Pátek 29. září 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jesenická Dyňová slavnost

28.09.2023 - Jesenická Dyňová slavnost - Pobaví celou rodinu

Počasí

29.09.2023 - Pátek

Teplota: 23 / 13 - SkoroJasno

30.09.2023 - Sobota

Teplota: 21 / 10 - obcasny-Déšť

Hlavní expozici podzimní Flory tvoří desítky tun kvalitní české zeleniny a ovoce

23. září 2022 - 13:57

Zpět na seznam článků

Bude i na prodej

Hlavní expozici podzimní Flory tvoří desítky tun kvalitní české zeleniny a ovoce

ilustrační snímek zdroj foto archiv: VFO

Bezmála čtyřicet tun špičkové zeleniny a ovoce vypěstované v České republice se letos podařilo nashromáždit pro hlavní expozici podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex. S podtitulem Plody otce genetiky se koná od čtvrtka 29. září do neděle 2. října na olomouckém Výstavišti Flora.

Kvalitní zelenina a ovoce od zkušených českých pěstitelů zde navíc bude díky spolupráci se Zelinářskou unií Čech a Moravy a Ovocnářskou unií ČR na prodej přímo ve foyer pavilonu A. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční Zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima, ochutnávky vína v rámci akce Dny moravských vín, Mezinárodní včelařskou výstavu, bohatý doprovodný program a na expozici Českého zahrádkářského svazu pojmenovanou Mendelova zahrádkářská laboratoř s oblíbeným posezením u vína a pěstitelskou poradnou.

Centrální expozice v pavilonu A má název Plody otce genetiky, připomene letošní 200. výročí narození Gregora J. Mendela – objevitele základních principů dědičnosti. Autory expozice jsou uznávaní floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík.

Kromě desítek tun prvotřídních výpěstků nejrůznějších odrůd a druhů od nejlepších tuzemských zelinářů a ovocnářů bude centrální expozici dominovat floristická výzdoba a také gotická sakrální architektura.

Připomene Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky. Přes celý pavilon se tak mimo jiné budou klenout působivé pětimetrové oblouky plné květin. „Hlavní expozici, kterou financuje Statutární město Olomouc, budou coby připomínka Mendelovy vědecké práce doplňovat Vědecko-výzkumné laboratoře. Interaktivní a hravou formou se zde představí významná vědecká pracoviště, která se věnují genetice a šlechtění, zemědělskému výzkumu a péči o genetické zdroje nejrůznějších kulturních plodin,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Součástí podzimní výstavy jsou i velice oblíbené Zahradnické trhy, na které letos dorazí více než sto padesát pečlivě vybraných prodejců s bohatou nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily či zahradnických a domácích potřeb.

Zvláštní pozornost návštěvníků si díky účasti známých osobností zaslouží festival gastronomie a nápojů Olima.

Jeho součástí je mimo jiné od 29. od 30. září 26. ročník tradiční kuchařské soutěže určené mladým kuchařským talentům Gastro Olomouc Olima Cup a dále od 1. do 2. října 4. ročník cukrářské soutěže Moravský cukrářský šampionát. „A právě na zápolení cukrářů zavítají coby moderátoři hvězdy z pořadu Peče celá země známý cukrář Josef Maršálek a Tereza Bebarová,“ uvedla ředitelka Eva Fuglíčková. Olomouc.

S Josefem Maršálkem a Terezou Bebarovou se návštěvníci budou moci setkat nejenom při moderování, ale také při slavnostním křtu jejich nové knihy Čas na pečení! Naplánovaný je v rámci festivalu Olima na sobotu 1. října ve čtrnáct hodin.

Své místo v rámci festivalu Olima má odtajnění výsledků soutěžního klání o nejlepší marmeládu Flora džem a také nové soutěže Flora mošt. Uskuteční se zde i slavnostní vyhlášení letošních držitelů certifikátu Regionální potravina Olomouckého kraje a Výrobek Olomouckého kraje.

V souvislosti s podzimní výstavou Flora Olomouc – Hortikomplex pořádá Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy od 29. září do 14. října akci Rozkvetlé památky – přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v trojici olomouckých chrámů.

Autor: red., M. Poláček, zdroj foto: VFO

Fotogalerie

ilustrační snímek         zdroj foto archiv: VFO
ilustrační snímek         zdroj foto archiv: VFO
ilustrační snímek         zdroj foto archiv: VFO
ilustrační snímek         zdroj foto archiv: VFO
ilustrační snímek         zdroj foto archiv: VFO

Další články z rubriky

Universitní sbor Ateneo

Universitní sbor Ateneo

Chystá nahrát společné CD s pěveckými kolegy z Norska

Úterní kuriózní dopravní nehody na Šumpersku

Úterní kuriózní dopravní nehody na Šumpersku

Nedařilo se cyklistce i mladému řidiči

Místo pervitinu prodal i kloubní výživu

Místo pervitinu prodal i kloubní výživu

Drogu muž distribuoval minimálně od roku 2020

Exkluzivní Fotogalerie

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.