Historie soužití včel a lidí
19. ledna 2015 - 08:26
Šumperské muzeum zve na výstavu, kterou bude provázet včelí průvodkyně Medulka
Vlastivědné muzeum Šumperk zdroj foto: archiv
Proč včely tančí? Proč se jim oznamovala smrt hospodáře? A za co včelaři vděčí Františku Hruškovi? To je pouze několik otázek, které návštěvníkům šumperského muzea zodpoví včelí průvodkyně Medulka na výstavě O včelách a lidech.
O životě včel se návštěvníci dozvědí nejen z textů, tentokrát zpracovaných komiksovou formou, ale i prostřednictvím interaktivních prvků z dílny šumperského muzea a střediska ekologické výchovy Doris. „Na výstavě se snažím postihnou i to, co mám na včelaření, ale i na celé kultuře nejradši. To, jak se do něj promítají představy, vědomosti a znalosti člověka,“ říká o výstavě její autorka Mária Kudelová. „Takže tady nechybí pranostiky jako například včelí kalendář, stará moudrá lidová přísloví o včelách i včelařích a krásná pověst o vzniku bludovského kostelíčku, za který také můžou včely,“ doplňuje etnografka šumperského muzea.
Práci člověka ve včelíně představí sbírkové předměty používané od dávné minulosti až dodnes. Nejstarším datovaným předmětem na výstavě je hliněná vosková nádoba z roku 1752. V interaktivní části si pak zájemci z řad dětí i dospělých budou moci vyzkoušet, jak včela sbírá med a pyl nebo jak staví své voskové obydlí.
Etnografické a zoologické sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku doplní exponáty zapůjčené od občanského sdružení Dubická včela Františka Vlčka. Součástí výstavy budou i výtvarné dílny a doprovodné programy pro děti. Vernisáž výstavy proběhne 29. ledna v 17 hodin v Hollarově galerii. Zájemci ji budou moci navštívit až do 26. dubna.
Autor: red., M.Buchtová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.