejší byl Petr Kubík s MG TA, který slalom projel za 8,78 sekund.

Cíl poslední sobotní etapy byl zpátky v Praze, automobily dojížděly odpoledne před Národní technické muzeum. I tady byl připraven doprovodný program, například soutěže pro děti na šlapacích autíčkách. Závěr patřil slavnostnímu vyhlašování výsledků v Národním technickém muzeu. Absolutním vítězem ročníku 2024 se stala posádka Josef Šmíd – Sebastian Šmíd s tuzemským vozem Škoda Rapid Cabriolet De Luxe z roku 1937.

Soutěž obnovuje tradici závodu 1000 mil československých, který byl pod záštitou prezidenta Tomáše G. Masaryka pořádán Autoklubem Republiky Československé v letech 1933, 1934 a 1935. Šlo o rychlostní závod cestovních automobilů na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha–Kolín–Německý Brod–Jihlava–Velké Meziříčí–Brno–Břeclav–Bratislava s tím, že účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát. Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku. Slávu tohoto závodu oživil v roce 1970 Veteran Car Club Praha. Od roku 2015 jezdí historické automobily 1000 mil československých každoročně. Pořadatelem soutěže je dnes Spolek přátel 1000 mil československých společně se spoluorganizátory.

Autor: red., Bohumil Pácl, zdroj foto: B. Pácl

Fotogalerie

1000 mil československých   zdroj foto: B. Pácl
1000 mil československých   zdroj foto: B. Pácl
1000 mil československých   zdroj foto: B. Pácl
1000 mil československých   zdroj foto: B. Pácl
1000 mil československých   zdroj foto: B. Pácl1000 mil československých   zdroj foto: B. Pácl

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.