Čtvrtek 18. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

VIDEO. Hrad v ohrožení

17.04.2024 - VIDEO. Hrad v ohrožení - Jak si hasiči poradili s...

Počasí

18.04.2024 - Čtvrtek

Teplota: 10 / 1 - PoloJasno

19.04.2024 - Pátek

Teplota: 8 / 1 - Přeháňky-Déšť

Historie z okolí Branné na podzim 1945

21. dubna 2023 - 18:41

Zpět na seznam článků

Krobot uvede v Zábřehu svůlj Zánik samoty Berhof

Historie z okolí Branné na podzim 1945

Zánik samoty Berhof zdroj foto: z.k.

Autorem příběhu, v němž doznívá válečné běsnění a který se odehrává v okolí Branné na podzim roku 1945, je zábřežský rodák a čestný občan města Vladimír Körner.

Novelu podle jeho scénáře zfilmoval v roce 1983 režisér Jiří Svoboda v hlavní roli s Janou Brejchovou. Nedávno dal jevištní podobu příběhu na prknech Moravského divadla Olomouc bývalý umělecký šéf Dejvického divadla, uznávaný filmový a divadelní režisér a také čestný občan města Miroslav Krobot. Příběh mladičké Ulriky uvede soubor olomoucké činohry v Zábřehu v pátek 28. dubna od 19 hodin.

Körnerova novela z roku 1973 pojednává o událostech na konci druhé světové války, ale podle tvůrčího týmu inscenace je její téma stále aktuální. „Uvědomil jsem si, jak běh velkých dějin, které jsou plné válečných konfliktů, často odskáčou lidi, kteří jsou na obou stranách boje. Tito lidé se vlivem velkých dějin dostanou do situace, která je pro ně neřešitelná, a většinou skončí špatně. Tohle se děje po celém světě bez ohledu na čas a na okolnosti,“ uvedl Krobot, který se podle svých slov snažil téma zpracovat co nejsoučasněji. Navzdory bezútěšnému ladění příběhu slibují tvůrci i odlehčení a humor. „V představení je málo slov, ale hodně se toho děje. To nám dává příležitost vidět scény v paradoxech nebo dokonce humorných souvislostech. Snažíme se, aby náš příběh nebyl ryze tragický, ale také milosrdný,“ poznamenal režisér Krobot.

Pod jeho taktovkou se hlavních rolí zhostili Zdeněk Julina a Kristína Herz. Na představení naváže unikátní beseda s tvůrci. „Účast na besedě potvrdili autor literární předlohy Vladimír Körner, režisér představení Miroslav Krobot, dramaturg Lubomír Smékal i oba představitelé titulních rolí. Moderování besedy se ujme Dita Vojnarová, herečka a redaktorka Českého rozhlasu Olomouc," upřesnil Zdeněk David.

Vstupenky v ceně již od 290 korun lze zakoupit online na kulturak.info nebo v infocentru. Abonenti divadelního předplatného mohou při nákupu uplatnit stokorunovou slevu.

Autor: red., Z. David - zdroj foto: z.k.

Fotogalerie

Zánik samoty Berhof      zdroj foto: z.k.
Zánik samoty Berhof      zdroj foto: z.k.
Zánik samoty Berhof      zdroj foto: z.k.

Další články z rubriky

Uvedení filmu Mezi příkopy a valy

Uvedení filmu Mezi příkopy a valy

Připomene smutné výročí vyvraždění 3792 Čechoslováků v tzv. terezínského rodinného tábora

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.