Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 14. srpna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policie v kraji se zaměřila na bezpečné poutání ve vozidle

13.08.2020 - Policie v kraji se zaměřila na bezpečné poutání ve...

Počasí

14.08.2020 - Pátek

Teplota: 29 / 18 - Bouřky

15.08.2020 - Sobota

Teplota: 23 / 18 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Historie a současnost zubního lékařství v olomouckém muzeu

11. října 2019 - 10:11

Zpět na seznam článků

„Víme, jak na zubní kaz“

Historie a současnost zubního lékařství v olomouckém muzeu

Historie a současnost zubního lékařství v olomouckém muzeu zdroj foto: FNOL

Až do 17. listopadu mohou zájemci zhlédnout ve Vlastivědném muzeu v Olomouci expozici nesoucí název Historie a současnost zubního lékařství aneb Víme, jak na zubní kaz. Výstava se koná při příležitosti jubilejního 10. ročníku Mezinárodní konference zubních lékařů, dentálních hygienistek, sester a studentů Víme, jak na zubní kaz. Jejím organizátorem je olomoucká nezisková společnost Arak spolu s Klinikou zubního lékařství FN Olomouc.

Odborníci z této kliniky jsou podepsáni i pod samotnou výstavou. „Při příležitosti desátého ročníku námi spolupořádané konference vznikla myšlenka podívat se na to, kam až jsme se po letech vývoje zubního lékařství dostali. Je třeba si uvědomit, že náš obor je díky novým materiálům, metodám a přístrojům stále se velmi rychle rozvíjející, přestože to tak veřejnost ne vždy úplně vnímá. V tom by právě tato expozici mohla trochu napomoci,“ říká přednostka Kliniky zubního lékařství FN Olomouc Iva Voborná.

Historie a současnost zubního lékařství v olomouckém muzeu zdroj foto: FNOL

Ta za iniciátora výstavy a duši osvětových akcí týkajících se zubního lékařství v regionu označuje lékaře a ředitele společnosti Arak lékaře Ladislava Korotvičku. „Výstava představuje současnou podobu stomatologie ve všech jejích základních oborech a seznamuje návštěvníky s vývojem některých lékařských metod a zákroků, které si tento úzce specializovaný obor v průběhu doby osvojil,“ konstatuje doktor Korotvička.

Historie a současnost zubního lékařství v olomouckém muzeu zdroj foto: FNOL

Podle spoluautora expozice lékaře Ľuboše Harvana z Kliniky zubního lékařství FN Olomouc má výstava mimo jiné ambici ukázat, že u zubního lékaře se dnes už lidé nemusejí bát. „Když jsme hledali pro výstavu historické exponáty, tak jsme nacházeli hlavně odkazy stomatochirurgie, což vyplývá asi i z toho, že prvními zubaři byli vlastně kováři. Náš obor je ale dnes už podstatně dál a v průběhu posledních dvou staletí se etabloval v respektovaný vědecký obor,“ upozorňuje s úsměvem Ľuboš Harvan.

Vedoucí Historického ústavu Vlastivědného muzea v Olomouci Filip Hradil, který se rovněž na výstavě autorsky podílel, připomíná, že ještě v roce 1949 sídlila olomoucká zubní klinika v dřevěné budově, měla pět zaměstnanců včetně uklízečky a žádného studenta. „Po sedmdesáti letech jsou zde dvě kliniky zabývající se zubním lékařstvím s desítkami lékařů a stovkami studentů,“ zmiňuje Filip Hradil a dodává, že na výstavě je k vidění několik desítek předmětů, které zapůjčily především Stomatologické muzeum 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Klinika zubního lékařství a Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie FN Olomouc a významnou měrou se na zapůjčení předmětů podíleli i soukromí sběratelé. 

Historie a současnost zubního lékařství v olomouckém muzeu zdroj foto: FNOL

Záštitu nad výstavou převzali ředitel Fakultní nemocnice Olomouc profesor Roman Havlík, rektor Univerzity Palackého v Olomouci profesor Jaroslav Miller, děkan Lékařské fakulty UP profesor Josef Zadražil a prezident České stomatologické komory docent Roman Šmucler.

Desátý ročník mezinárodní stomatologické konference Víme, jak na zubní kaz se uskuteční v pátek 8. a v sobotu 9. listopadu v budově Teoretických ústavů Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a je určen pro zubní lékaře, dentální hygienistky, sestry a studenty.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

Historie a současnost zubního lékařství v olomouckém muzeu      zdroj foto: FNOL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Burgenland 2020 II

Burgenland 2020 II

Fotek: 41
Přidáno: 04.08.2020

Burgenland 2020 I

Burgenland 2020 I

Fotek: 43
Přidáno: 04.08.2020

Den s Horskou službou

Den s Horskou službou

Fotek: 34
Přidáno: 20.07.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.